NHL: Chára prispel asistenciou k víťazstvu Bostonu v Toronte

Na snímke ľavý krídeľník Toronta Zach Hyman (11), brankár Bostonu Tuukka Rask (40) a bostonský obranca Zdeno Chára (33) počas prvej periódy hry NHL 12. januára v Toronte. Foto: TASR/AP

Pre kapitána Bruins to bola druhá asistencia v sezóne, po 26 odohraných zápasoch má na konte päť bodov (3+2).

New York 13. januára (TASR) - Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára prispel v noci na nedeľu v zámorskej NHL jednou asistenciou k víťazstvu Bostonu 3:2 na ľade Toronta. Pre kapitána Bruins to bola druhá asistencia v sezóne, po 26 odohraných zápasoch má na konte päť bodov (3+2).

V bránke hostí dostal pred Jaroslavom Halákom prednosť Fín Tuukka Rask, ktorý predviedol 30 úspešných zákrokov. Do zápasu nezasiahol ani slovenský obranca "javorových listov" Martin Marinčin. Chára sa podieľal na úvodnom góle zápasu, o ktorý sa postaral David Krejčí. Toronto sa potom dostalo do vedenia, ale Boston skóre ešte v druhej tretine otočil. Víťazný gól dal 15 sekúnd pred koncom prostrednej časti David Pastrňák, pre ktorého to bol 26. gól v sezóne. Hviezdou duelu bol útočník štvrtej formácie Sean Kuraly, ktorý mal bilanciu 1+2. "Body veľmi potrebujeme, tieto dva sú dôležité. Bolo náročné ustáť v tretej tretine ich tlak, majú výborný tím, ale podarilo sa," povedal Kuraly pre nhl.com po svojom najlepšom zápase kariéry. Kapitán "medveďov" Chára strávil na ľade 22 minút a 23 sekúnd, zaznamenal dve strely a štyri bodyčeky. Zápis do kanadského bodovania získal prvýkrát od 25. októbra.

Suverénny líder súťaže Tampa Bay v zostave s Erikom Černákom uspel na ľade Buffala 5:3. Slovenský zadák bol najvyťaženejším hráčom Lightning, odohral 22:08 min. Sabres v tretej tretine viedli 3:2, ale potom vyrovnal najproduktívnejší muž ligy Nikita Kučerov a nerozhodný stav zlomil Steven Stamkos. Desiate víťazstvo "bleskov" z posledných jedenástich zápasov poistil v presilovke Ryan Callahan. "Zápas mal podobný priebeh ako naposledy proti Caroline. Prvú tretinu sme prespali, vyzeralo to asi ako počas prvého dňa v prípravnom kempe. Nechal som to však na hráčov a som rád, že to lídri prebrali a začali sme hrať," uviedol tréner Tampy Jon Cooper. Osemnásťročný obranca "šablí" Rasmus Dahlin zaznamenal 20. asistenciu v sezóne a stal sa len siedmym zadákom histórie NHL, ktorý sa na túto métu dostal pred dovŕšením 19 rokov.

Montreal v útoku s Tomášom Tatarom zdolal doma trápiace sa Colorado 3:0. V bránke Canadiens si udržal čisté konto Carey Price, ktorý zlikvidoval všetkých 28 striel súpera a zaznamenal 43. shutout v kariére. Na prvý gól čakali diváci až do 49. minúty, keď obranca Brett Kulak vo vlastnom oslabení otvoril skóre a bol z toho napokon víťazný zásah. O necelé tri minúty zvýšil na 2:0 fínsky tínedžer Jesperi Kotkaniemi a triumf potvrdil do prázdnej bránky Jordie Benn. "Hrali sme dobre od začiatku do konca, celých 60 minút. Dobre sme korčuľovali. Trvalo nejaký čas, kým sme dali gól, ale hrali sme proti jednému z najlepších tímov ligy," povedal pre klubový web Canadiens tréner Claude Julien. Avalanche sa v poslednom čase nedarí, prehrali tretíkrát za sebou a deviaty z posledných desiatich vystúpení. Tatar odohral 15:07 minúty a pripísal si štyri strely na bránku.

Radosť z víťazstva mal aj Richard Pánik, ktorého Arizona vyhrala v Edmontone 3:2. Dva góly Coyotes strelil nováčik Conor Garland, ktorý prežíva vydarené obdobie a do streleckej listiny sa zapísal v štvrtom zápase za sebou. Oba zásahy zaznamenal v presilovke. Arizona vyhrala tretíkrát za sebou. Pánik nebodoval, na ľade bol cez 19 minút a brankára súpera ohrozil tromi strelami.

Neuspel Christián Jaroš s Ottawou, ktorá podľahla rozbehnutému San Jose 1:4. "Žraloci" natiahli víťaznú sériu na šesť zápasov. Obranca Sharks Erik Karlsson si ani v druhom zápase proti svojmu bývalému tímu nepripísal kanadský bod. Jaroš zaznamenal dve mínusky, dve trestné minúty a jeden "hit". Na ľade bol 14 minút a 34 sekúnd.

Detroit triumfoval na ľade Minnesoty 5:2, v drese Red Wings strelil svoj premiérový hetrik v profilige Tyler Bertuzzi. Ten dosiahol vo svojom jubilejnom 100. zápase v kariére. "Po druhom góle som cítil, že môže prísť ďalší. Puky sa ku mne odrážali, bol som na správnych miestach. Som rád, že to vyšlo, hetrik ma teší," povedal synovej bývalej hviezdy NHL Todda Bertuzziho.

Hráči New Jersey zvíťazili doma nad Philadelphiou 3:2 a zastavili trojzápasovú sériu prehier. Triumf vychytal nováčik Mackenzie Blackwood, ktorý sa do bránky vrátil po zranení. V bránke Flyers sa predstavil ďalší mladík Carter Hart. Prvýkrát od 11. marca 1987 nastúpili v tomto súboji do bránky dvaja nováčikovia, vtedy sa medzi žŕdky postavili Craig Billington (Devils) a Ron Hextall (Flyers). V newyorskom derby vyhrali Rangers na ľade Islanders 2:1 a odplatili rivalovi domácu prehru spred troch dní. Rozhodol o tom gól Nóra Matsa Zuccarella v tretej tretine.

Columbus vyhral na ľade obhajcu Stanley Cupu z Washingtonu 2:1 po predĺžení, keď o triumfe hostí rozhodol Artemij Panarin. Ruský útočník Blue Jackets sa stal prvým hráčom v histórii klubu, ktorý strelil štyri góly v nadstavenom čase v jednej sezóne. Columbus bol blízko k víťazstvu aj v riadnom čase, ale 66 sekúnd pred koncom vyrovnal na 1:1 Jevgenij Kuznecov a ukončil 17-zápasové čakanie na gól. Zápas nedochytal brankár Capitals Braden Holtby, ktorého v druhej tretine zasiahol hokejkou do oka Cam Atkinson. "Bol som pred bránkou, kde som si hľadal miesto, keď mi hokejka nešťastne skončila na maske brankára. Posledné čo chcem, je niekoho zraniť," povedal Atkinson, ktorý predtým strelil svoj 25. gól v sezóne.

Finalista uplynulej sezóny Vegas potvrdil dobrú formu a po obrate z 1:3 vyhral v Chicagu 4:3 po predĺžení, v ktorom rozhodol obranca Shea Theodore. Bilanciu 1+1 mal Alex Tuch, ktorý bodoval v deviatom zápase za sebou a vytvoril klubový rekord "zlatých rytierov". Golden Knights od svojho minuloročného vstupu do NHL zdolali Chicago vo všetkých šiestich dueloch. Brankár Marc-Andre Fleury odohral svoj 778. zápas v NHL, predbehol Toma Barrassa a posunul sa na 20. miesto historických tabuliek.

Hráči St. Louis zdolali Dallas na jeho ľade 3:1. Brankár Jordan Binnington zaznamenal 21 úspešných zásahov a vyhral aj svoj tretí zápas po tom, ako ho Blues povolali z farmy. Dva góly dal Vladimir Tarasenko. Pittsburgh prehral 2:5 v Los Angeles a ukončil svoju šesťzápasovú úspešnú sériu na klziskách súperov. Brankár Kings Jonathan Quick zaznamenal 38 zásahov a tešil sa z 301. víťazstva. Dotiahol sa tak na Mikea Richtera na štvrtom mieste historických tabuliek spomedzi rodákov z USA. Na čele sú spoločne Ryan Miller (Anaheimu Ducks) a John Vanbiesbrouck s 374 víťazstvami, tretí je Tom Barrasso (369).

NHL - sumáre:

NEW JERSEY DEVILS - PHILADELPHIA FLYERS 3:2 (1:0, 1:1, 1:1) Góly: 7. Severson (Stafford, Zacha), 26. Hischier, 42. Wood (Hischier, Coleman) - 36. van Riemsdyk (Couturier, Provorov), 60. Couturier (Voráček, van Riemsdyk). Brankári: Blackwood - Hart, strely na bránku: 26:34, 16.514 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - NEW YORK RANGERS 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Góly: 29. Beauvillier (Bailey, Pulock) - 35. Chytil (Nieves), 55. Zuccarello (DeAngelo, Zibanejad). Brankári: Lehner - Georgiev, strely na bránku: 25:26, 15.497 divákov.

BUFFALO SABRES - TAMPA BAY LIGHTNING 3:5 (2:1, 0:1, 1:3)
Góly: 6. Reinhart (Skinner, Dahlin), 20. Thompson (Girgensons, Sobotka), 46. Scandella (Pominville, Sheary) - 1. Point (Kučerov, Johnson), 28. Palát (Sergačov, Hedman), 47. Kučerov (Stamkos), 55. Stamkos (Kučerov, Hedman), 59. Callahan (Cirelli, Killorn). Brankári: Ullmark - Domingue, strely na bránku: 33:30, 19.070 divákov.

MONTREAL CANADIENS - COLORADO AVALANCHE 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
Góly: 49. Kulak (Danault), 51. Kotkaniemi (Drouin, Reilly), 59. Benn (Danault). Brankári: Price - Varlamov, strely na bránku: 31:28, 21.302 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - COLUMBUS BLUE JACKETS 1:2 pp (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Góly: 59. Kuznecov (Carlson, Ovečkin) - 1. Atkinson (Nutivaara, Dubois), 64. Panarin (Jones). Brankári: Holtby (29. Copley) - Korpisalo, strely na bránku: 33:22, 18.506 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - BOSTON BRUINS 2:3 (0:1, 2:2, 0:0)
Góly: 28. Johnsson (Kapanen, Matthews), 30. Marner (Kadri, Kapanen) - 19. Krejčí (Kuraly, CHÁRA), 35. Kuraly (Wagner, Acciari), 40. Pastrňák (Kuraly). Brankári: Hutchinson - Rask, strely na bránku: 32:29, 19.305 divákov.

MINNESOTA WILD - DETROIT RED WINGS 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
Góly: 17. Kunin (Parise, Suter), 21. Niederreiter (Koivu, Zucker) - 1. Bertuzzi (Nyquist, Larkin), 21. Vanek (Mantha, Ericsson), 36. Vanek (Ericsson, Hronek), 41. Bertuzzi (Green, Larkin), 49. Bertuzzi (Nyquist, Larkin). Brankári: Dubnyk - Howard, strely na bránku: 19:37, 19.087 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 3:4 pp (2:0, 1:2, 0:1 - 0:1)
Góly: 5. DeBrincat (Kahun), 16. Kane (Gustafsson, Toews), 28. DeBrincat (Kane, Gustafsson) - 22. Tuch (Pacioretty, Schmidt), 40. Carpenter (Lindberg, Merrill), 56. Šťastný (Pacioretty, Tuch), 62. Theodore. Brankári: Delia - Fleury, strely na bránku: 23:34, 21.760 divákov.

DALLAS STARS - ST. LOUIS BLUES 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
Góly: 49. Condra (Janmark, Klingberg) - 1. Tarasenko (Schwartz, Parayko), 10. Maroon (Sundqvist, Bortuzzo), 53. Tarasenko (Perron, Sundqvist). Brankári: Bishop - Binnington, strely na bránku: 22:28, 18.124 divákov.

SAN JOSE SHARKS - OTTAWA SENATORS 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
Góly: 38. Pavelski (Hertl, Dillon), 47. Burns (Labanc, Braun), 56. Thornton (Meier, Burns), 59. M. Karlsson - 47. Dzingel (Ryan, Smith). Brankári: Jones - Nilsson, strely na bránku: 32:28, 17.562 divákov.

EDMONTON OILERS - ARIZONA COYOTES 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)
Góly: 7. McDavid (Rattie), 37. Russell (Kassian, Nugent-Hopkins) - 22. Oesterle (Crouse, Kempe), 24. Garland (Oesterle, Galchenyuk), 42. Garland (Keller, Galchenyuk). Brankári: Talbot - Kuemper, strely na bránku: 25:29, 18.347 divákov.

LOS ANGELES KINGS - PITTSBURGH PENGUINS 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
Góly: 11. Carter, 29. Iafallo (Carter, Muzzin), 37. Kopitar (Carter), 41. Leipsic (Kovaľčuk, Muzzin), 60. Kopitar (Brown) - 6. Guentzel (Crosby, Johnson), 50. Guentzel (Kessel, Malkin). Brankári: Quick - DeSmith, strely na bránku: 25:40, 18.414 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 22:23 0 1 1 0 2 0
Erik Černák (Tampa Bay) 22:08 0 0 0 -2 2 0
Tomáš Tatar (Montreal) 15:07 0 0 0 0 4 0
Richard Pánik (Arizona) 19:16 0 0 0 0 3 0
Christián Jaroš (Ottawa) 14:34 0 0 0 -2 0 2