Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

OĽaNO varuje pred spaľovaním cudzieho rádioaktívneho odpadu v SR

Ilustračné foto. Foto: TASR - Colný úrad Bratislava

Podľa Krajčího bude jadrový odpad v Európe pri postupnom odstavovaní jadrových elektrární pribúdať a pri jeho spaľovaní a prevoze hrozia viaceré riziká, ktoré môžu mať fatálne následky.

Bratislava 7. februára (TASR) - Slovensko má asi ambíciu stať sa spaľovňou rádioaktívneho odpadu Európy. Myslia si to v hnutí OĽaNO na základe schváleného zákona o radiačnej ochrane, ktorý schválil parlament. Obyčajní chcú spaľovaniu cudzieho rádioaktívneho odpadu na Slovensku zabrániť a preto spúšťajú elektronickú petíciu za jeho zákaz.

"Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nom. Smeru-SD) z tohto zákona vyňal odsek, ktorým by sme mohli chrániť našich pracovníkov a eliminovať riziko zamorenia našej krajiny pri dovoze a spracovaní rádioaktívneho odpadu z iných krajín,“ uviedol na tlačovej konferencii v parlamente Marek Krajčí na adresu schváleného zákona.

Poukázal, že 14 európskych krajín využíva jadrovú energiu, ale iba štyri z nich majú vlastné spaľovne, ktoré využívajú len na spaľovanie vlastného odpadu. "Iba Švédsko bolo donedávna ochotné spracovávať český odpad. Teraz im ho už tri roky spracovávame my. Zdá sa, že Slovensko má ambície stať sa spaľovňou rádioaktívneho odpadu Európy," doplnil.

Podľa Krajčího bude jadrový odpad v Európe pri postupnom odstavovaní jadrových elektrární pribúdať a pri jeho spaľovaní a prevoze hrozia viaceré riziká, ktoré môžu mať fatálne následky. "Nebezpečenstvo havárie hrozí aj pri prevoze popolčeka späť do jeho domovskej krajiny," upozorňuje Krajčí.

Líder OĽaNO Igor Matovič zdôraznil, že moderné, vyspelé krajiny ako Nemecko sa neboja povedať stop atómovej energii, ale Slovensko, naopak, buduje atómové elektrárne, dováža si cudzí rádioaktívny odpad a spracováva ho.

Zákon o radiačnej ochrane upravuje požiadavky na nakladanie s rádioaktívnymi látkami a odpadmi, rieši tiež ochranu pracovníkov a obyvateľov pred ožiarením radónom vo vnútornom ovzduší budov či vonkajším ožiarením zo stavebných materiálov. Takisto upravuje radiačnú monitorovaciu sieť či povinnosti fyzických a právnických osôb pri zabezpečení radiačnej ochrany. Rieši tiež priestupky, správne delikty a sankcie na úseku radiačnej ochrany.

Právna norma z dielne rezortu zdravotníctva má nahradiť všetky aktuálne právne predpisy v oblasti radiačnej ochrany, ministerstvo zdravotníctva ju predložilo aj z dôvodu transpozície medzinárodnej smernice.

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová pripomenula, že Úrad verejného zdravotníctva po novom nebude vydávať povolenia na prepravu rádioaktívneho odpadu. Bude tak robiť Úrad pre jadrový dozor (jadrový odpad) tak ako doteraz a Ministerstvo dopravy a výstavby (ostatný rádioaktívny odpad – mimo jadrových zariadení). Prepravu rádioaktívnych materiálov upravuje podľa jej slov zákon, ktorý určuje požiadavky na radiačnú ochranu.

"Okrem toho sa na prepravu vzťahuje aj medzinárodná zmluva 'Európska dohoda o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí', do ktorej SR pristúpila s platnosťou od 1. januára 1993,"
doplnila. Držiteľ povolenia na prepravu rádioaktívnych materiálov musí podľa hovorkyne dodržiavať zákonom stanovené povinnosti. Eliášová dodala, že príslušné orgány verejného zdravotníctva môžu vykonať kontrolu zabezpečenia radiačnej ochrany pri konkrétnej preprave.

"Preprava rádioaktívnych materiálov je teda kontrolovaná a možná vtedy, ak sú dodržané požiadavky na zabezpečenie ochrany zdravia pred ionizujúcim žiarením, ktoré zodpovedajú medzinárodným predpisom a odporúčaniam," uzavrela.