< späť

Kiska žiada Ústavný súd SR o preskúmanie súladu zákona s ústavou

Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska. Foto: TASR - Martin Baumann

Podľa hlavy štátu schválený zákon je v rozpore s ústavou a s právom Európskej únie.

Bratislava 11. októbra (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska tento týždeň požiadal Ústavný súd SR o preskúmanie súladu zákona s ústavou a právom Európskej únie v súvislosti s novelou zákona o regulácii v sieťových odvetviach.

Ako uviedol dnes v Bratislave na stretnutí s médiami, počas svojho funkčného obdobia využíva toto právo prezidenta po druhý raz. Podľa neho ide o zlyhanie štátu v oblasti regulácie cien energií s priamym dosahom na životy ľudí v slovenských domácnostiach a ich nákladov na život, ako aj zlyhaní, ktoré sťažujú život zamestnávateľom a okrádajú Slovensko o pracovné miesta. Z dôvodu regulácie cien energií majú domácnosti a zamestnávatelia na Slovensku jednu z najdrahších cien elektrickej energie v celej Európskej únii.

Namiesto potrebných zmien, zdôraznil Kiska, ktoré by umožnili zlacniť elektrickú energiu, vládna väčšina zareagovala politickým tlakom a zmenou zákona narušila existujúcu deľbu moci, systém vzájomných protiváh medzi prezidentom a vládou. Zároveň podriadila voľbu predsedu regulačného úradu a rozhodnutia úradu priamej politickej kontrole vlády, ktorá je aktuálne pri moci. Z tejto funkcie sa spravila politická funkcia.

Podľa hlavy štátu schválený zákon je v rozpore s ústavou a s právom Európskej únie.

"Po prvé, Slovenská republika sa zaviazala, že zaručí nezávislosť regulátora cien energií od politických vplyvov. A zabezpečí, aby regulátor vykonával právomoci nestranne a transparentne. Pred zmenou zákona sa na osobe predsedu úradu musel zhodnúť prezident a vláda. Po novom je predseda úradu závislý iba na vláde. Prezident stratil právomoc priamo a preventívne pôsobiť proti zneužitiu moci a podporovať nezávislosť úradu. Po druhé, regulátor cien v každej členskej krajine EÚ musí mať možnosť prijímať rozhodnutia nezávisle od iných verejných, politických alebo súkromných záujmov. Preto sa v roku 2012 zo zákona vypustila spoluúčasť ministerstiev na procese rozhodovania regulačného úradu. Opätovné ustanovenie účasti ministerstiev hospodárstva a životného prostredia v cenových konaniach — tak ako to vládna väčšina presadila v schválenom zákone — je v rozpore s pravidlami EÚ. Zvyšuje riziko politického zasahovania do rozhodnutí úradu," povedal prezident.

"Ako prezident plne rešpektujem, že zodpovednosť za energetickú politiku nesie vláda. Politika vlády ale nemôže byť v rozpore s pravidlami EÚ o otvorenej a spravodlivej hospodárskej súťaži ani s nezávislou a férovou reguláciou a kontrolou," zdôraznil Kiska.

"Rozumiem, že pán prezident má svoje starosti pri vysvetľovaní niektorých svojich vecí a pravdepodobne má záujem prekryť tieto veci inými otvorenými otázkami. Vnímam, že tento zákon bol prijatý ešte v júni tohto roku, to znamená asi pred 4 mesiacmi. A je zaujímavé, že doteraz ho nenapadol ani sa k nemu verejne nevyjadril. Zároveň ho posúva na Ústavný súd, ktorého funkčnosť ohrozuje," reagoval dnes po skončení rokovania vlády minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD).

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.

Úvod

ODHAD: Hnutie ANO zvíťazilo vo voľbách do Poslaneckej snemovne

Podľa odhadov Českej televízie po sčítaní vyše 70 percent volebných obvodov by sa do Poslaneckej snemovne dostalo predbežne osem politických strán. ANO by malo získať 31 percent.

,aktualizované