Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Slovensko

Maďarsko zaujímajú voľby na Slovensku, žiada si SMK v NR SR

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí MR, Zsolt NémethFoto: TASR/Ladislav Vallach
Foto: TASR/Martin Baumann
Ján SlotaFoto: TASR/Pavel Neubauer

Maďarsko ústami štátneho tajomníka Németha žiada, aby Strana maďarskej koalície bola súčasťou slovenského národného pléna.

Budapešť 7. marca (TASR) – Nepostrádateľnou podmienkou zachovania Maďarov žijúcich na Slovensku je existencia systému maďarských inštitúcií - preto maďarská vláda považuje za žiaduce, aby SMK v nadchádzajúcich parlamentných voľbách uspela. Vyhlásil to v rámci prednášky o národe a národnej politike na budapeštianskej Univerzite Corvinus štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Zsolt Németh.

Bugár považuje Némethove vyjadrenia za zasahovanie do slovenských parlamentných volieb

Tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Zsolt Németh priamo zasahuje do slovenských parlamentných volieb, keď odporúča voliť SMK. V reakcii na Némethovo vyjadrenie, že maďarská vláda považuje za žiaduce, aby SMK v nadchádzajúcich voľbách uspela, to uviedol predseda Mostu-Híd Béla Bugár.

Németh odôvodňuje svoje tvrdenie tým, že nepostrádateľnou podmienkou zachovania Maďarov žijúcich na Slovensku je existencia systému maďarských inštitúcií. "Čo sa týka práv maďarskej menšiny, práve súčasná vládna koalícia urobila dosť veľký krok dopredu," zdôraznil pre TASR Bugár.


Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI Németh v reakcii na otázku poslucháčov povedal, že na Slovensku je pred voľbami vplyvom kauzy Gorila vysoký stupeň rozčarovanosti voličov, preto by bol rád, keby čo najviac Maďarov žijúcich na Slovensku išlo voliť.

Vo svojej utorkovej prednáške štátny tajomník konštatoval, že okrem zahraničných Maďarov očakáva od národnej politiky maďarskej vlády úspechy aj maďarská spoločnosť; zahraničie zase považuje za dôležité zachovanie pokoja a mierových podmienok v regióne.

V súvislosti s novou ústavou, ktorá obsahuje klauzulu o zodpovednosti za Maďarov žijúcich za hranicami, zdôraznil, že túto skutočnosť už žiadna vláda nebude môcť ignorovať.

Podľa Némethových slov je zahraničným Maďarom potrebné vykresliť obraz budúcnosti tak, aby im bolo zrejmé, že sa vyplatí zostať Maďarom.

Slota prirovnal Némethove výroky ku Goebbelsovi

Slovenská národná strana (SNS) protestuje proti agresívnej reakcii oficiálnych politických kruhov Maďarska vo vzťahu k voľbám na Slovensku. Pre TASR to dnes uviedol líder národniarov Ján Slota v reakcii na výrok tajomníka maďarského ministerstva zahraničných vecí Zsolta Németha, že maďarská vláda považuje za žiaduce, aby SMK v nadchádzajúcich voľbách uspela.

"To, čo si dovolil, môžeme prirovnať ku Goebbelsovi z Tretej ríše, ktorý vyjadroval absolútnu podporu Henleinovi v bývalom Československu v českých Sudetoch. Takáto manipulácia s verejnou mienkou a nahováraním štátnych občanov SR maďarskej národnosti na to, aby volili určité politické strany, je medzinárodnou agresiou, porušením všetkých morálnych línií, čo sa ničím nedá ospravedlniť," tvrdí Slota.

Podľa jeho slov by malo byť konanie Németha ďalším mementom pre všetky politické strany na Slovensku, že neofašistická vláda v Budapešti takto agresívne zasahuje. "Ide aj o jednoznačný dôkaz prepojenia maďarskej vlády na iredentistov z Mostu-Híd a SMK, ktorí sú doslova piatou kolónou Budapešti," dodal Slota.

Národniari spisujú petíciu, na úradoch chcú len slovenčinu



Na úradoch po celom Slovensku by mala znieť len slovenčina. Dosiahnuť to chce SNS, ktorá dnes v podateľni prezidentskej kancelárie odovzdala podpisy občanov potrebné na vyhlásenie referenda. Prezident SR Ivan Gašparovič má na vypísanie referenda 30 dní, pričom samotný plebiscit sa musí uskutočniť do 90 dní od vyhlásenia.

Tieto lehoty sa posúvajú, ak sa hlava štátu obráti na Ústavný súd SR, aby posúdil, či je referendová otázka v súlade s ústavou. Už v apríli minulého roka, keď SNS začala zbierať potrebných 350.000 podpisov, sa začala polemika medzi odborníkmi, či je vôbec v súlade s ústavou pýtať sa, či sú občania za to, aby sa na celom území SR v úradnom styku používal výlučne slovenský jazyk. Ústava totiž referendum, ktorého predmetom sú ľudské práva, zakazuje.

"Preverovali to nielen právnici SNS, ale aj nezaujatí a potvrdili, že to nie je v rozpore s ústavou," povedal dnes líder SNS Ján Slota. Podľa jeho slov ma takéto referendum veľký význam, lebo predstavitelia SMK a Mosta-Híd otvorene žiadajú politickú a územnú autonómiu južného Slovenska. "Je to len krôčik od Kosova. Z toho dôvodu sme presvedčení, že referendum bude vyhlásené a bude úspešné," povedal.

Slota priznal, že vyzbieranie potrebných podpisov bola "dosť veľká tortúra", ale pevne verí, že prezident v dohľadnom čase plebiscit vypíše. SNS odovzdala 351.000 podpisov, ktoré sa teraz budú kontrolovať. Slota sa o to, že majú malú rezervu (minimum je 350.000) v prípade nezrovnalostí, neobáva. "Pôvodne tých podpisov bolo 400.000 a naši ľudia pri kontrole vyradili takéto množstvo," vysvetlil.

Na otázku, či mu vadí na niektorých úradoch len maďarčina alebo aj ostatné menšinové jazyky, odvetil, že mu nevadia lojálni predstavitelia národnostných menšín. "Všetci Ukrajinci, Rusíni či Bulhari tu žijúci perfektne ovládajú slovenský jazyk. Choďte na južné Slovensko, kde niektorí absolventi stredných škôl nevedia ani ceknúť po slovensky," odporučil.

Petičnú akciu na zvolanie referenda s otázkou "Ste za to, aby sa na celom území Slovenskej republiky v úradnom styku používal výlučne slovenský jazyk?", začala SNS v apríli 2011. Po páde vlády mala SNS ambíciu, aby sa referendum konalo 10. marca, teda v deň parlamentných volieb. "Je mi to ľúto, ale vyšlo to tak, ako to vyšlo," uviedol Slota. Priznáva, že referendum bude stáť "nejaký peniaz", no odtrhnutie južného Slovensko by podľa jeho slov stálo nepomerne viac.