Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

V.MEČIAR: Som Slovák, ktorý pre Slovensko urobil od 4.storočia najviac

Foto: TASR/Drahotín Šulla

Mňa uznanie nezaujíma. Jedno sa nezmení: Za Mečiara sme išli najrýchlejším tempom a mali republiku v najlepšom stave zo všetkých stredoeurópskych štátov, povedal Mečiar pre MF Dnes.

Bratislava 22. októbra (Teraz.sk) - Bývalý trojnásobný slovenský premiér Vladimír Mečiar poskytol MF Dnes rozhovor, v ktorom komentoval rozdelenie Československa, svoje premiérske obdobie, ale aj súčasné problémy Európy.

"Pozrite sa, som Slovák, ktorý toho od 4. storočia pre Slovensko urobil najviac. A jediný, ktorý za tú dobu dokázal vytvoriť samostatný štát. Ale mňa uznanie nezaujíma. Je dôležité, aby si vnúčatá vážili dedov, ostatní nech si myslia, čo chcú. Jedno sa nezmení: Za Mečiara sme išli najrýchlejším tempom a mali republiku v najlepšom stave zo všetkých stredoeurópskych štátov," povedal českým novinárom dnes 74 ročný expremiér.



"Nevzťahujem to teraz na seba, ale Slováci si nevedia vážiť osobnosti svojich dejín. Keď sa po revolúcii a rozdelení republík robili reformy, ľudia reagovali rôzne. V Česku ste za tým, kto tie reformy robí, išli, zapojili ste sa a nechali ste, aby vás ťahal niekto, kto to vie. Na Slovensku ťaháte, ale ste rušivý element, ľuďom sa zmeny nepáčia. Takže pre žijúcich nebudem nikdy dobrý, ale pre ďalšie generácie áno," dodal Mečiar.

Hoci sa na dôchodku zaoberá okrem iného chovom oviec a pestovaním sliviek, politické dianie u nás aj v Česku stále sleduje. Pozitívne sa vyjadril napríklad o politike súčasného českého prezidenta Miloša Zemana. "Teraz sa kryštalizujú vzťahy Česka k Európskej únii. Sledujem, ako prezident Zeman otvára trhy, ktoré Havel uzavrel, teda Rusko a Čínu. Na východe sú peniaze a odbyt, obrie investície a záujem o Európu. Nemôžete ich ignorovať a byť tak napríklad servilní k USA. Veď aj Američania tam obchodujú," zdôraznil Mečiar.

Na archívnej snímke expremiér Vladimír Mečiar.
Foto: TASR/Ivan Kríž


Za veľký problém pre Slovensko by považoval vojnu alebo pandémiu, ale nie migračnú krízu. "V 90. rokoch utekali ľudia pred vojnou z Juhoslávie, takže nič nového. Na Slovensku žije 13 národností, Slováci sú v zahraničí. Treba sa s tým vyrovnať," povedal.


Mečiaro o únose M.Kováča ml. a amnestiách


-"Nie sú o tom dôkazy, ale nevylučujem, že o tom niekto z SIS vedel. Únos bol ale skutok na zakrytie kriminality Kováčovskej rodiny. Kováč ml. bol v Nemecku stíhaný pre rozsiahlu trestnú činnosť a mal byť na Slovensku zatknutý. Kováč ml. však okamžite odišiel do diplomatických služieb do Indie a diplomata nie je možné stíhať. Tiež dostal od svojho otca, prezidenta, amnestiu."

-"Bolo treba problém nejako ukončiť lebo: Kováč ml. – amnestovaný, hlavný svedok – amnestovaný. Nedalo sa to vyšetriť. To šialenstvo išlo do veľkých rozmerov, vyšetrovateľ všetko zastavil, v politickom boji však kauza naopak rástla. Ďalším ľuďom bolo vyhrážané smrťou. Dôkazová stránka – nulová. Tak sme si povedali, že to zastavíme voči Kováčovi, aj voči ostatným. Akúkoľvek súvislosť únosu a následnej smrti policajta Róberta Remiáša popieram."


Rozdelenie republiky


O úspešné a pokojné rozdelenie Československa sa podľa Mečiara zaslúžili najmä dvaja ľudia, okrem neho vtedajší český premiér Václav Klaus. "Je pravda, že to boli veľmi zložité rokovania. A tiež zdĺhavé. Pôvodne sme chceli federáciu udržať, ale zistili sme, že to nebude možné, veľa ľudí a politikov bolo vtedy proti. Hovorilo sa, že bude občianska vojna ako v Juhoslávii, že česká koruna bude 30 slovenských, to všetko prispelo k rozpadu republiky," spomína Mečiar.

"Václav Klaus mi vtedy povedal, že môže republiku kľudne rozdeliť, že má k tomu oporu v zákone a nemusí sa nikoho pýtať. A povedal tiež, že ak by to bol na Slovensku problém, nech si pokojne vyhlásime referendum," dodal Mečiar. Ak by však Slovensko jednostranne vyhlásilo referendum, stalo by sa oficiálne štátom, ktorý sa rozhodol odtrhnúť. V takom prípade by hrozilo, že celý federálny majetok ostane Českej republike.

Preto bola nakoniec republika rozdelená na základe vôle oboch strán. Mečiar v tejto súvislosti pripomenul, že dnes sú vzťahy Slovenska a Česka na takej úrovni, že môžu byť vzorom pre celú Európsku úniu.