< sekcia Kultúra

Pred britským parlamentom odhalili sochu sufražetky M. Fawcettovej

Na snímke socha sufražetky Millicent Fawcettovej, ktorú odhalili pred budovou britského parlamentu na námestí Parliament Square v Londýne v utorok 24. apríla 2018. Foto: TASR/AP

Je prvou ženou, ktorá má sochu na tomto mieste.

Londýn 24. apríla (TASR) - Britská premiérka Theresa Mayová sa v utorok pre budovou britského parlamentu zúčastnila na odhalení sochy britskej sufražetky Millicent Fawcettovej, ktorá sa zasadila za schválenie volebného práva žien. Socha vznikla pri príležitosti 100. výročia tejto udalosti. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

Pamätník ženskej aktivistky Fawcettovej je umiestnený na námestí Parliament Square v Londýne vedľa 11 sôch mužských politických osobností. Je prvou ženou, ktorá má sochu na tomto mieste. Na odhalení pamätníka sa zúčastnil aj starosta Londýn Sadiq Khan.

Na námestí, ktoré je často dejiskom protestných akcií, stojí napríklad socha britského štátnika Winstona Churchilla, amerického prezidenta Abrahama Lincolna, indického vodcu za nezávislosť Mahátmu Gándhího či juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu.

Britská premiérka Theresa Mayová (vľavo), starosta mesta Londýn Sadiq Khan (druhý zľava) sa účastnia na odhalení sochy sufražetky Millicent Fawcettovej pred budovou britského parlamentu na námestí Parliament Square v Londýne v utorok 24. apríla 2018.
Foto: TASR/AP

Figurálne vyobrazenie sufražetky Fawcettovej navrhla britská umelkyňa Gillian Wearingová. Bronzová stojaca socha drží v rukách pred sebou plagát s textom "Odvaha vyžaduje odvahu na všetkých miestach" (Courage calls for courage everywhere). Ide o slávny citát, ktorý povedala počas jedného zo svojich prejavov.

Fawcettová sa v roku 1918 zaslúžila o uzákonenie volebného práva pre ženy staršie než 30 rokov. Rovnaké volebné práva, ako mali muži, získali ženy o desať rokov neskôr. Zomrela v roku 1929 rokov vo veku 82 rokov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.