Gáborík a Chára s asistenciami, Boston je víťaz Východnej konferencie

Brankár Vancouveru Eddie Lack kryje strelu slovenského útočníka Mariána Gáboríka v dueli Vancouver - Los Angeles Kings Foto: TASR/AP

Ďalší slovenskí hokejisti sa v zápasoch NHL nepresadili.

New York 6. apríla (TASR) - Hokejisti Los Angeles Kings si v noci na nedeľu pripísali v zámorskej NHL druhú prehru v rade, keď podľahli Vancouveru Canucks tesne 1:2. Pri jedinom góle "kráľov" asistoval slovenský útočník Marián Gáborík. O jednu asistenciu si vylepšil kanadské bodovanie aj Zdeno Chára, ktorého Boston Bruins zvíťazil nad Philadelphiou Flyers 5:2 a v predstihu sa stal víťazom Východnej konferencie.

V hale Rogers Arena sa ujali vedenia hráči Los Angeles v 40. minúte. Počas presilovej hry vybojoval puk pri mantineli Gáborík, posunul ho na Jeffa Cartera a ten prihral pred bránku odkiaľ skóroval Slava Vojnov. Pre slovenského krídelníka to bola šestnásta asistencia, pričom v posledných zápasoch sa zhostil skôr úlohy nahrávača. V posledných siedmich dueloch má totiž bilanciu 1+6. Canucks však v záverečnej tretine dvoma presnými zásahmi Alexandra Edlera a Brada Richardsona otočili výsledok a mohli sa tak po troch predchádzajúcich prehrách opäť tešiť z výhry. Kanadský tím vďaka zisku dvoch bodov zostáva ešte v hre o miestenku v play off.

Hokejista Los Angeles Kings Marián Gáborík (vľavo) a hráč Vancouveru Dán Nicklas Jensen v zápase zámorskej hokejovej NHL Vancouver Canucks - Los Angeles Kings vo Vancouveri 5. apríla 2014.

Boston po triumfe nad Philadelphiou nielenže vyhral už svoju konferenciu, ale jednoznačne útočí aj na Prezidentskú trofej pre najlepší tím celej súťaže. Zverenci trénera Claudea Juliena majú aktuálne štyri zápasy pred koncom základnej časti na konte 113 bodov a pred St. Louis Blues majú náskok dvoch bodov. Líder Západnej konferencie totiž prehral v noci s Coloradom Avalanche 0:4. Bruins rozhodli o zisku dvoch bodov v súboji s Flyers v záverečnej tretine, ktorú vyhrali po góloch Johnnyho Boychuka, Milana Lucica a Chrisa Kellyho 3:0. Philadelphia držala krok s domácim tímom iba v úvodných dvoch častiach hry a napokon ťahala za kratší koniec aj v treťom vzájomnom súboji v tejto sezóne. Slovenský kapitán Bostonu Chára sa v 60. minúte jubilejnou 20. asistenciou v sezóne podieľal na presnom zásahu Kellyho pri hre hostí bez brankára. Chárov krajan Andrej Meszároš strávil na ľade 17 minút.

Detroit Red Wings v zostave s Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom podľahol Montrealu Canardiens 3:5 a prerušil tak štvorzápasovú víťaznú sériu. Ani jeden zo slovenských útočníkov sa bodovo nepresadil. Tatar odohral 13:15 minút, počas ktorých si pripísal tri strelecké pokusy a jednu mínusku. Jurčo strávil na ľade 14:29 min a odsedel si dve trestné minúty. V bránke Canadiens dostal pred Petrom Budajom prednosť Carey Price. Zatiaľ, čo Habs už majú istú účasť v nadstavbovej časti a priblížili sa aj výhode domáceho prostredia v play off, hokejistom "červených krídiel" hrozí, že sa sezóna pre nich skončí už po základnej časti. V drese Canadiens, ktorí vyhrali desať z posledných dvanástich zápasov, zaznamenal Mac Pacioretty 39. gól v sezóne a ôsmy v ostatných šiestich dueloch.

sumáre:

BOSTON - PHILADELPHIA 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)

Góly: 16. Krejčí (Eriksson, Lucic), 35. Lucic (Krejčí, Eriksson), 54. Boychuk (Bergeron), 55. Lucic (Krug, Eriksson),60. Kelly (Eriksson, CHÁRA) - 35. Simmonds (Streit, Giroux), 37. Rosehill (Raffl, MacDonald). Brankári: Rask - Emery, strely na bránku: 42:26.

ST. LOUIS - COLORADO 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)

Góly: 22. Stastny (MacKinnon, Talbot), 27. MacKinnon (McGinn, Guenin), 31. Holden (Stastny, Mitchell), 56. O'Reily (Stastny, Landeskog). Brankári: Miller - Varlamov, strely na bránku: 31:29.

NY ISLANDERS - WASHINGTON 3:4 pp a sn (1:0, 2:3, 0:0 - 0:0)

Góly: 13. Clutterbuck (Cizikas, Grabner), 25. Persson (Hamonic, de Haan, 30. Nielsen (Bailey, Donovan) - 23. Kuznecov (Johansson, Brouwer), 33. Bäckström (Ovečkin, Carlsson), 36. Ward. Brankári: Nabokov - Holtby, strely na bránku: 38:29.

TORONTO - WINNIPEG 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)

Góly: 3. Kessel (Bozak, van Riemsdyk), 14. Kadri - 7. Little (Frolík, Stuart), 20. Trouba (Frolík, Ladd), 38. Enström (Ladd, Wheeler), 48. Jokinen (Wheeler, O'Dell). Brankári: Reimer - Pavelec, strely na bránku: 25:41.

MONTREAL - DETROIT 5:3 (1:0, 2:0, 2:3)

Góly: 15. Bournival (White), 29. Pacioretty (Weaver, Tinordi), 34. Gionta (Eller, Tinordi), 54. Gionta (Eller, Jemelim), 56. Galchenyuk (Plekanec, Gallagher) - 46. Dacjuk (Kronwall, Franzen), 46. Glendening (Abdelkader, Miller), 51. Kronwall (Franzen, Nyquist. Brankári: Price - Gustavsson, strely na bránku: 26:37

TAMPA BAY - DALLAS 2:5 (0:3, 2:0, 0:2)

Góly: 22. Stamkos (Palát, Hedman), 27. Šustr (Malone, Thompson) - 1. Jamie Benn (Goligoski, Seguin), 6. Jamie Benn (Garbutt, Fiddler), 19. Seguin (Jordie Benn, Jamie Benn), 42. Fiddler, 48. Roussel (Garbutt, Eakin). Brankári: Bishop - Lehtonen, strely na bránku: 29:28.

NY RANGERS - OTTAWA 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)

Góly: 26. Zuccarello (Pouliot, Moore), 32. Zuccarello (Staal, Brassard) - 13. Stone (MacArthur, Phillips), 18. Zibanejad (Smith), 29. Spezza (Karlsson). Brankári: Lundqvist - Lehner, strely na bránku: 43:34.

CAROLINA - NEW JERSEY 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Góly: 25. Skinner (Harrison, Nash) - 16. Zubrus (Ryder, Fayne), 27. Zajac (Židlický), 60. Zubrus (Gionta). Brankári: Chudobin - Schneider, strely na bránku: 27:23.

MINNESOTA - PITTSBURGH 4:0 (3:0, 1:0, 0:0)

Góly: 2. Haula (Moulson, Pominville), 9. Koivu (Parise, Coyle), 15. Veilleux (McCormick), 27. McCormick (Parise, Coyle). Brankári: Bryzgalov - Zatkoff, strely na bránku: 20:20.

VANCOUVER - LOS ANGELES 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)

Góly: 42. Edler (D. Sedin, H. Sedin), 59. Richardson (Kassian, Edler) - 40. Vojnov (Carter, GÁBORÍK). Brankári: Lack - Quick, strely na bránku: 40:26.

SAN JOSE - NASHVILLE 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)

Góly: 24. Hornqvist (Cullen, Wilson), 29. Hornqvist (Spaling, Jarnkrok), 34. Josi (Weber, Hornqvist). Brankári: Niemi - Hutton, strely na bránku: 35:24.