Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

Zrušenie trestnoprávnej imunity zatiaľ na odpor nenarazilo

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Poslanci chcú trestnoprávnu imunitu naďalej ponechať sudcom.

Bratislava 17. júla (TASR) - Zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov Národnej rady SR zatiaľ prechádza legislatívnym procesom bezproblémovo.

S odňatím tejto výsady dnes jednohlasne súhlasili aj členovia Ústavnoprávneho výboru NR SR, keď odporučili plénu novelizáciu Ústavy SR a súvisiacu novelizáciu Trestného poriadku na júlovej schôdzi parlamentu schváliť. Priestupkovú imunitu si poslanci zrušili už koncom minulého volebného obdobia.

Predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD), ktorý návrh predložil spolu s predsedami všetkých poslaneckých klubov parlamentných strán, hladký priebeh očakával. "Ja už od začiatku hovorím, že je to výsledok širokej politickej dohody a neočakávam žiadny problém. Myslím, že tak, ako sme povedali, 1. septembra bude mať Ústava SR významnú zmenu a rovnoprávne postavenie poslancov a občanov SR sa naplní," povedal novinárom.

Na zrušení trestnoprávnej imunity sa dohodli spoločne všetky parlamentné strany. Poslanec bude po novom nepostihnuteľný už len za výroky prednesené v pléne alebo orgánoch NR SR a za hlasovanie, a to aj po skončení ich mandátu. Na vzatie poslanca do väzby však bude nevyhnutný súhlas parlamentu. Na zadržanie člena snemovne v prípade pristihnutia pri páchaní trestného činu bude potrebný súhlas Mandátového a imunitného výboru. Ak k nemu nedôjde, bude poslanec okamžite prepustený. O prichytení zákonodarcu pri čine bude polícia musieť upovedomiť predsedu NR SR a šéfa spomínaného výboru.

Poslanci však chcú trestnoprávnu imunitu naďalej ponechať sudcom. "Rozhodli sme sa, že v tejto chvíli budeme plniť objednávku v tom rozsahu, v akom ju chápeme, že od verejnosti prišla. Teda zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov. Myslím si, že sa tejto objednávke podarilo a podarí vyhovieť," vysvetlil pred časom Radoslav Procházka (KDH).

Paška už skôr nevylúčil, že trestnoprávna imunita sudcov do budúcna zanikne. "Ja si myslím, že áno. Jednak sme sa dohodli, že ústava z technického pohľadu potrebuje ešte niekoľko zmien, ale len na základe širokej politickej dohody. Určite sa budeme baviť aj o postavení sudcov, ale ja ctím princípy demokracie a nebolo by vhodné, aby sa o nich hovorilo bez nich," dodal.