Kultúra

Slovenská filharmónia pripravila Veľkonočné koncerty

Na Veľkonočných koncertoch Slovenskej filharmónie zaznie aj jedno z najpôsobivejších oratoriálnych diel Johanna Sebastiana Bacha Jánove pašie BWV 245.

Drive stage na Colours of Ostrava ukáže blue grass, šansón aj punk

K hlavným menám tohtoročnej Drive stage budú patriť americkí country-punkoví Slim Cessna's Auto Club, Graveyard Train, či North Mississippi Allstars, ktorých osobne odporučil Robert Plant.

Kauza Cervanová mieri k divákom cez internet, dokument vyjde aj na DVD

Dokumentárna tragédia Kauza Cervanová s podtitulom Pravda je jednoduchá. Lži sú zložité vstúpila do slovenských kín v máji 2013.

SNK zdigitalizovala Hviezdoslavove Krvavé sonety

Rukopis Hviezdoslavovho protestu proti vojne je podľa generálnej riaditeľky SNK Kataríny Krištofovej uchovaný v Literárnom archíve SNK.

Ocenenie Esprit 2013 získa jeden zo 16 džezových albumov

Cieľom sviatku je zviditeľnenie jazzu a jeho diplomatickej úlohy spájať ľudí zo všetkých kútov sveta. Patrónom Medzinárodného dňa džezu sa stal hudobník Herbie Hancock.

Open Jazz Fest 2014 ponúkne opäť jazzovú špičku

V zozname účinkujúcich je aj legenda medzi jazzovými gitaristami Mark Whitfield v sprievode originálneho AMC Tria a talentovaná Sisa Michalidesová so svojím novým projektom.

V Bratislave sa začína festival autorského divadla Pro-téza

Podujatie otvorí vernisáž sprievodnej výstavy, na ktorej sa okrem fotografií objaví aj nový prístup inštalovania v podobe infiltrácie umenia do priestoru či performatívnej akcie.

Zomrela dcéra hudobníka Boba Geldofa, 25-ročná Peaches

Peaches Geldofová, ktorá bola dvakrát vydatá a mala dvoch synov vo veku necelých dvoch rokov a necelého jedného roka, pracovala ako dídžejka, modelka, novinárka a televízna moderátorka.

Dnes vychádza Deluxe edícia albumu Waterloo skupiny ABBA

Waterloo Deluxe Edition na etikete spoločnosti Universal Music prichádza na pulty obchodov s hudobnými nosičmi ako 2CD + DVD.

Saragossa Band sa v júni vráti na Slovensko, vystúpi v Nitre

Hity Hands Up, Agadou či Zabadak, ktoré nechýbajú na žiadnej dobrej zábave, zahrá naživo v sobotu 28. júna v nitrianskom amfiteátri.

Malajzia a Indonézia zakázali premietanie amerického filmu Noe

Film ešte skôr zakázali premietať Spojené arabské emiráty, Katar a Bahrajn.

Americký filmový režisér a scenárista Francis Ford Coppola má 75 rokov

Ruský prezident Vladimir Putin ocenil v roku 2005 Coppolu vysokým ruským štátnym vyznamenaním Radom zlatého orla. V roku 2013 získal režisér svetového mena japonské ocenenie Praemium Imperiale.

Zomrel legendárny hollywoodsky herec Mickey Rooney

Mickey Rooney bol nominovaný na Oscara štyrikrát, laureátom prestížnej filmovej ceny sa stal dvakrát, z toho raz za celoživotné dielo v roku 1982.

Bojovník kung-fu, herec Jackie Chan má 60 rokov

Obratný a neúnavný Jackie Chan so zmyslom pre humor sa pri svojich nebezpečných kúskoch nedával zastupovať kaskadérom, a preto sa mu zranenia nevyhýbali.

Spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková má okrúhle narodeniny

Ako prvá slovenská autorka dosiahla Táňa Keleová-Vasilková na sklonku roku 2012 milión predaných výtlačkov svojich kníh a stále patrí k najžiadanejším spisovateľkám.

Eva Kristínová si prevzala Kvet Tálie

Prestížne ocenenie si prevzala v rámci 17. ročníka súťažného Festivalu Aničky Jurkovičovej.

Lotyšská sopranistka K. Opolaisová má za sebou rekordný víkend v MET

Renomovaná speváčka je manželkou lotyšského dirigenta Andrisa Nelsonsa a matkou dcérky Adriany Anny, narodenej v roku 2011.

M. DEMKO: Prečo by sa Franz Liszt nemohol prezentovať ako Slovák?

Muzikológ a historik Miroslav Demko v rozhovore pre TASR prezradil, prečo ho fenomén pôvodu Franza Liszta začal zaujímať počas jeho pôsobenia vo Švajčiarsku.

Speváčka populárnej hudby Tatiana Hubinská zomrela pred 15 rokmi

Spievať začala v roku 1963 s combom Gustáva Offermana. S ním absolvovala aj prvé zahraničné zájazdy.

Inscenácie z La Scaly sa objavia vo vysielaní televízie RAI

Ďalším cieľom La Scaly nájsť nových partnerov v rôznych končinách planéty.