Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 11. jún 2024
< sekcia Slovensko

Minister Maďarič bude zastupovať SR na generálnej konferencii UNESCO

Marek Maďarič Foto: TASR/Pavel Neubauer

Generálna konferencia je najvyšším orgánom UNESCO. Na riadnych zasadnutiach sa schádza každé dva roky.

Bratislava 26. septembra (TASR) - Minister kultúry Marek Maďarič povedie slovenskú delegáciu na Generálnej konferencii Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO). Tá sa uskutoční v Paríži 5.-20. novembra. S ich účasťou dnes súhlasila vláda.

Maďarič by mal vystúpiť vo všeobecnej politickej rozprave, za účasti vysokých štátnych predstaviteľov členských krajín, ktorá bude v úvodnej časti zasadnutia.

Generálna konferencia je najvyšším orgánom UNESCO. Na riadnych zasadnutiach sa schádza každé dva roky. Do Paríža by malo prísť vyše 4000 predstaviteľov a delegátov členských štátov, zástupcov medzivládnych aj mimovládnych organizácií a pozorovateľov.

Tromi globálnymi prioritami UNESCO na roky 2014-2021 sú Afrika, mládež a rodová rovnosť.

Slovensko na konferencii podporí hlavné programové zameranie a ciele UNESCO na roky 2014-2017.

V rámci zasadnutia sa uskutočnia voľby nového generálneho riaditeľa UNESCO


V rámci zasadnutia sa uskutočnia voľby nového generálneho riaditeľa UNESCO na ďalšie štvorročné obdobie spomedzi troch kandidátov (Bulharsko, Džibutsko a Libanon). SR podporuje súčasnú generálnu riaditeľku Irinu Bokovú (Bulharsko).

Rovnako sa uskutočnia voľby polovice členov Výkonnej rady UNESCO na obdobie rokov 2013-2017. Slovensku v nej končí štvorročný mandát tento rok. V rokoch 2011-2013 zastávalo aj post podpredsedu Výkonnej rady. Tentoraz kandiduje do Medzivládnej rady pre program Informácie pre všetkých (IFAP) a Medzinárodného koordinačného výboru pre program Človek a biosféra (MAB).

Po prijatí Palestíny a Južného Sudánu v roku 2011 má UNESCO 195 členských štátov a osem pridružených členov (Aruba, Britské panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Macao, Tokelau, Faerské ostrovy, Curacao, St. Martin).

Jedným z najaktuálnejších problémov organizácie je finančná kríza, pretože USA už tretí rok po sebe neplatia riadny členský príspevok, čo predstavuje cca 23 percent jej rozpočtu. Spojené štáty pozastavili svoje prispievanie v súvislosti s prijatím Palestíny za plnoprávneho člena UNESCO.

Členské štáty si zároveň presadili rozpočet na základe nulového navýšenia, preto bude potrebné, aby aktuálna Generálna konferencia schválila rozpočet o približne 30 percent nižší ako v minulosti. Prakticky to bude znamenať redukciu v programovej, ale aj v personálnej oblasti.

Pre neplatenie členského príspevku USA pravdepodobne stratia na konferencii hlasovacie právo. Ak by organizáciu nakoniec opustili, mohli by ich nasledovať ďalšie členské štáty, napríklad Izrael.

"V posledných rokoch je v UNESCO celkový objem príspevkov z tzv. mimorozpočtových zdrojov vyšší ako riadny rozpočet, do ktorého prispievajú členské štáty. Niektoré programy sú už v podstate ovládané súkromnými firmami cez sponzoring. To vytvára hrozbu privatizácie UNESCO," zdôrazňuje Ministerstvo kultúry (MK) SR.

Po zvolení Palestíny za riadneho člena sa podľa MK prehĺbila politizácia, čo sa prejavuje v diskusiách, aj pri prijímaní rozhodnutí. Prejavuje sa to najmä v postojoch arabských krajín, osobitne v otázke blízkovýchodných rezolúcií. Čo sa týka príspevkov do krízového fondu, ktorý zriadila generálna riaditeľka UNESCO na preklenutie finančnej krízy, tieto príspevky poskytli takmer výlučne arabské krajiny. "To prispieva na jednej strane k zvyšovaniu sebavedomia týchto členov UNESCO, kým na druhej strane sú málo aktívne USA," upozorňuje ministerstvo.