Magazín

Vedec M. Vaněk: Nie je svedectvo, že by prežil slovenský žid Sobibor

Povstanie vo vyhladzovacom tábore Sobibor sa stalo jedným z najvážnejších a úspešných povstaní židov proti nacizmu.

Automobilky ukážu v Avione vyše 50 noviniek

Najnovšie modely automobilov, simulátor bezpečnej jazdy či súťaž o auto na víkend si môžu fanúšikovia koní pod kapotou užiť na Autosalóne v bratislavskom AVIONE.

Einsteinov list prezrádza jeho obavy dlho pred vládou nacistov

Keď sa nacisti dostali k moci a začali schvaľovať zákony proti Židom, hodlali sa zbaviť aj židovských vedcov. Einsteinovu prelomovú prácu vrátane jeho teórie relativity zavrhovali ako židovskú fyziku.

Trojmetrový veľhad kráľovský pohrýzol mužovi intímne partie

Výskyt hadov je v Thajsku bežný. Len v hlavnom meste Bangkok odchytili vlani príslušníci hasičského a záchranného zboru 35.000 plazov, čo je dvakrát viac ako pred štyrmi rokmi.

Skupina Rammstein odohrá v auguste 2019 vo Viedni až dva koncerty

Po tom, čo sa vstupenky na jej koncert v rakúskej metropole vypredali v rekordne krátkom čase, sa členovia rozhodli odohrať v meste ešte jeden koncert v rovnakom dejisku o deň neskôr.

Zomrel francúzsky skladateľ Francis Lai, preslávila ho filmová hudba

Svoju hudobnú kariéru začal Lai ako akordeonista a člen sprievodných skupín spevákov ako Edith Piaf, Juliette Gréco či Yves Montand, pre ktorých neskôr aj komponoval piesne.

Lunetic dva dni po sebe totálne vypredal Prahu a mieri k nám

Slovenské turné LUNETIC – 20 rokov je tu presne o týždeň.

Bábiky v minulosti nemali oči, ľudia sa báli, že im môžu ukradnúť dušu

Na výrobu bábik sa kedysi používali hlavne prírodné materiály, ako je ľan, konope.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu zvierat

Červena silueta zvieraťa podobného býkovi má podľa vedcov minimálne 40.000 rokov, čo je viac ako obdobné maľby objavené v jaskyniach v Európe.

Dejiskom Eurovíznej pesničkovej súťaže 2019 bude Tel Aviv

Izraelu sa pocty usporiadať toto megapodujatie dostane - vďaka víťazstvu piesne Toy v interpretácii speváčky Netty Barzilaiovej na 63. ročníku súťaže v portugalskom Lisabone - už po tretí raz.

Sonda NASA sa dostala k Slnku bližšie než akýkoľvek iný systém

Sondu Parker Solar Probe však čaká v priebehu nasledovných siedmich rokov až 23 ešte bližších priblížení k Slnku.

Zverejnili mená laureátov Goncourtovej a Renaudotovej ceny 2018

Goncourtovu cenu udeľujú od roku 1903 vybranému dielu modernej francúzskej prózy, vyznačujúcemu sa originalitou obsahu a formy.

Peter Nagy má nový album PIANKO, zahrá ho na vianočnom turné

Česko-slovenská legenda Peter Nagy vydáva nový album! CD s názvom "PIANKO" obsahuje 13 piesní z repertoáru skladateľa, textára a hlavne speváka Petra Nagya v akustických aranžmánoch.

VZBURA v lietadle: Pasažieri donútili posádku vyložiť smradľavé ovocie

Pasažierov v meste Bengkulu na indonézskom ostrove Sumatra privítal v pondelok pri nástupe do lietadla spoločnosti Sriwijaya Air silný zápach.

Pred 105 rokmi sa narodil spisovateľ a filozof Albert Camus

Albert Camus sa vo svojich románoch, drámach a esejach zamýšľal nad absurdnosťou ľudskej existencie a hľadal cesty úniku či vzbury proti osudu.

Francúzske kiná valcuje domáca komédia Do plaviek!

Po francúzsky hovoriace publikum si získal príbeh skupiny štyridsiatnikov bojujúcich s krízou stredného veku, ktorí sa rozhodnú založiť vo svojej plavárni prvý mužský tím synchronizovaného plávania.

Pred 90 rokmi si dal Jacob Schick patentovať holiaci strojček

Napriek veľkej hospodárskej kríze zaznamenal prístroj firmy Schick obrovský úspech. V priebehu dvoch rokov sa predalo viac ako milión holiacich strojčekov za cenu 25 dolárov.

Lenka Filipová vydáva nový album Oppidum, predstaví ho aj na Slovensku

Novinku, ktorá vychádza 16. novembra, uvádza jediná česky spievaná pieseň Na ceste, o ktorej text sa postaral talentovaný spevák a autor David Stypka.

OSN: Ozónová diera nad Antarktídou by sa mohla zaceliť do roku 2060

Za zlepšujúci sa stav ozónovej vrstvy Zeme vďačí ľudstvo Montrealskému protokolu z roku 1987 - medzinárodnej dohode o zákaze chemických látok, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu.

Kvalitnú výbavu na lyžovačku získate na OMV

Pripravte sa na zimu a vyrazte na svahy so špičkovou výbavou. Za svoje bežné tankovanie a nákupy na čerpacích staniciach totiž môžete získať zľavy na lyžiarske rukavice, ruksak, okuliare či prilbu.