Kultúra

Prúdy štartujú letnú časť Best Of Tour 2018

Spevák, skladateľ a textár Pavol Hammel venuje turné pamiatke svojim kolegom Mariánovi Vargovi a Fedorovi Frešovi, ktorý odišiel do hudobného neba len pred niekoľkými dňami.

Vyšetrovací výbor v Rusku potvrdil pravosť pozostatkov cárskej rodiny

Podľa záverov genetickej expertízy sedem z 11 objavených pozostatkov patrí členom jednej rodiny - matke, otcovi, štyrom dcéram a synovi.

Sto rokov uplynulo od tragédie posledného ruského cára Mikuláša II.

Po streľbe ich mnohonásobne dobodali bajonetmi a okradli o šperky. Smutnému koncu sa nevyhli ani traja členovia služobníctva a rodinný lekár. Cár mal vtedy 50 rokov.

IMT Smile prekonali samých seba: Na amfiteátre prilákali 31 tisíc ľudí

Záverečný koncert turné v sobotu 14. júla v nitrianskom amfiteátri uzavrel päticu megaúspešných koncertov, všetkých päť zastávok kapela odohrala pred vypredaným hľadiskom.

Detský folklórny súbor Kornička reprezentuje Slovensko na Taiwane

Repertoár, ktorý mladí folkloristi z Trenčína priviezli na festival, pozostáva najmä z ľudových piesní trenčianskeho regiónu a širšieho okolia.

Zomrel legendárny režisér filmových adaptácií opier Petr Weigl

P. Weigl spolupracoval okrem iného aj s takými velikánmi, ako napríklad George Solti, Luciano Pavarotti, Mstislav Rostropovič a Joan Sutherlandová.

Zázrivské dni ponúknu program plný folklóru, tradícií či remesiel

Nedeľný program sa začne slávnostnou svätou omšou v tamojšom rímskokatolíckom kostole, po ktorej sa ulicami vyberie ľudový krojovaný sprievod.

Súťaž mladých slovenských výtvarníkov Maľba 2018 pozná 20 finalistov

Vyhodnotenie bude známe koncom septembra a trom najlepším udelia finančnú odmenu vo výške 10.000, 6500 a 3500 eur.

Jitka Zelenková oslávi 50 rokov na scéne novým albumom

Vyjde v októbri a bude obsahovať prevažne slávne americké piesne, doplnené i o niekoľko pôvodných skladieb. Zložili ich Antonín Gondolán a Lev Rybalkin.

Na 27. hudobnom festivale Janáček a Luhačovice je aj slovenská účasť

V programe začínajúceho 27. ročníka festivalu Janáček a Luhačovice odznejú do 20. júla ďalšie diela tohto autora aj ďalších svetoznámych skladateľov.

Americký pesničkár Everlast po prvý raz vystúpi na Slovensku

Multitalent, ktorý sa venuje rôznym hudobným žánrom vrátane hip-hopu, rocku a blues, predvedie svoju šou v bratislavskom klube Ateliér Babylon v piatok 21. septembra.

Slovenský herec a režisér Martin Huba oslavuje 75. narodeniny

Slovenský herec 25 rokov priťahoval ľudí do Štúdia L+S vydarenou monodrámou Kontrabas v réžii Martina Porubjaka. Neuveriteľných 242 repríz mala v SND inscenácia Tančiareň, ktorú režijne pripravil.

Na Magio pláži bude aj nový film o tanečnej skupine The Pastels

Súčasťou letného filmového projektu sú premietacie autobusy Bažant Kinematograf, ktoré pokračujú na ceste po slovenských mestách.

Irving Stone písal najmä biografické romány historických osobností

Popularita jeho tvorby spočívala v špecifickom spôsobe písania, v ktorom umelecký štýl je nadradený množstvu faktov a preto má čitateľ pocit, že sa dozvedá nové informácie nenásilným spôsobom.

Milan Markovič, priekopník politického kabaretu, má 75 rokov

Narodil sa 14. júla 1943 v Bratislave. Jeho rodičia sa viackrát sťahovali, takže časť detstva strávil v Prešove, či v Nitre. Nakoniec sa rodina vrátila do hlavného mesta.

Zomrela rakúska spisovateľka Christine Nöstlingerová

Rakúsky spolkový prezident Alexander Van der Bellen v kondolenčnej reakcii zdôraznil, že úmrtím Nöstlingerovej prišla alpská republika o svoj medzinárodne najvýznamnejší literárny hlas.

Andrea Bocelli pripravuje po 14 rokoch nový album Si

Prvý singel If Only vyšiel 15. júna v troch jazykoch a jeho anglická verzia na YouTube získala už takmer 350.000 zhliadnutí.

Pred sobotňajším Dňom stromu odhalili pamätnú tabuľu L.Chudíkovi

Lesníci zároveň odovzdajú jednému zo svojich radov Cenu Jozefa Dekreta Matejovie a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná zasadí v areáli skanzenu strom roka 2018.

P. Zelenay: Hudba ma zaujala na celý život

Patril k zakladateľom festivalu Bratislavská lýra, bol producentom prvého rockového albumu Zvoňte zvonky skupiny Prúdy v roku 1969.

Kino Lumiére pridáva projekciu hudobného filmu o skupine Muse

Albumu kapely Muse s názvom Drones (2015), ocenili Grammy za najlepší rockový album.