< sekcia

Najvyšší súd v Grécku zamietol vydať na Maltu ruskú informátorku

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Súd tak potvrdil predchádzajúci rozsudok nižšieho súdu z apríla, ktorý obvinenia vznesené voči ruskej občianke Mariji Jefimovovej označil za vágne.

Atény 14. júna (TASR) - Grécky najvyšší súd zamietol vo štvrtok žiadosť Malty o vydanie ruskej informátorky zavraždenej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej. Súd tak potvrdil predchádzajúci rozsudok nižšieho súdu z apríla, ktorý obvinenia vznesené voči ruskej občianke Mariji Jefimovovej označil za vágne, informuje agentúra AP.

Práve Jefimovová (35) mala poskytnúť zavraždenej maltskej reportérke, ktorá písala o korupčných kauzách, zásadné informácie k jej investigatívnemu materiálu. Ako niekdajšia zamestnankyňa banky sa Jefimovová údajne dostala k dokumentom, na základe ktorých novinárka obvinila manželku maltského premiéra Josepha Muscata, že sa prostredníctvom istej panamskej firmy dostala k úplatku vo výške milión eur z Azerbajdžanu.

Ženu, ktorú maltské úrady hľadajú od novembra, pretože nereagovala na predvolanie, podozrieva jej niekdajší zamestnávateľ, banka Pilatus so sídlom v ostrovnej krajine, z podvodu. Jefimovová však zrejme po vyhrážkach opustila Maltu ešte v júni minulého roka. V marci sa vzdala gréckej polícii obávajúc sa o svoj život. V súčasnosti je na slobode.

Caruanovú Galiziovú, známu 53-ročnú investigatívnu novinárku, blogerku a ostrú kritičku maltskej vlády, zabila vlani 16. októbra bomba uložená v jej aute a odpálená počas jazdy. V súvislosti s jej vraždou pred súd predstúpili traja muži.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.