< sekcia Slovensko

Lajčák: Je dobré, že s USA už nemusíme riešiť bezvízový styk

Na archívnej snímke Miroslav Lajčák. Foto: TASR/Monika Hipmánová

V oblasti ekonomickej spolupráce oboch krajín nevidí Lajčák žiadne problémy a potvrdil, že s americkými firmami pôsobiacimi na Slovensku máme dobrú komunikáciu.

Washington 15. novembra (TASR) – Spojené štáty a Slovensko sú dvaja vyzretí partneri a nemusia už riešiť také základné otázky, ako napríklad bezvízový styk, ale môžu sa zameriavať na rozvíjanie investičných príležitostí. Pre TASR to v stredu počas svojej pracovnej návštevy USA povedal slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák."Spojené štáty sú naším strategickým partnerom, máme s nimi dialóg v úplne všetkých oblastiach. Je dobré, že už máme ošetrené tie zásadné bilaterálne veci. Pár rokov dozadu sme riešili napríklad bezvízový režim alebo sme potrebovali, aby nás Spojené štáty podporili v našich ambíciách o vstup do Severoatlantickej aliancie a podobne," uviedol Lajčák.

V súčasnosti už je podľa šéfa diplomacie tento vzťah úplne iný. Stále je však čo zlepšovať a Slovensko sa v súčasnosti zameriava na spoluprácu s Kongresom a na hľadanie investičných príležitostí. Lajčák v tejto súvislosti ocenil prácu slovenského veľvyslanectva vo Washingtone.

V oblasti ekonomickej spolupráce oboch krajín nevidí Lajčák žiadne problémy a potvrdil, že s americkými firmami pôsobiacimi na Slovensku máme dobrú komunikáciu. Podobne americké firmy v októbri na investičnom fóre v New Yorku ocenili Slovensko ako obchodného a investičného partnera. Slovenský veľvyslanec v USA Ivan Korčok v tejto súvislosti pre TASR uviedol, že sa chce zamerať na to, aby sa teraz aj slovenské firmy vo väčšom presadili na americkom trhu.

Spolupracovníčka TASR Michaela H. Janotová

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.