Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Slovensko

ŠÚKL: Nahlásenie nežiaducich účinkov liekov zvyšuje ich bezpečnosť

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

ŠÚKL podotkol, že síce každý liek má aj svoje vedľajšie účinky, nie všetky sú obsiahnuté v príbalovom letáku.

Bratislava 11. novembra (TASR) - Nahlásením nežiaducich účinkov liekov môže každý prispieť k zvýšeniu ich bezpečnosti. Pripomína to Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) v rámci globálnej kampane #MedSafetyWeek, ktorá každoročne poukazuje na dôležitosť nahlasovania nežiaducich účinkov a zvýšenie povedomia o bezpečnom užívaní liekov.

ŠÚKL podotkol, že síce každý liek má aj svoje vedľajšie účinky, nie všetky sú obsiahnuté v príbalovom letáku. Práve preto zhromažďuje a monitoruje informácie aj o nových nežiadúcich účinkoch a pomáha tak identifikovať riziká spojené s liekmi a minimalizovať poškodenie zdravia pacienta. "Za posledné tri roky štátny ústav prijal viac ako 13.000 závažných aj nezávažných hlásení, ktoré sa vyskytli na Slovensku. A práve poznatky priamo z praxe sú nenahraditeľným zdrojom dôležitých informácií," uviedol riaditeľ ústavu Peter Potúček.

V prípade, že sa u pacienta prejavia nežiadúce účinky, môže ich on alebo ktokoľvek z jeho okolia nahlásiť prostredníctvom elektronického formuláru na webe ústavu, rovnako ho môže zaslať poštou, alebo môže zavolať na telefónne číslo +421 2 507 01 206. "Aby bolo hlásenie možné čo najlepšie posúdiť, je potrebné v ňom uviesť čo najpodrobnejšie informácie o pacientovi, všetkých užívaných liekoch a o vzniknutej nežiaducej reakcii," ozrejmil ŠÚKL.

Všetky hlásenia sa podľa ústavu dôkladne posudzujú. "Hlásenia podozrení na nežiaduce účinky pomáhajú zvýšiť bezpečnosť liekov pre pacientov na celom svete. Vo viacerých prípadoch rovnako napomáhajú pri lepšom predpisovaní liekov a zlepšujú liečbu," doplnil Potúček.

Tohtoročnou témou kampane #MedSafetyWeek je otázka "Kto a akým spôsobom môže nahlasovať nežiaduce účinky". Zapojilo sa do nej až sto organizácií z 88 krajín sveta. Kampaň prebieha na sociálnych sieťach ústavu do nedele (12. 11.).