Práve teraz

Cenu Identifikačný kód Slovenska si v sobotu prevzalo 16 osobností
z oblasti kultúry, umenia a vedy. Medzi laureátmi ocenenia boli hudobník skupiny Elán Ján Baláž, huslista Ján Berky či spisovateľ Tomáš Janovic.

České firmy z oblasti fintechu objavili nový kanál na financovanie
svojho biznisu. Je ním emisia vlastných virtuálnych mien. Len tento rok už získali, alebo si idú na trh pre peniaze formou takzvanej primárnej ponuky mincí štyria českí hráči .

Muž, ktorý v piatok útočil nožom na návštevníkov nákupného strediska
v južnom Poľsku, sa k tomuto činu priznal. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie prokurátora s tým, že páchateľ je obvinený z vraždy a pokusu o vraždu.

Podľa odhadov, ktoré priniesla Česká televízia,
by sa do Poslaneckej snemovne dostalo predbežne osem politických strán. Po sčítaní takmer 70 percent volebných obvodov skončilo na prvom mieste hnutie ANO so ziskom 31 percent.

Proces medzirezortného pripomienkového konania k pripravovanému
novému zákonu o rybárstve bude monitorovať osobitná komisia Slovenského rybárskeho zväzu a v prípade ataku zákona zorganizuje petíciu.

Úvod

Na Slovensko prichádza rekordný počet investorov, vďaka čomu klesá
nezamestnanosť a vytvára sa tlak na zvyšovanie reálnych miezd. Uviedol to minister hospodárstva SR Peter Žiga na konferencii strany Smer-SD.

Slovensko má záujem svoj trh práce prioritne posilňovať vlastnými
kapacitami, až po ich vyčerpaní dovozom zahraničných pracovníkov. Už dnes však najmä na západe krajiny dopyt po pracovnej sile vysoko prevyšuje ponuku, povedal v Nitre minister práce Ján Richter.

O 14.00 h sa v sobotu uzavreli hlasovacie miestnosti, v ktorých
českí voliči rozhodli o novom zložení dolnej komory parlamentu ČR. Podľa prieskumu agentúry STEM pre TV Nova by sa víťazom volieb malo stať hnutie ANO s 26-27 percentami, uvádza portál Novinky. cz.

SR je bezpečným štátom, o čom svedčí aj umiestnenie krajiny
v medzinárodných rebríčkoch, v ktorých sa Slovensko umiestnila ako 30. najlepšie miesto pre život a skončilo sa na 18. priečke v otázke bezpečnosti. Skonštatoval to minister vnútra R. Kaliňák v Nitre.

Štandard prístupu k informáciám nemôže byť znížený.
Cieľom je ho rozšíriť a zaplátať diery, ktoré tam sú. Na margo návrhu novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám to v relácii RTVS Sobotné dialógy uviedla ministerka spravodlivosti L. Žitňanská.

V dôsledku katalánskej krízy presunulo už 1185 firiem svoj domicil
do iných španielskych regiónov. V prípade odtrhnutia Katalánska sa tak budú naďalej riadiť podľa španielskej legislatívy.

Volebná účasť vo väčšine krajov v Česku dosiahla v sobotu
predpoludním vyše 50 percent, na niektorých miestach to bolo až 60 percent, vyplýva z informácií jednotlivých krajov a obcí.

Predseda českej strany ANO Andrej Babiš je jej jediným kandidátom
na premiéra. Na brífingu krátko po zatvorení volebných miestností v ČR to dnes v centrále ANO povedala ministerka pre miestny rozvoj za ANO Karla Šlechtová.

Medzi obcami Spišský Hrušov a Jamník v okrese Spišská Nová Ves
havaroval v sobotu napoludnie bývalý minister vnútra Gustáv Krajči. Policajti mu po nehode pri dychovej skúške namerali 0,81 promile.

Kauzu okolo advokáta Radomíra Bžána považuje poslanec
Národnej rady SR a člen ústavnoprávneho parlamentného výboru Ondrej Dostál (SaS) za tunel. Uviedol to v sobotňajšej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Španielska vláda prevezme čiastočnú kontrolu nad Katalánskom
s cieľom obnoviť tam ústavný poriadok a vypísať nové voľby. Oznámil to v sobotu na tlačovej konferencii španielsky premiér Mariano Rajoy.

Počas piatkového zápasu zámorskej hokejovej NHL rozhodol
videozáznam prvýkrát v histórii nesprávne. V záverečnej tretine stretnutia Colorado - St. Louis (3:4) mal platiť vyrovnávajúci gól domácich, no po prezretí videa vyriekol rozhodca nesprávny verdikt.

Ministerstvo práce pripravuje zmeny v rámci najnovšieho
sociálneho balíčka, zamerané budú na lepšie ohodnotenie práce v rámci hesla Lepšiu plácu za odvedenú prácu. Na sobotňajšej konferencii strany Smer-SD v Nitre to povedal minister práce Ján Richter.

Najmenej 55 egyptských vojakov zahynulo dnes pri útoku
na predmestí Káhiry. Bez predbežného uvedenia detailov o tom s odvolaním sa na príslušné úrady informovala agentúra AP.

Oslavy 500. výročia reformácie vyvrcholia v Bratislave 31. októbra
misijným podujatím Oslobodení Božou milosťou. Na tento deň sú v hlavnom meste naplánované viaceré podujatia.

Úvod

ODHAD: Hnutie ANO zvíťazilo vo voľbách do Poslaneckej snemovne

Podľa odhadov Českej televízie po sčítaní vyše 70 percent volebných obvodov by sa do Poslaneckej snemovne dostalo predbežne osem politických strán. ANO by malo získať 31 percent.

,aktualizované