< sekcia

Hirscher triumfoval v obráku Svetového pohára

Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher (uprostred) zvíťazil v obrovskom slalome Svetového pohára 12. januára 2019 vo švajčiarskom stredisku Adelboden. Druhý skončil Holanďan Henrik Kristoffersen (vľavo) a tretí Francúz Thomas Fanara. Foto: TASR/AP

Slovenský reprezentant Andreas Žampa obsadil 20. miesto, jeho brat Adam sa neprebojoval do 30-ky druhého kola.

Adelboden 12. januára (TASR) - Rakúšan Marcel Hirscher zvíťazil v sobotňajšom obrovskom slalome Svetového pohára alpských lyžiarov vo švajčiarskom stredisku Adelboden. Líder celkového poradia SP i klasifikácie disciplíny zvíťazil o 71 stotín pred Henrikom Kristoffersonom z Nórska, tretí najlepší čas mal Thomas Fanara z Francúzska (+ 1,04 s). Slovenský reprezentant Andreas Žampa obsadil 20. miesto, jeho brat Adam sa neprebojoval do 30-ky druhého kola.

Štart druhého kola organizátori trikrát posunuli o 15 minút kvôli počasiu, podmienky však napokon boli ideálne. Žampa vyrazil na trať ako tretí z najlepšej tridsiatky v prvom kole. Predviedol dravú jazdu a na obludnom prelome do záverečnej strminy umne vyrezal oblúky v mimoriadne zatvorenej kombinácii bránok. Následne sa pokúsil do cieľa ešte atakovať, ale dostal sa do záklonu a cez poslednú bránku vletel pádom až do cieľa. Lyže však prešli správnou stranou a táto nehoda ho stále len zopár desatín. Aj preto nadšeným divákom predviedol teátro nespútanej radosti z kvalitného a najmä spektakulárneho výsledku v najťažšom obrovskom slalome kalendára SP. Oroti prvému kolu si polepšil o 8. miest a napokon skončil 20. Do hodnotenia SP si pripísal 11 bodov.

Víťaz Hirscher bol po 1. kole druhý s odstupom 12 stotín za Kristoffersonom, ale najlepšou jazdou v druhom kole zaslúžene triumfoval. "Taká je pravda. Marcel je v súčasnosti najlepší," citovala agentúra AP Nóra Kristoffersona.

výsledky obrovského slalomu mužov v Adelbodene:

1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:26,54 min., 2. Henrik Kristoffersen (Nór.), +0,71 s, 3. Thomas Fanara +1,04, 4. Alexis Pinturault (obaja Fr.) + 1,56, 5. Žan Kranjec (Slov.) +1,62, 6. Tommy Ford (USA) +1,79, 7. Marco Schwarz (Rak.) +2,31, 8. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) +2,36, 9. Gino Caviezel +2,59 10. Marco Odermatt (obaja Švaj.) +2,68 ... 20. ANDREAS ŽAMPA +4,80, ADAM ŽAMPA (obaja SR) nedokončil 1. kolo