< späť

ORLOVSKÝ: Eurofondy majú u nás povesť najkorupčnejšej dotačnej schémy

Relácia Tablet.TV Svet tu a teraz. Foto: TABLET.TV

Hosťom Pavla Demeša v relácii SVET Tu a teraz bol Ján Orlovský, výkonný riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti.

Bratislava 12. novembra (TABLET.TV) – V relácii SVET Tu a teraz Orlovský reagoval na minulotýždňové vyhlásenie predsedu vlády Roberta Fica o tom, že objem eurofondov pre mimovládne organizácie sa zdvojnásobí. Z pôvodných 15 miliónov eur pôjde na zlepšenie transparentnosti verejnej správy a boj s korupciou tridsať miliónov eur.

V tejto súvislosti Orlovský uviedol, že na eurofondy sa dnes verejnosť pozerá inak, než v minulosti. „Otázka európskych peňazí je pre verejnosť dnes mimoriadne citlivá, pretože eurofondy u nás získali povesť najkorupčnejšej dotačnej schémy, aká tu kedy bola,“ uviedol v diskusii. Dodal, že je náročné verejnosti objasniť fakt, že peniaze, ktoré Nadácia otvorenej spoločnosti má k dispozícii v rámci mimovládneho balíka, sú osobitne spravované a majú vlastný audit.

Nadácia otvorenej spoločnosti poskytuje granty širokému spektru mimovládnych organizácií už 15 rokov. V súvislosti s nedávnym vyhlásením R. Fica Orlovský vyjadril obavu zo zdvojnásobenia týchto prostriedkov. „Je to veľký balík peňazí a otázkou je, či sme ako tretí sektor administratívne vôbec schopní vyúčtovať peniaze tak, ako hovoria pravidlá.“

O tom, ako Nadácia otvorenej spoločnosti nakladá s prostriedkami Európskej únie a ako podporuje mimovládny sektor, napomáha pri ochrane ľudských práv a menšín, resp. ako sa podieľa na komunitnom rozvoji, rozprával Orlovský v aktuálnom vydaní relácie.

Pozrite si reláciu SVET Tu a teraz so zahraničnopolitickým analytikom Pavlom Demešom a jeho hosťom.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.

Úvod

ODHAD: Hnutie ANO zvíťazilo vo voľbách do Poslaneckej snemovne

Podľa odhadov Českej televízie po sčítaní vyše 70 percent volebných obvodov by sa do Poslaneckej snemovne dostalo predbežne osem politických strán. ANO by malo získať 31 percent.

,aktualizované