< sekcia

Slovan s povinnou výhrou, Trenčín zostrelil Kuľha

Gólová radosť hráčov SlovanaFoto: TASR/Pavel Neubauer

Prekvapenia sa nekonali. Prvé zápasy štvrťfinále play off hokejovej extraligy vyhrali favoriti Slovan Bratislava a HK Poprad.

Bratislava 9. marca (TASR) - Hokejisti HC Slovan Bratislava potvrdili v úvodnom zápase štvrťfinálovej série play off extraligy úlohu favorita a pred vlastnými fanúšikmi zdolali Žilinu 3:2. "Vlci" držali s domácimi krok iba v prvej tretine, no v ďalších dvoch boli "belasí" nad ich sily. Za celkom priaznivé skóre mohli ďakovať hlavne svojmu brankárovi Lacovi, ktorý zlikvidoval 42 striel súpera.

HC Slovan Bratislava - MŠK Žilina 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)Góly: 12. Štajnoch (Kukumberg, Bakoš), 33. Buc (Harvey), 51. Bartánus (Hudáček, Lipiansky) - 9. Stupka (Devečka, Kudělka), 52. Róbert Huna. Rozhodovali: Kubuš, Lokšík - Rovenský, Snášel, vylúčení: 7:6, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 6045 divákov.

/stav série: 1:0/Zostavy:Slovan Bratislava: Karhunen - Frühauf, Dobroň, Ďatelinka, Luža, Jerofejevs, Štajnoch, Jass, Kozák - Hudáček, Lipiansky, Bartánus - Kukumberg, Sloboda, Hudec - Skokan, Bulík, Bakoš - Harvey, Preisinger, Buc

MsHK DOXXbet Žilina: M. Laco - Devečka, Kudělka, Harant, Dlouhý, Houdek, Ďurkech, Krčula, Staňo - Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - Sýkora, Nemec, Stupka - Drevenák, Troliga, Drábek - Smotrila, Linet, Kubiš

Povinné víťazstvo Slovana

Na snímke uprostred Ivan Ďatelinka (Slovan) bojuje o puk pred brankárom súpera s brániacimi Žilinčanmi Dušanom Devečkom (vpravo) a Davidom Kudělkom (vľavo) vo štvrťfinále play off hokejovej extraligy HC Slovan Bratislava - MsHK Žilina 9. marca 2012 v Bratislave.
Domáci nastúpili na úvodný duel štvrťfinále play off bez svojho kapitána Šatana, obrancu Švarného i brankárskej jednotky Konráda. Do bránky sa tak postavil Fín Karhunen, ktorý mal už v prvej minúte veľké šťastie, keď za ním zazvonila žŕdka. Slovan vážnejšie pohrozil až v 9. minúte, no Preisinger nestihol nadvihnúť puk nad Lacov betón. Vzápätí prišiel protiútok hostí a Stupka otvoril gólový účet duelu. Domáci pridali na aktivite z čoho rezultovala ich presilovka. Vytvorili si viacero šancí, ale vyrovnanie prišlo až tesne po jej uplynutí. Štajnoch napriahol od modrej a trafil sa presne k pravej žŕdke - 1:1. Laco cez hradbu tiel nestihol zareagovať. Ďalšie minúty príliš nenadchli, oba tímy robili veľa chýb v rozohrávke a bojovali hlavne v strednom pásme.

Tu bude player

Druhá časť bola už plne v réžii domácich. Prvá väčšiu príležitosť mal Frühauf, ale zblízka Laca neprekonal. V 25. minúte predviedli ďalšiu peknú kombináciu. Kukumberg potiahol puk popri mantineli, pred bránkou našiel úplne voľného Slobodu, no tomu puk pri rozohrávke odskočil a Laco jeho pokus zmaril. Žilinský brankár mal plné ruky práce aj pri následnej presilovke domácich a v 29. minúte opečiatkoval jeho žŕdku Lipiansky. Hostia boli bezzubí a dokonca mohli inkasovať pri početnej výhode, keď si nedali pozor na Buca, no Laco už po niekoľkýkrát zachránil. Slovan mal v prostrednej časti veľký tlak a hosťom prakticky nič nedovolil, "žlto-zelení" sa ledva dostali za červenú čiaru. Po polhodine chyboval aj výborný Laco, keď zbytočne vykorčuľoval a puk vyhodil presne na Lužu, ten však netrafil úplne voľnú bránku. V 33. minúte to domácim konečne vyšlo - Harvey po kanadskom vzore nahodil puk pred bránku, kam si nakorčuľoval Buc a zvýšil na 2:1. V pohode hrajúci domáci mohli do prestávky náskok ešte zvýšiť, chýbala im však väčšia presnosť v koncovke.

Ďalšia spŕška striel zasypala Laca v úvode tretieho dejstva pri domácej presilovke. S tými si ešte poradil, no v 51. minúte nestačil na pokus Bartánusa, ktorý z otočky zasunul puk za jeho chrbát. Vzápätí ale prišla obrovská chyba domácej obrany, ktorú využil Róbert Huna a Žilinu dostal opäť do zápasu - 3:2. Hostia mali v závere 11-sekundovú výhodu o dvoch hráčov a následne o jedného, ale proti dobre organizovanej obrane domácich si nedokázali vytvoriť gólové šance.

Hlasy trénerov:Jan Neliba, tréner Slovana:"My sme nastúpili trošku s rešpektom a súper to využil. Trafili žŕdku, mali aj šance a dostali sa na koňa. Vážim si mužstvo za to, že sme sa z toho dostali, vyrovnali sme a išli sme do vedenia. Myslím si, že druhá tretina bola pod našou taktovkou, no nedali sme góly. Za stavu 3:2 sme sa ešte trochu obávali o výsledok, keďže vieme, že majú hráčov do protiútokov. Je to prvé víťazstvo, no hrá sa na štyri, takže musíme pokračovať." Milan Jančuška, tréner Žiliny:"S výsledkom nie som spokojný, pretože či prehráte o gól alebo o päť, je to to isté. Škoda toho začiatku, jednak tam bola žŕdka Siváka, jednak tam mal obrovskú šancu Sýkora. Keď sa dostal Slovan do vedenia, tak mal prevahu, bol lepší a vytvoril si veľa šancí. Nás ale výborným výkonom podržal brankár Laco. Aj keď sme v závere dali kontaktný gól, už sa nám nepodarilo vyrovnať a ísť do predĺženia. Snažili sme sa, bojovali sme, ale bohužiaľ spravili sme viac chýb, ako Slovan."

Trenčín zostrelil hetrikom Kuľha

Hokejisti HK Poprad zvíťazili v prvom štvrťfinálovom zápase play off Tipsport extraligy nad Duklou Trenčín 5:1 a ujali sa vedenia v sérii hranej na štyri víťazstvá. Druhý zápas sa hrá pod Tatrami v sobotu o 18.00 h.

HK Poprad - Dukla Trenčín 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)Góly: 16. Kuľha (Balán, Svitana), 33. Kuľha (Koskinen, Vandas), 34. Kuľha (Suchý, Koskinen), 38. Rapáč (Suchý, Kuľha), 45. Svitana (Balán, Vaic) - 59. Tvrdoň (Tybor, Gašparovič). Rozhodovali: Müllner, Grečko - Valach, Výleta, vylúčení: 10:8, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 3146 divákov.

stav série: 1:0/ Zostavy:HK Poprad: Melicherčík - Pentikäinen, Suchý, Tavželj, Kovačevič, Fabian, Kramár, Brejčák, Malina - Vandas, Koskinen, Kuľha - Svitana, Balán, Vaic - Svačina, Kroták, Rapáč - Škovira, Strömberg, Takáč.

Dukla Trenčín: Kováč - Hlubuček, Bednár, Gabriš, Nemčík, Trefný, Biro, Imrich, Štindl - Pardavý, Šťastný, Fabuš - Gašparovič, Tvrdoň, Tybor - Mikula, Broska, Sojčík - Daňo, Melichárek, Filo.

Hoci úvodný zápas play-off nedokázal zaplniť celú arénu, zápas začal v prajnej atmosfére zostra už od úvodných sekúnd. V úvodných minútach mal Poprad dvojitú výhodu presilovej hry, v jednej fáze dokonca o dvoch hráčov, ale napriek streleckým pokusom Kuľhu z tohto mráčika nezapršalo. V tíme hostí skúšal šťastie najmä Tybor, ale s jeho nebezpečnými strelami si Melicherčík poradil. Skóre sa po prvý krát menilo v 16. minúte, keď obrana hostí zabudla na Kuľhu, ktorý po Balánovom pase bezpečne skóroval.

Na snímke radosť hráčov HK Poprad, vľavo Martin Kuľha hráč HK Poprad strelil gól na 1:0, vpravo sa teší Sabahudin Kovačevič.

Aj keď úvodnú šancu prostrednej časti si vypracoval Pardavý, boli to domáci, ktorí častejšie zamestnávali trenčianskeho gólmana. Šťastie pokúšali postupne Rapáč, Suchý, Svitana a Strömberg, ale Trenčania ešte odolávali. Cestu do bránky našiel až puk po presnej strele Kuľhu, ktorého našiel v ideálnej pozícii Koskinen. O minútu nato popradský kanonier zavŕšil svoj čistý hetrik, keď v presilovke od modrej prestrelil všetko čo mu stálo v ceste. Trenčín sa začal rozsypávať, čo bolo vodou na mlyn pre rozbehnutý Poprad. Tri minúty pred koncom využil Rapáč ďalšiu presilovku, keď zrazenú strelu usmernil do bránky a zvýšil už na 4:0.

Keď v 45. minúte pridal piaty gól Svitana, o víťazovi bolo rozhodnuté a skončila sa časť zápasu a hráči sa v hlavách začali sústrediť na ďalší duel. V ďalších minútach pribúdalo na ľade nečistých zákrokov, ležiacich hráčov, šarvátok a vylúčení. Dve minúty pred koncom sa Trenčanom podarilo prelomiť streleckú smolu a po strele Tvrdoňa zaznamenať aspoň čestný úspech.