Práve teraz

V Bratislavskom kraji sa napriek povinnému očkovaniu stále vyskytuje
čierny kašeľ. Od začiatku roka do 30. septembra evidoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave 52 prípadov.

Ceny za chlieb na pultoch predajní pravdepodobne budú rásť.
Dôvodom je nárast vstupných nákladov, potvrdil manažér spoločnosti Penam Slovakia Peter Živický.

Zakladateľ a bývalý vodca radikálnej moslimskej skupiny
Sharia4Belgium (šaría pre Belgicko) Fouad Belkacem bol zbavený belgickej štátnej príslušnosti. Uviedla v utorok tlačová agentúra Belga.

Niekoľko desiatok migrantov vrátane detí strávilo noc na utorok
pod holým nebom neďaleko bosnianskej hranice s Chorvátskom, predtým kráčali niekoľko hodín z migračného centra.

Okres Kežmarok, ktorý bol zaradený medzi najmenej rozvinuté regióny,
dostane na svoj rozvoj 1,5 milióna eur. Uvoľnenie peňazí zo štátnej pokladnice odsúhlasila v utorok vláda na svojom výjazdovom rokovaní v Kežmarku.

Úvod

Prevádzkovatelia komunitných centier nebudú môcť získať dotáciu
na školské potreby. Parlament odmietol návrh zákona o dotáciách v pôsobnosti rezortu práce, ktorý do parlamentu predložili poslankyne SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová spolu so Zuzanou Zimenovou.

Do kádra tipsportligového klubu HK Dukla Trenčín pribudol český
hokejista Jan Niko. "Vojakom" by mal pri absenciách obrancov pomôcť v šiestich zápasoch zostávajúcich do reprezentačnej prestávky. Klub o tom informoval na oficiálnej stránke.

Od januára budúceho roku sa do Zákonníka práce zavedie nový
inštitút - príspevok na rekreáciu zamestnancov. Počíta s tým novela zákona o podpore cestovného ruchu z dielne poslancov koaličnej SNS, ktorú v utorok schválilo plénum Národnej rady (NR) SR.

Bieloruskí činitelia, zahraniční diplomati a predstavitelia židovských
organizácií sa v utorok zišli v bieloruskej metropole Minsk na trojdňovom podujatí pri príležitosti 75. výročia zavraždenia približne 22.000 židov počas druhej svetovej vojny.

Platenie miestnych daní naďalej ostane naviazané na trvalý pobyt
občana. Parlament odmietol návrh zákona o hlásení pobytu občanov a registri obyvateľov, ktorý do parlamentu predložila dvojica nezaradených poslancov Jozef Mihál a Miroslav Beblavý.

Sociálne poistenie pre doktorandov na dennom štúdiu sa na
Slovensku nezavedie. Parlament v utorok odmietol návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý predložili nezaradení poslanci Simona Petrík a Miroslav Beblavý.

Opozičné hnutie Sme rodina v parlamente druhýkrát neuspelo s návrhom
novely zákona o náhradnom výživnom. Poslanci chceli presadiť, aby exekúciu na neplatiča nepodával rodič, ale štát. Zároveň chceli zrušiť hranicu 2,2-násobku životného minima.

Pravidlá vysielania diskusných programov a politickej reklamy počas
volebnej kampane pre krajské a komunálne voľby sa zjednodušovať nebudú. Poslanci NR SR totiž v utorok nepodporili novelu zákona o volebnej kampani od skupiny opozičných poslancov z hnutia OĽaNO.

Dĺžka praxe advokátskeho koncipienta sa možno skráti z piatich
rokov na tri. Plénum Národnej rady SR totiž v utorok posunulo do druhého čítania dvojicu takmer totožných noviel zákona o advokácii od opozičných hnutí OĽaNO a Sme rodina.

Hlavné mesto SR Bratislava sa po Martine nestane sídlom Národného
cintorína, ktorým sa mal stať súčasný Ondrejský cintorín. Plénum Národnej rady (NR) SR v utorok nepodporilo návrh novely zákona o Bratislave od opozičných poslancov na čele s Jánom Budajom (OĽaNO).

Dvojnásobná šampiónka zo ZOH 2018 Ester Ledecká bude naďalej
eprezentovať Česko. Tamojší lyžiarsky zväz a jej manažéri sa dohodli na podmienkach reprezentačnej zmluvy, ktorú Ledecká spečatí podpisom po návrate do krajiny.

Opozícia nedostane výhradné právo položiť v rámci
parlamentnej Hodiny otázok premiérovi prvé dve otázky. Plénum NR SR totiž v utorok nepodporilo novelu Rokovacieho poriadku od poslancov SaS.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) podáva trestné oznámenie
pre chýbajúcu časť spisu v kauze Technopol. Vyhlásil to po tom, čo v utorok osobne na Okresnom súde Bratislava I preveril medializované informácie o jej zmiznutí.

Slovenskí a českí poslanci Európskeho parlamentu (EP) si v pondelok
večer v Štrasburgu pripomenuli omšou sté výročie vzniku Československa.

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD)
privítala zástupcov rezortov zdravotníctva krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Na dvojdňovom samite vo Vysokých Tatrách preberali viaceré aktuálne témy, predovšetkým problematiku ľudských zdrojov.