< späť

Pred 100 rokmi sa narodil signatár Charty 77 Zdeněk Urbánek

Na archívnej snímke český spisovateľ, prekladateľ a signatár Charty 77 Zdeněk Urbánek. Foto: Facebook - Zdeněk Urbánek

Za jeho hrdinský čin z konca druhej svetovej vojny, keď schoval dve dievčatá židovského pôvodu, ktoré utiekli z pochodu smrti, mu štát Izrael v roku 1992 udelil vyznamenanie Spravodlivý medzi národmi.

Praha/Bratislava 12. októbra (TASR) – Od narodenia českého spisovateľa, prekladateľa, vysokoškolského pedagóga a disidenta - signatára Charty 77 Zdeňka Urbánka uplynie vo štvrtok 12. októbra 100 rokov. Bol dlhoročným priateľom bývalého českého prezidenta Václava Havla.

Narodil sa 12. októbra 1917 v Prahe (dnes Česko). Po maturite v roku 1936 začal študovať na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej (UK) v Prahe. Po uzavretí vysokých škôl v roku 1939 sa stal redaktorom vydavateľstva Evropský literární klub. Po druhej svetovej vojne sa stal redaktorom v novinách Svobodné slovo, a potom pracoval na ministerstve informácií. Potom od roku 1949 bol zamestnaný v Československom štátnom filme ako lektor a neskôr ako dramaturgický tajomník umeleckej rady. Od roku 1957 sa venoval predovšetkým prekladateľstvu a prispieval do rôznych časopisov o divadle. Po augustovej okupácii v roku 1968 sa z Urbánka stal zakázaný autor, a preto jeho práce vychádzali iba v samizdatových alebo exilových literárne zameraných periodikách a z tohto istého dôvodu jeho preklady v tejto dobe vychádzali pod menami jeho priateľov. Podpísal Chartu 77 a stal sa jedným z jej čelných signatárov. K regulárnej novinárskej práci sa mohol vrátiť až po novembri 1989, keď začal písať do niekoľkých novín ako napríklad Lidové noviny. Krátko bol aj rektorom Akadémie múzických umení (AMU) v Prahe.

Prekladal anglicky písanú literatúru a medzi jeho najznámejšie preklady patria diela Williama Shakespeara, ktoré sa ocitli i v repertoári Činohry Národního divadla Praha.

Vo vlastnej autorskej literárnej práci Zdeňka Urbánka sa v jeho prvých dielach prejavovali pocity chaosu a existenciálnej neistoty, či už ide o Jitřenku smutku (1939) alebo o Úžeh tmou (1940). Medzi jeho ďalšie významné diela patria Stvořitelé světa (1995), Stvořitelé světa pokračují (1996) a Stvořitelé světa díl třetí (1997). Vložil do nich príbehy ľudí, ktorí spoluurčovali jeho život. Urbánek písal tiež eseje a komentáre a tie, ktoré venoval svojím literárnym súčasníkom vydal v publikácii s názvom Zvláštní případy (1993).

Zdeněk Urbánek zomrel 12. júna 2008 v Prahe vo veku 90 rokov.

Za jeho hrdinský čin z konca druhej svetovej vojny (schoval dve dievčatá židovského pôvodu, ktoré utiekli z pochodu smrti) mu štát Izrael v novembri 1992 udelil vyznamenanie Spravodlivý medzi národmi.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.

Úvod

ODHAD: Hnutie ANO zvíťazilo vo voľbách do Poslaneckej snemovne

Podľa odhadov Českej televízie po sčítaní vyše 70 percent volebných obvodov by sa do Poslaneckej snemovne dostalo predbežne osem politických strán. ANO by malo získať 31 percent.

,aktualizované