Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 16. máj 2024Meniny má Svetozár
< sekcia Slovensko

Horecký sa stretne so školskými odborármi, odovzdajú mu petíciu

Na snímke dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR Ján Horecký. Foto: TASR - Jakub Kotian

Šéf rezortu školstva rešpektuje názor školských odborárov, ktorí nazbierali pod petíciu tisícky podpisov.

Bratislava 19. apríla (TASR) – Dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký sa v stredu stretne so zástupcami Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Školskí odborári mu majú odovzdať petíciu proti zavedeniu cyklov, ktoré plánuje ministerstvo školstva zaviesť na základných školách. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol Horecký.

Šéf rezortu školstva rešpektuje názor školských odborárov, ktorí nazbierali pod petíciu tisícky podpisov. "Cykly v skutočnosti nič až tak dramaticky nemenia. Stupne sú zachované. Posun o jeden ročník oveľa viac reflektuje mentálny aj fyziologický vývoj detí. Deti až po piaty ročník majú oveľa bližšie k deťom na prvom stupni ako k tým od šiesteho do deviateho ročníka," vysvetlil Horecký. Cykly podľa neho len zjemňujú rozdelenie na stupne.

Podľa zmien sa navrhuje, aby sa deväť ročníkov základnej školy delilo na tri cykly. Prvý cyklus počíta s prvým až tretím ročníkom, druhý so štvrtým a piatym a posledný tretí cyklus so šiestym až deviatym ročníkom. "Práve v druhom cykle, ktorý bude prechodný, majú manažéri škôl príležitosť obsadiť učiteľmi triedy podľa svojich možností," uviedol Horecký.

Od septembra vstúpi do pilotného testovania nového štátneho vzdelávacieho programu prvých 40 základných škôl. "Až po troch rokoch, keď bude štátny vzdelávací program záväzný pre všetkých, bude prvých 40 škôl vstupovať do prechodného štvrtého ročníka," povedal.

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku inicioval petíciu proti zavedeniu cyklov v základných školách v navrhovanej kurikulárnej reforme. Reforma zavádza podľa školských odborárov nepremyslené zmeny, ktoré neprispejú k zvýšeniu úrovne a stability vzdelávania a iba doň vnesú zbytočný chaos.

Odborári po stredajšom stretnutí ozrejmili, že petíciu ku koncu marca podpísalo 35.169 občanov SR. TASR o tom informoval predseda zväzu Pavel Ondek. Zopakoval, že v petícii žiadajú, aby obsah vzdelávania aj naďalej určoval štát a školy nemuseli tvoriť nový školský vzdelávací program. Chcú tiež zachovanie samostatných vyučovacích predmetov a postupových ročníkov a stupňov bez delenia.