< sekcia Slovensko

Fórum pre čistejšie ovzdušie bude v roku 2019 v Bratislave

Bratislava, ilustračná snímka. Foto: TASR

Zúčastní sa ho viac ako 500 odborníkov z Európy. O organizáciu podujatia mali záujem Španieli, Nemci, Česi, Poliaci, Belgičania aj škandinávske krajiny.

Bratislava 12. júla (TASR) - Bratislava dostala možnosť zorganizovať v novembri 2019 európske fórum pre čistejšie ovzdušie Clean Air Forum. Zúčastní sa ho viac ako 500 odborníkov z Európy. O organizáciu podujatia mali záujem Španieli, Nemci, Česi, Poliaci, Belgičania aj škandinávske krajiny. TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

"Zorganizovanie fóra v strednej Európe pomôže upozorniť na špecifické problémy tohto regiónu,"
uviedol eurokomisár Karmenu Vella. Pochválil kvality podujatia Clean Air Dialogue, ktoré sa konalo v Bratislave v apríli a zožalo pozitívne reakcie.

MŽP vtedy zástupcom Európskej komisie deklarovalo, že zlepšenie kvality ovzdušia a zdravia ľudí je jednou z jeho priorít. Zároveň vyzvalo všetky ministerstvá, aby pracovali s ohľadom na ochranu čistoty ovzdušia. "Veľmi si vážim, že Bratislava sa na pár dní stane hlavným mestom čistého ovzdušia Európskej únie," uviedol šéf envirorezortu László Sólymos (Most-Híd).

MŽP už zaviedlo opatrenia na ochranu životného prostredia vrátane implementácie emisných limitov pre veľké spaľovacie zariadenia alebo povinnosti každé tri roky preskúmať programy na zlepšenie kvality ovzdušia. Význam prikladá aj zlepšeniu informovanosti v oblasti životného prostredia, v rámci čoho sprístupnilo webstránku o možnostiach prechodu na šetrnejšie vykurovanie.

Ministerstvo pripravuje novú stratégiu ochrany ovzdušia, Národný program znižovania emisií a Stratégiu na zlepšenie kvality ovzdušia, ktorú predloží vláde začiatkom budúceho roku.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.