Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

NHL:Tatar prelomil smolu, v profilige dal za Detroit premiérový hetrik

Slovenský hokejista Tomáš Tatar (21) oslavuje svoj gól za Detroit v zápase proti Anaheim Ducks, 17. decembra 2016. Foto: TASR/AP

Slovenský hokejista tak pomohol k víťazstvu 6:4 nad Anaheimom. Do kanadského bodovania sa zapísali aj ďalší traja Slováci.

New York 18. decembra (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar sa blysol v zámorskej NHL hetrikom, ktorým pomohol Detroitu k víťazstvu 6:4 na Anaheimom. Dvadsaťšesťročný útočník tak rázne pretrhol streleckú smolu, keď v predošlých dvanástich zápasoch skóroval iba raz. Bol to pre neho premiérový hetrik v profilige, po 32 dueloch sezóny má na konte 14 bodov (7+7).

V noci na nedeľu sa do kanadského bodovania zapísali aj ďalší traja Slováci. Obranca Andrej Sekera sa dvoma asistenciami podieľal na výhre Edmontonu nad Tampou Bay 3:2 po nájazdoch. Marián Hossa a Richard Pánik zhodne jednou asistenciou prispeli k triumfu Chicaga 6:4 na ľade St. Louis.

Tatar si svoje góly rozložil po jednom do každej tretiny. Prvý strelil v 14. minúte, keď pohotovo dorazil strelu Mikea Greena a znížil na 1:2. Ducks potom znovu viedli o dva góly, ale následne opäť udrel slovenský krídelník a tentoraz kurióznym spôsobom. Jeho strelu švihom tečoval korčuľou obranca Anaheimu Cam Fowler do zadného mantinelu, odkiaľ sa puk odrazil zozadu do betónu brankára Jonathana Berniera a skončil v bránke. Detroit "pinballovým" gólom znížil na 2:3 a v zápase sa rozbehol.

"Bolo to perfektne načasované, pretože tento šťastný odraz zmenil celý zápas. V predošlých štyroch zápasoch sme nehrali veľmi dobre a potrebovali sme aj trochu šťastia," povedal pre nhl.com Tatar, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu zápasu.

Hetrik zavŕšil v 45. minúte, keď sa ocitol úplne sám už pred novým brankárom Ducks Johnom Gibsonom a prekonal ho po skvelom blafáku na forhend. Tatar zvýšil na 5:3 a jeho presný zásah bol nakoniec víťazný. Detroit po štyroch domácich prehrách konečne zvíťazil a prvýkrát v sezóne strelil šesť gólov. Tatar bol na ľade 18 minút a 21 sekúnd, mal tri plusové body, zaznamenal tri strely a tri bodyčeky. Jeho krajan Tomáš Jurčo odohral len 7:26 minúty a do štatistík sa nezapísal.

Dve asistencie zaznamenal v dueli s Tampou Bay obranca Edmontonu Andrej Sekera, ktorý nastúpil na svoj jubilejný 600. zápas v základnej časti NHL. Stal sa 17. Slovákom v histórii, ktorý dosiahol túto métu. Sekera v oboch prípadoch rozbiehal úspešné akcie Oilers v presilovke. V tejto sezóne má na konte 11 asistencií. V zápase proti "bleskom" bol s časom 23:29 najvyťaženejším hráčom svojho tímu, zaznamenal mínusový bod a dve strely. O víťazstve Oilers rozhodol svojím prvým úspešným nájazdom v kariére kapitán Connor McDavid. Nad súperom z Východnej konferencie vyhral Edmontom prvýkrát po šiestich zápasoch.

Chicago zvíťazilo v St. Louis 6:4 a zaznamenalo štvrtý triumf za sebou. Na výhre mali podiel aj obaja slovenskí útočníci Blackhawks, ktorí zaznamenali po jednej asistencii. Richard Pánik prihral Dennisovi Rasmussenovi na gól, ktorý znamenal vyrovnanie 1:1 a Marián Hossa mal druhú asistenciu pri rozhodujúcim presnom zásahu celého večera, keď Vinnie Hinostroza 4:25 min. pred koncom tretej časti zvýšil na 5:4. Na ľade pri víťaznom góle, ako aj pri zásahu na 4:4, bol aj Pánik.

"Po dlhšom čase som dal gól, hoci som mal šance aj predtým. Mám o to väčšiu radosť, že sme zdolali súpera z divízie a nášho najväčšieho rivala," povedal pre nhl.com autor víťazného gólu Hinostroza. Blues v riadnom čase prehrali doma v tejto sezóne len druhýkrát. St. Louis a Chicago sa najbližšie stretnú pod holým nebom 2. januára na Busch Stadium v rámci série 2017 Bridgestone Winter Classic.

Philadelphia prehrala v Dallase 1:3 a ukončila svoju najdlhšiu víťaznú sériu za uplynulých 30 rokov, ktorá trvala 10 zápasov. Rozdielový gól strelil na začiatku tretej tretiny Adam Cracknell a v závere poistil víťazstvo do prázdnej bránky Jordie Benn. Stars podržal výborným výkonom brankár Antti Niemi, ktorý zastavil 31 striel. Mal aj šťastie, pretože v tretej tretine mu dvakrát po strelách obrancu Ivana Provorova pomohla žrď. Jediný gól Flyers strelil Taylor Leier, ktorý sa tešil z premiérového zásahu v NHL. "Letci" utrpeli prvú prehru od 25. novembra, keď nestačili na NY Rangers.

"Je ťažké ich zdolať, sú veľmi silní. Dúfam, že toto víťazstvo bude pre nás odrazovým mostíkom," povedal center Dallasu Jason Spezza.

New York Rangers s Marekom Hrivíkom v zostave vyhrali v Nashville 2:1 po nájazdoch a zaznamenali piaty úspech z uplynulých šiestich vystúpení. Rozhodujúci gól strelil v nájazdoch Jimmy Vesey, ktorého v roku 2012 draftoval práve Nashville, ale nikdy v drese Predators nehral. Dvadsaťtriročný útočník sa nedohodol s tímom na kontrakte a v lete sa ako voľný hráč upísal Rangers. Proti Nashvillu hral prvýkrát.

"Snažil som sa sústrediť len na hru a nezaoberať sa ostatnými vecami," povedal Vesey, pri ktorého nájazde sa z tribún ozýval piskot. Hrivík bol na ľade 9:25 minúty a zaznamenal dve strely. Do kanadského bodovania sa nezapísal ani vo svojom siedmom štarte v sezóne.

Toronto ukončilo sériu troch prehier, keď zdolalo na domácom ľade obhajcu Stanleyho pohára z Pittsburghu 2:1 po predĺžení. O všetkom rozhodol obranca Jake Gardiner. Aj prvý gól Maple Leafs strelil zadák, Rus Nikita Zajcev aj s dávkou šťastia vyrovnal na 1:1 a vo svojom 30. zápase sa radoval z premiérového zásahu v profiligovej kariére.

"Som veľmi šťastný, že som dal konečne gól, dlho som na neho čakal. Mal som dosť šancí aj predtým, mohol som ich mať na konte už aj päť," poznamenal 25-ročný Zajcev.

Domáci hokejisti vyslali na bránku Pittsburghu až 49 striel. Väčšine čelil Marc-Andre Fleury, ktorý po zrážke s Jamesom van Riemsdykom hneď v úvode zápasu potreboval ošetrenie, ale ešte v prvej tretine sa vrátil. Medzitým zaznamenal Matt Murray šesť zákrokov za 9 minút a 15 sekúnd. V zostave Toronta chýbal pre zranenie obranca Martin Marinčin. "Pens" zvlhol pušný prah - v minulom zápase neprekonali Petra Budaja v bránke Los Angeles ani raz, teraz sa presadil len Jevgenij Malkin. Jeho spoluhráč Carl Hagelin nevyužil trestné strieľanie.

Montreal vyhral vo Washingtone 2:1 a zastavil šesťzápasovú víťaznú sériu Capitals. Brankár Carey Price zaznamenal 20 úspešných zákrokov a tešil sa z 250. víťazstva v kariére. Carolina zdolala Buffalo 2:1 po nájazdoch, v ktorých sa presadili Lee Stempniak a Sebastian Aho. Na úspešnej vlne sa vezie Minnesota, ktorá zdolala Arizonu 4:1 a zaznamenala siedme víťazstvo za sebou.

Sériu neprerušil ani náhradný brankár Darcy Kuemper, ktorý nastúpil prvýkrát od 29. novembra a zaznamenal 27 zákrokov. Ottawa si poradila s New Jersey v pomere 3:1 a zastavila sériu troch prehier. Na druhej strane "diabli" ťahali za kratší koniec piatykrát za sebou. Pri jedinom góle hostí asistoval Mike Cammalleri, ktorý tak zaznamenal 600. bod v kariére. Tvrdý muž Ottawy Chris Neil sa v prvej tretine pobil s Lukeom Gazdicom a ako 22. hráč v histórii má na konte už 2500 trestných minút.

NHL - sumáre:

DALLAS STARS - PHILADELPHIA FLYERS 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Góly: 25. Faksa (Roussel, Ritchie), 43. Cracknell (Klingberg, Seguin), 60. Jordie Benn (Jamie Benn, Faksa) - 17. Leier (Cousins). Brankári: Niemi - Mason, strely na bránku: 28:32, 18.243 divákov.

MINNESOTA WILD - ARIZONA COYOTES 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Góly: 17. Suter (Parise, E. Staal), 32. Graovac, 44. Stewart (Spurgeon), 60. E. Staal (Coyle, Koivu) - 59. Perlini (Dvorak, Murphy). Brankári: Kuemper - M. Smith, strely na bránku: 30:28, 19.036 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - PITTSBURGH PENGUINS 2:1 pp (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Góly: 14. Zajcev (Marner, van Riemsdyk), 62. Gardiner (Marner) - 13. Malkin (Schultz, Crosby). Brankári: Andersen - Fleury (2.-12. Murray), strely na bránku: 49:34, 19.553 divákov.

OTTAWA SENATORS - NEW JERSEY DEVILS 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Góly: 4. Ryan (Kelly, Dzingel), 22. Brassard (Z. Smith, Stone), 60. Z. Smith (Pageau, Kelly) - 11. Moore (Cammalleri, Zajac). Brankári: Condon - Kinkaid, strely na bránku: 31:30, 15.111 divákov.

DETROIT RED WINGS - ANAHEIM DUCKS 6:4 (1:2, 3:1, 2:1)
Góly: 14. TATAR (Green, Mantha), 28. TATAR (Ouellet, Ericsson), 32. Larkin (Glendening, Sheahan), 38. Ouellet (Vanek, Nyquist), 45. TATAR (Zetterberg, Mantha), 51. Nielsen (Sproul, Vanek) - 4. Rakell (Vatanen, Lindholm), 11. Theodore (Kesler, Getzlaf), 26. Fowler (Cogliano, Kesler), 47. Rakell. Brankári: Mrázek - Bernier (41. Gibson), strely ma bránku: 32:25, 20.027 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - MONTREAL CANADIENS 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Góly: 35. Bäckström (Williams, Ovečkin) - 15. Lehkonen, 37. Petry (Pacioretty, Danault). Brankári: Holtby - Price, strely na bránku: 21:25, 18.506 divákov.

CAROLINA HURRICANES - BUFFALO SABRES 2:1 pp a sn (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 15. Nordström (McClement, Pesce), rozh. nájazd Stempniak - 58. E. Kane (McCabe, Foligno). Brankári: Ward - Nilsson, strely na bránku: 22:24, 11.682 divákov.

ST. LOUIS BLUES - CHICAGO BLACKHAWKS 4:6 (1:1, 3:2, 0:3)
Góly: 1. Berglund (Edmundson), 24. Brodziak (Reaves, Edmundson), 35. Berglund (Steen, Perron), 40. Pietrangelo (Edmundson, Lehterä) - 20. Rasmussen (PÁNIK, Krüger), 31. P. Kane (van Riemsdyk), 39. Campbell (Panarin, P. Kane), 41. Hjalmarsson (Panarin, Krüger), 56. Hinostroza (Seabrook, HOSSA), 60. Panarin (Keith). Brankári: Allen - Darling, strely na bránku: 27:36, 19.197 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - NEW YORK RANGERS 1:2 pp a sn (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 30. Fisher - 8. Nash (Hayes, Holden), rozh. nájazd Vesey. Brankári: Saros - Lundqvist, strely na bránku: 32:27, 17.113 divákov.

EDMONTON OILERS - TAMPA BAY LIGHTNING 3:2 pp a sn (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 24. Lucic (Draisaitl, SEKERA), 48. Draisaitl (Letestu, SEKERA), rozh. nájazd McDavid - 39. Drouin (Hedman, Point), 43. Johnson (Conacher, Nesterov). Brankári: Talbot - Bishop, strely na bránku: 32:33, 18.347 divákov.

Tomáš Tatar (Detroit) 18:21 3 0 3 3 3 0
Tomáš Jurčo (Detroit) 07:26 0 0 0 0 0 0
Marián Hossa (Chicago) 18:33 0 1 1 -1 4 0
Richard Pánik (Chicago) 16:39 0 1 1 2 2 0
Marek Hrivík (NY Rangers) 09:25 0 0 0 0 2 0
Andrej Sekera (Edmonton) 23:29 0 2 2 -1 0 0
/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/