< sekcia Regióny

Obecné studne v obci Beluj vyčistili a zrekonštruovali

Ilustračné foto. Foto: TASR/Ján Siman

Na projekt rekonštrukcie a čistenia studní získala obec 4750 eur od Slovenskej agentúry životného prostredia Banská Bystrica v rámci projektu Program obnovy dediny

Beluj 19. marca (TASR) - V obci Beluj v okrese Banská Štiavnica sa miestnej samospráve podarilo v uplynulom období vyčistiť a zrekonštruovať všetky obecné studne. Starostka Monika Zlesíková priblížila, že čistené neboli približne 30 rokov, a tak si už obnovu vyžadovali.

Ako uviedla, v dedine je celkom desať obecných studní. "Ľudia ich aj využívajú, keďže u nás v obci nie je vodovod. Čiže, keď je leto alebo obdobie sucha, všetci si tam tú úžitkovú vodu chodia brať," uviedla. Jedna studňa, nachádzajúca sa pri obecnom úrade, má vodu vhodnú aj na pitie.

Všetky studne podľa Zlesíkovej vyčistili, zrekonštruovali aj poklopy. V šiestich, ktoré obyvatelia najviac využívajú, boli robené hygienikmi aj mikrobiologické rozbory. "Aj keď ide v piatich z nich len o úžitkovú vodu, chceli sme vedieť, aká je jej kvalita," dodala.

Na projekt rekonštrukcie a čistenia studní získala obec 4750 eur od Slovenskej agentúry životného prostredia Banská Bystrica v rámci projektu Program obnovy dediny. Sumou 250 eur prispela na financovanie projektu obec z vlastného rozpočtu.