NHL: Sekera zabodoval, Budaj sa zranil

Slovenský hokejový obranca Andrej Sekera zaznamenal premiérový bod v sezóne NHL. V noci na sobotu si v zápase s Chicagom pripísal asistenciu, jeho Edmonton však prehral 3:4 po predĺžení. Foto: TASR/AP

Tohtosezónnu premiéru v zámorskej profilige absolvoval obranca Toronta Martin Marinčin. Maple Leafs prehrali na klzisku Colorada 3:4 po predĺžení, pričom Marinčin odohral 17:55 min.

New York 30. decembra (TASR) - Slovenský hokejový obranca Andrej Sekera zaznamenal premiérový bod v sezóne NHL. V noci na sobotu si v zápase s Chicagom pripísal asistenciu, jeho Edmonton však prehral 3:4 po predĺžení.

Sekera bodoval vo štvrtom zápase sezóny, ktorú odštartoval až pred Vianocami po dlhej pauze zavinenej zranením a májovou operáciou kolena. O triumfe Blackhawks rozhodol v 50. sekunde predĺženia Patrick Kane. "Mali sme dosť šancí, ale opäť sme dostali góly v oslabení. Ten druhý ani nemal padnúť, lebo striedanie sme mali pod kontrolou a nemali sme byť vylúčení za príliš veľa hráčov na ľade. Stratili sme minimálne bod," povedal pre zámorské médiá tréner "olejárov" Todd McLellan.

Z výhry hostí sa tešil aj slovenský útočník Richard Pánik. Brankár "jastrabov" Jeff Glass si pripísal 42 úspešných zásahov a pri svojom debute v profilige dosiahol hneď prvé víťazstvo.

Peter Budaj nedochytal zápas, v ktorom jeho Tampa Bay podľahla doma Philadelphii 3:5. Slovenský brankár utrpel pri kolízii zranenie ľavej nohy a v 51. minúte prepustil miesto medzi žŕdkami Rusovi Andrejovi Vasilevskému. Budaj dovtedy inkasoval štyri góly a predviedol 29 úspešných zákrokov. "Má jedno z najťažších zamestnaní v celom športe a je vždy pripravený. Svojimi zákrokmi nás držal v zápase, no my sme mu veľmi nepomohli," vyjadril sa pre klubový web na Budajovu adresu kanonier Tampy Steven Stamkos. Slovák sa napriek zraneniu v závere duelu vrátil na striedačku "bleskov" a bol aspoň morálnou podporou pre spoluhráčov. "Svedčí to o tom, aký je to neskutočný spoluhráč," adresoval Budajovi uznanlivé slová tréner Lightning Jon Cooper. Ten verí, že jeho zverenec bude v poriadku a nepôjde o vážne zranenie. Je možné, že klub povolá ďalšieho brankára z farmy, kým Budaj nepodstúpi všetky potrebné vyšetrenia.

V akcii bol aj Jaroslav Halák, s NY Islanders však vyšiel bodovo naprázdno, "ostrovania" prehrali vo Winnipegu 2:4. Halák odchytal celé stretnutie a kryl 33 z 37 striel. V zostave Jets opäť chýbal slovenský útočník Marko Daňo.

Detroit s Tomášom Tatarom zdolal New York Rangers 3:2 po samostatných nájazdoch. Domáci brankár Jimmy Howard chytil 37 striel súpera, v predĺžení zneškodnil trestné strieľanie Bradyho Skjeia a svoj výborný výkon korunoval v nájazdovej lotérii, keď nepustil za svoj chrbát ani jeden pokus "jazdcov". "Pri trestnom strieľaní išiel súper pomaly. Vedel som, že keď dostanem gól, tak nebudeme mať šancu na odpoveď. Zostal som na nohách a nedovolil mu skórovať," povedal Howard pre nhl.com

Hrdinom noci bol fínsky útočník Mikael Granlund, ktorý druhým hetrikom v profiligovej kariére zariadil triumf Minnesoty 4:2 nad Nashvillom. V bránke domácich bol spoľahlivý Devan Dubnyk, ktorý zneškodnil 41 striel súpera.

"Hviezdy" z Dallasu vyhrali vďaka trom gólom v záverečnej päťminútovke nad St. Louis 4:2. Dvoma gólmi sa prezentoval Alexander Radulov. "Pred mojím presilovkovým gólom sme si hovorili, že musíme veľa strieľať, chodiť pred brankára a brániť mu vo výhľade. Vyšlo nám to," vyhlásil ruský útočník.

Hráči Calgary prehrali na ľade Anaheimu tesne 1:2. Český útočník hostí Jaromír Jágr odohral svoj 1732. zápas v NHL a osamostatnil sa na 3. mieste historických tabuliek. Doteraz sa o pozíciu delil s Ronom Francisom. V počte štartov sú pred ním už len Mark Messier (1756) a Gordie Howe (1767). Za "káčerov" skóroval Švéd Rickard Rakell v štvrtom zápase v rade.

NHL - sumáre:
NEW JERSEY DEVILS - BUFFALO SABRES 3:4 pp (1:0, 2:2, 0:1 - 0:1)
Góly: 14. Wood (Noesen, Zacha), 29. Johansson (Vatanen, Hischier), 35. Moore (Gibbons) - 26. Josefson (Nolan), 39. Eichel (McCabe, Girgensons), 52. Eichel (Okposo, Ristolainen), 63. Ristolainen (O'Reilly). Brankári: Schneider - Lehner, strely na bránku: 38:29, 16.514 divákov.

CAROLINA HURRICANES - PITTSBURGH PENGUINS 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Góly: 27. Ryan ((Lindholm, Dahlbeck), 39. Aho - 5. Dumoulin (Guentzel, Jarry). Brankári: Ward - Jarry, strely na bránku: 33:28, 17.975 divákov.

DETROIT RED WINGS - NEW YORK RANGERS 3:2 pp a sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 28. Athanasiou (Larkin), 48. Zetterberg (Nyquist), rozh. nájazd Nielsen - 18. Desharnais (Vesey), 43. Lettieri (Nieves). Brankári: Howard - Lundqvist, strely na bránku: 35:39, 19.515 divákov.

OTTAWA SENATORS - COLUMBUS BLUE JACKETS 5:4 (0:0, 3:3, 2:1)
Góly: 26. Brassard (Karlsson, Stone), 35. Paul (Phaneuf, Thompson), 39. Duchene (Oduya), 48. Stone (Phaneuf), 50. Ryan (Karlsson) - 25. Milano (Jenner, Nutivaara), 28. Anderson (Panarin), 28. Milano (Jones), 60. Werenski (Anderson, Dubois). Brankári: Condon - Bobrovskij, strely na bránku: 28:25, 17.031 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - PHILADELPHIA FLYERS 3:5 (1:0, 1:3, 1:2)
Góly: 8. Stamkos (Kučerov, Hedman), 36. Point (Palát, Kučerov), 49. Johnson - 27. Simmonds (Couturier, Voráček), 31. Gostisbehere (Simmonds, Giroux), 40. Couturier (Giroux, Konecny), 42. Manning (Giroux, Konecny), 60. Filppula (Voráček, Konecny). Brankári: BUDAJ (51. Vasilevskij) - Elliott, strely na bránku: 27:38, 19.092 divákov.

MINNESOTA WILD - NASHVILLE PREDATORS 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Góly: 8. Granlund (Dumba), 12. Granlund (Spurgeon, Suter), 34. Dumba (Brodin, Cullen), 60. Granlund (Staal, Koivu) - 11. Subban (Jemelin), 43. Turris (Subban, Josi). Brankári: Dubnyk - Rinne, strely na bránku: 38:43, 19.147 divákov.

WINNIPEG JETS - NEW YORK ISLANDERS 4:2 (2:0, 0:1, 2:1)
Góly: 3. Matthias (Lowry), 17. Wheeler (Connor, Laine), 44. Connor (Laine), 53. Lowry (Trouba, Wheeler) - 35. Lee (Tavares, Bailey), 57. Lee (Pulock). Brankári: Hellebuyck - HALÁK, strely na bránku 37:44, 15.321 divákov.

DALLAS STARS - ST. LOUIS BLUES 4:2 (0:0, 1:0, 3:2)
Góly: 24. Janmark (Spezza, Honka), 56. Benn, 58. Radulov (Klingberg, Lindell), 59. Radulov (Hamhuis, Benn) - 44. Tarasenko, 45. Thompson (Pietrangelo, Steen). Brankári: Bishop - Allen (42.-49. Hutton), strely na bránku: 31:37, 18.532 divákov.

COLORADO AVALANCHE - TORONTO MAPLE LEAFS 4:3 pp (1:1, 1:1, 1:1 1:0)
Góly: 12. MacKinnon (Landeskog), 31. Rantanen (MacKinnon, Zadorov), 45. Kerfoot (Zadorov, MacKinnon), 64. Compher (Girard, Söderberg) - 15. Martin (Leivo, Polák), 35. Polák (Borgman, Marleau), 59. van Riemsdyk (Rielly, Gardiner). Brankári: Varlamov - Pickard, strely na bránku: 28:34, 18.013 divákov.

EDMONTON OILERS - CHICAGO BLACKHAWKS 3:4 pp (1:1, 0:1, 2:1 - 0:1)
Góly: 15. Puljujärvi (Nugent-Hopkins, Klefbom), 58. Nugent-Hopkins (Puljujärvi, SEKERA), 60. Draisaitl (Nugent-Hopkins, Maroon) - 20. Hartman (Kane, Schmaltz), 35. DeBrincat (Schmaltz, Keith), 49. Oesterle (Hinostroza), 61, Kane (Keith, Schmaltz). Brankári: Talbot - Glass, strely na bránku: 45:36, 18.347 divákov.

ANAHEIM DUCKS - CALGARY FLAMES 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Góly: 4. Fowler (Getzlaf, Rakell), 43. Rakell (Getzlaf, Silfverberg) - 32. Ferland (Bartkowski, Smith). Brankári: Gibson - Smith, strely na bránku: 41:23, 17.174 divákov.

Tomáš Tatar (Detroit) 17:06 0 0 0 -1 2 0
Andrej Sekera (Edmonton) 17:29 0 1 1 -1 4 0
Richard Pánik (Chicago) 13:57 0 0 0 0 2 0
Martin Marinčin (Toronto) 17:55 0 0 0 0 0 0
Jaroslav Halák (NY Islanders) 58:39 4/37 89,2
Peter Budaj (Tampa Bay) 50:26 4/33 87,9

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/