< sekcia Kultúra

Sir Paul McCartney dnes oslavuje 75. narodeniny

Na snímke britský hudobník a bývalý člen skupiny The Beatles Paul McCartney Foto: TASR/AP

Mal trinásť rokov, keď sa dostal na koncert Lonnieho Donegana. V ten deň, 15. júna 1956, bolo rozhodnuté, že Paul sa bude venovať hudbe.

Bratislava 18. júna (TASR) - Presne pred sedemdesiatimi piatimi rokmi sa v liverpoolskej Waltonovej nemocnici ozval prvýkrát hlások budúcej svetovej osobnosti hudobnej scény. Jeho matka v tejto nemocnici pracovala ako zdravotná a pôrodná sestra. Do matriky s dátumom narodenia 18. júna 1942 pripísali meno James Paul McCartney.

Na základnej škole bol Paul výborným žiakom, vynikal hlavne v písaní slohových prác. Mal trinásť rokov, keď sa dostal na koncert Lonnieho Donegana. Bol uchvátený touto hudbou a v priebehu krátkej doby ovládal všetky jeho skladby. V ten deň, 15. júna 1956, bolo rozhodnuté, že Paul sa bude venovať hudbe.

Vo Wooltone, predmestí Liverpoolu, sa konal 15. júna 1957 tradičný jarmok. Na pódiu sa striedali rôzne skupiny a orchestre. Počas jarmoku vystúpila aj skifflová skupina The Quarrymen z miestneho gymnázia Quarry Bank. Celé ich vystúpenie pri bočnom vchode na javisko pozoroval 14-ročný Paul, ktorý ich po koncerte oslovil v šatni a zahral im na gitare všetky nové americké rockovky.

V roku 1942 sa narodil britský svetoznámy hudobník a spevák PAUL McCARTNEY, bývalý člen legendárnej skupiny Beatles.
Foto: TASR/AP
Týždeň nato odkázal šéf skupiny The Quarrymen tomuto chlapcovi, aby prišiel; s tým, že ho prijímajú. Tým šéfom bol John Lennon. Bolo to prvé stretnutie jednej z najslávnejších dvojíc v populárnej hudbe 20. storočia. Prvý názov The Quarrymen vymenili za Long John & The Silver Beatles, v roku 1959 vypadlo z názvu Long John, od roku 1960 boli The Beatles. Ich cesta na vrchol sa začala 5. októbra 1962, keď vydali prvý singel Love Me Do, 5. apríla 1963 prvý album Please Please Me. Nasledoval ošiaľ zvaný beatlemánia.

Na londýnskej radnici si 12. marca 1969 zobral Paul McCartney za manželku Američanku Lindu Eastmanovú. Po dvoch rokoch, 11. apríla 1970, ohlásil McCartney odchod zo skupiny The Beatles. Bol to šok pre celý hudobný svet. Mesiac nato vydal svoju prvú sólovú platňu s názvom McCartney. V apríli 1971 vyšiel aj prvý singel so skladbou Another Day. Ešte za čias The Beatles sa Paul Mc Cartney zdráhal skončiť so živými vystúpeniami. To bol jeden z prvých veľkých rozporov v skupine, ktorú po smrti manažéra Briana Epsteina od augusta 1967 riadil Paul McCartney. Ak mal Ringo filmové úlohy, John Lennon svoj Plastic Ono Band, George Harrison experimenty s indickou hudbou, tak Paul sa až do konca roku 1969, keď už boli The Beatles v troskách, venoval iba tejto skupine.

Koncerty McCartneymu chýbali, a tak po odchode založil v novembri 1971 skupinu Wings. Založenie oznámil 8. novembra osemsto pozvaným hosťom v londýnskom Empire Ballroom, kde zároveň zahrali skladby z nového albumu Wild Life. V júli 1972 sa skupina vydala na európske turné. V januári 1973 vyšiel singel Hi Hi Hi. Stanica BBC ho zakázala vysielať, pretože táto skladba údajne podporovala užívanie drog. Wings pochválil aj George Harrison, ktorý prehlásil: "Keď chcete The Beatles, choďte sa pozrieť na Wings!"

Paul-McCartney
Foto: TASR/AP Photo


Po rokoch spoločných úspechov zažil Paul McCartney tragédiu; 17. apríla 1998 zomrela na rakovinu jeho manželka Linda. Profesiou fotografka bola autorkou viacerých obalov platní, ako speváčka a hráčka na klávesových nástrojoch sa podieľala na nahrávkach aj koncertných vystúpeniach. Druhýkrát sa McCartney oženil 11. júna 2002; vyvolenou sa mu stala modelka Heather Millsová. Druhé manželstvo sa mu však nevydarilo a v januári 2007 podal Paul žiadosť o rozvod. Viac ako rok sa potom ťahal súdny spor o výšku odškodného. V októbri 2011 sa oženil tretíkrát - s Nancy Shevellovou.

Sir Paul má dovedna päť detí: dcéry Stellu, Beatrice, Mary, Heather a syna Jamesa.

Na sólovej dráhe vydal 24 štúdiových albumov, z nich osem sa dostalo na prvé miesto rebríčkov. Najnovším je New, ktorý vyšiel v októbri 2013. K tomu patrí aj päť albumov klasickej hudby. V jeho diskografii je aj osem live albumov a štyri kompilácie; najnovšia s názvom Pure McCartney vyšla v júni 2016.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.