Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

Chára asistoval pri triumfe Bostonu nad Floridou 5:2

Slovenský obranca Zdeno Chára (vľavo). Foto: TASR/AP

Zdeno Chára bol s takmer 23 minútami na ľade najvyťaženejším korčuliarom svojho tímu.

Washington 2. apríla (TASR) - Slovenský obranca Zdeno Chára prispel jednou asistenciou k triumfu hokejistov Bostonu v sobotňajšom domácom dueli NHL nad Floridou 5:2. Chára bol s takmer 23 minútami na ľade najvyťaženejším korčuliarom svojho tímu a pripísal si aj tri strely a dva plusové body.

Chára si osemnástu asistenciu v sezóne pripísal pri prvom z dvoch gólov Patricea Bergerona v zápase. Jeho tvrdú strelu v 28. minúte Reto Berra vyrazil na hokejku Bergerona, ktorý nezaváhal a poslal svoj tím do vedenia 2:1. Bruins po štyroch neúspechoch zvíťazili štyrikrát za sebou, na mieste zaručujúcom vo Východnej konferencii druhú voľnú kartu do play off majú štvorbodový náskok pred Tampou Bay Lightning. "V tejto časti sezóny je výborné si budovať sebavedomie. Hrali sme dobre aj v zápasoch, ktoré sme prehrali, ale chýbalo šťastie. Teraz ide všetko správnym smerom," povedal zámorským médiám tréner Bruins Bruce Cassidy.

Tampa Bay bez Petra Budaja v bránke podľahla na vlastnom ľade Montrealu 1:2 pp. "Blesky" strácajú na Boston štyri body, ale disponujú stretnutím k dobru. O víťazstve Canadiens rozhodol v 51. sekunde predĺženia Alexander Radulov. Montreal má po štvrtom víťazstve za sebou na čele Atlantickej divízie už osembodový náskok. "Som hrdý na chlapcov, ako to zvládli. Vo štvrtok sme si zabezpečili postup do play off a občas prichádza po takom momente uspokojenie," povedal pre nhl.com tréner Montrealu Claude Julien.

Napriek tomu, že v noci na nedeľu nehralo, Chicago s triom Slovákov Marián Hossa, Richard Pánik a Tomáš Jurčo nadobudlo istotu prvenstva v Centrálnej divízii i postu najvyššie nasadeného mužstva v play off Západnej konferencie.

Toronto vyhralo v Detroite 5:4 a v Atlantickej divízii sa bodovo dotiahlo na druhú Ottawu. V drese Detroitu sa nepresadil útočník Tomáš Tatar, ktorý odohral 21 minút, mal plusový bod a tri strely na bránku. Nerozhodný stav 3:3 zlomil 2:26 minúty pred koncom tretej tretiny James van Riemsdyk a potom sa druhýkrát v zápase strelecky presadil Auston Matthews. Elitný nováčik si okrem dvoch zásahov pripísal aj asistenciu a na konte má už 66 kanadských bodov (38+28). Prvý muž draftu 2016 vyrovnal nováčikovský rekord Maple Leafs, ktorý od sezóny 1982/1983 držal slovenský útočník Peter Ihnačák. Okrem toho vyrovnal aj nováčikovský rekord v počte gólov spomedzi rodákov z USA, ktorý doteraz držal Neal Broten. Ten v sezóne 1981/1982 strelil 38 gólov v drese Minnesoty North Stars.

Edmonton zdolal Anaheim 3:2 po predĺžení a dotiahol sa na Ducks na čele Pacifickej divízie. Oba tímy majú na konte 97 bodov. O triumfe Oilers rozhodol nemecký útočník Leon Draisaitl. Vo všetkých troch góloch domácich mal "prsty" najproduktívnejší hráč NHL Connor McDavid, ktorý prvý sám dal a pri ďalších dvoch asistoval. Na konte má už 94 bodov. McDavid aj Draisaitl bodovali v desiatom zápase za sebou. Oilers vyhrali piaty duel za sebou a už ôsmy na domácom ľade, čím vyrovnali svoje maximum z rokov 1985 a 1986. Brankár Cam Talbot dosiahol 40. víťazstvo v sezóne a vyrovnal klubový rekord Granta Fuhra z ročníka 1987/1988. Slovenský obranca Edmontonu Andrej Sekera bol na ľade 21 minút a 22 sekúnd a mal dva strelecké pokusy.

Philadelphia zdolala New Jersey 3:0 a udržala sa teoreticky v hre o play off, ale duel poznačila nepríjemná udalosť v prvej tretine. Český brankár Flyers Michal Neuvirth v čase 7:37 min skolaboval a po ošetrení ho previezli do nemocnice. Nehralo sa približne 10 minút. Podľa generálneho manažéra Flyers, bývalého brankára Rona Hextalla bol Neuvirth pri plnom vedomí a spolupracoval. Neuvirtha, ktorý si pripísal šesť zákrokov, nahradil v bránke Anthony Stolarz a nepustil za chrbát ani jednu z 26 striel. Zápas pre zranenie nedohral ani český obranca Radko Gudas.

Blízko k účasti v play off je Nashville, ktorý vyhral nad Minnesotou 3:0 a upevnil si poslednú postupovú pozíciu v Západnej konferencii. Na postup stačí Predators získať už len jeden bod. Fínsky brankár Pekka Rinne zlikvidoval 31 striel Wild a pripísal si tretí shutout v sezóne.

Ottawa po prehre 2:4 vo Winnipegu klesla na druhé miesto v Atlantickej divízii. Senators nazbierali rovnaký počet bodov ako Toronto a pred tretím Bostonom majú náskok troch bodov. "Stále sme na tom dobre a osud máme vo vlastných rukách. Najbližšie nás čaká veľmi dôležitý zápas proti Detroitu," povedal pre nhl.com brankár Sens Mike Condon. Slovenský útočník Marko Daňo nedostal šancu v drese Jets.

Carolina nenašla recept na prekonanie Kariho Lehtonena a po prehre s Dallasom 0:3 ukončila rekordnú sériu s minimálne bodom, ktorá trvala 13 zápasov. Hurricanes sa zmenšila nádej na postup do play off, strácajú naň šesť bodov. Lehtonen zlikvidoval 25 striel a dosiahol tretie čisté konto v ročníku. Stars sú už bez šance zahrať si o Stanleyho pohár.

NHL - sumáre:

BOSTON BRUINS - FLORIDA PANTHERS 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)

Góly: 18. Acciari, 28. Bergeron (CHÁRA, Pastrňák), 35. Krejčí, 59. Marchand (Spooner, Pastrňák), 60. Bergeron - 22. Vanek (Sceviour, Bjugstad), 30. Jágr (Yandle, Marchessault). Brankári: Rask - Berra, strely na bránku: 29:26, 17.565 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - MINNESOTA WILD 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Góly: 38. Forsberg (Josi, Johansen), 38. Fiala, 58. Subban. Brankári: Rinne - Stalock, strely na bránku: 36:31, 17.113 divákov.

DETROIT RED WINGS - TORONTO MAPLE LEAFS 4:5 (1:0, 1:3, 2:2)

Góly: 15. Nyquist (Nielsen, Jensen), 37. Jensen (Zetterberg), 55. Kronwall (Zetterberg, Nyquist), 60. Green (Larkin, Helm) - 23. Matthews (Komarov, Zajcev), 34. Marner (Carrick), 36. Nylander (Matthews, Polák), 58. van Riemsdyk (Kadri, Gardiner), 59. Matthews (Boyle). Brankári: Howard - Andersen, strely na bránku: 42:27, 20.027 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - MONTREAL CANADIENS 1:2 pp (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)

Góly: 52. Gourde (Hedman, Drouin) - 35. Danault (Pacioretty), 61. Radulov (Pacioretty, Danault). Brankári: Vasilevskij - Price, strely na bránku: 22:36, 19.092 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - NEW JERSEY DEVILS 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Góly: 8. Schenn (Giroux, Gostisbehere), 12. MacDonald (VandeVelde, Gudas), 31. Weal (Voráček, Del Zotto). Brankári: Neuvirth (8. Stolarz) - Schneider, strely na bránku: 41:32, 19.911 divákov.

CAROLINA HURRICANES - DALLAS STARS 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Góly: 25. Spezza (Elie, Pateryn), 59. Klingberg, 59. Shore. Brankári: Ward - Lehtonen, strely na bránku: 25:24, 14.201 divákov.

WINNIPEG JETS - OTTAWA SENATORS 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)

Góly: 24. Wheeler, 31. Lowry (Trouba), 48. Perreault (Little, Trouba), 60. Ehlers (Little, Laine) - 17. Hoffman (Brassard), 24. Hoffman (Pyatt, Ceci). Brankári: Hellebuyck - Condon, strely na bránku: 28:31, 15.294 divákov.

EDMONTON OILERS - ANAHEIM DUCKS 3:2 pp (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Góly: 20. McDavid (Maroon, Larsson), 59. Lucic (Draisaitl, McDavid), 62. Draisaitl (McDavid) - 24. Getzlaf (Silfverberg, Fowler), 49. Eaves (Vermette, Silfverberg). Brankári: Talbot - Gibson, strely na bránku: 37:18, 18.347 divákov.

b>Slováci v akcii:

Zdeno Chára (Boston) 22:57 0 1 1 2 3 0

Tomáš Tatar (Detroit) 21:03 0 0 0 1 3 0

Andrej Sekera (Edmonton) 21:22 0 0 0 0 2 0

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/

zoznam tímov s istotou účasti v play off:

Západná konferencia (7): Chicago (istota prvenstva v Centrálnej divízii i konferencii), Minnesota, Anaheim, San Jose, Edmonton, Calgary, St. Louis

Východná konferencia (5): Washington, Columbus, Pittsburgh, New York Rangers, Montreal