< späť

Majster Gott dostane prestížnu cenu Zlatá sliepka za celoživotné dielo

Karel Gott Foto: Pavol Karell

Mnohonásobný československý a český Zlatý slávik je známy v Nemecku i ďalších nemecky hovoriacich krajinách ako ako Zlatý hlas z Prahy.

Lipsko/Praha 11. októbra (TASR) - Nemeckú cenu Goldene Henne (Zlatá sliepka) si v piatok v Lipsku prevezme mnohonásobný československý a český Zlatý slávik Karel Gott (78).

Ocenenie za celoživotné dielo, ktoré pribudne do veľkej zbierky rôznych trofejí "Božského Káju" známeho v Nemecku i ďalších nemecky hovoriacich krajinách ako "Zlatý hlas z Prahy", je najprestížnejším ocenením pre osobnosti nielen z hudobnej sféry, ale aj športu, politiky a iných foriem zábavy vrátane herectva.

Mediálna a divácka cena Goldene Henne sa udeľuje každoročne od roku 1995. Má pripomínať nemeckú zabávačku Helgu Hahnemannovú, ktorá zomrela v roku 1991 a mala prezývku Henne (Sliepka).

Až do predvlaňajška bola trofejou spojenou s ocenením 22 centimetrov vysoká pozlátená bronzová soška bežiacej sliepky vážiaca 3,5 kilogramu, dielo berlínskeho výtvarníka Christiana Bonneta.

Od vlani časopis Super-Illu spoločne s regionálnymi rozhlasovými a televíznymi stanicami MDR a rbb odovzdávajú elegantnejšiu bronzovú sošku z dielne berlínskeho návrhárskeho štúdia Monomango vysokú 23 centimetrov a vážiacu takmer tri kilogramy, ktorej povrch zámerne nie je pozlátený.

Stefan Kobus, šéfredaktor časopisu Super-Illu, na margo Gottovho ocenenia pre Stredonemecký rozhlas (MDR) uviedol, že Karel Gott nadchýna svojou hudbou a svojím nezameniteľným hlasom viac ako pol storočie ľudí rôznych generácií.

Najčastejšou laureátkou ocenenia v jeho doterajšej histórii je nemecká speváčka, rodáčka z ruského Krasnojarska Helene Fischerová, ktorá získala už sedem trofejí. Medzi nositeľmi ceny boli v minulosti okrem iných aj bývalý československý a český prezident Václav Havel, laureát Nobelovej ceny za mier a bývalý poľský prezident Lech Walesa, sovietsky exprezident Michail Gorbačov, niekdajší nemeckí spolkoví prezidenti Roman Herzog a Joachim Gauck, bývalý dlhoročný kancelár Helmut Kohl, súčasná kancelárka Angela Merkelová, huslista a kapelník André Rieu, dirigent Kurt Masur, herec Mario Adorf, ako aj hudobné skupiny Scorpions, Puhdys, Karat, Silly či Santiano.


Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.

Úvod

ODHAD: Hnutie ANO zvíťazilo vo voľbách do Poslaneckej snemovne

Podľa odhadov Českej televízie po sčítaní vyše 70 percent volebných obvodov by sa do Poslaneckej snemovne dostalo predbežne osem politických strán. ANO by malo získať 31 percent.

,aktualizované