< sekcia Kultúra

Grammy 2013: Tri hlavné kategórie - traja rôzni víťazi

Americký dubstepový producent Skrillex pózuje s troma cenami Grammy za najlepší remix, najlepšiu tanečnú nahrávku a najlepší tanečný album na jubilejnom 55. ročníku odovzdávania amerických hudobných cien Grammy v Los Angeles Foto: TASR/AP

Držitelia väčšiny cien v 78 kategóriách (do roku 2011 ich bolo vyše 100) boli vyhlásení už pred začiatkom hlavného programu a mimo záberov kamier.

Los Angeles 13. februára (TASR) - Jubilejný 55. ročník odovzdávania amerických hudobných cien Grammy, ktorý sa v noci nadnes konal v Los Angeles, nemá po vlaňajšom šesťnásobnom triumfe britskej speváčky Adele či predvlaňajších piatich cenách pre countrypopové trio Lady Antebellum jednoznačného víťaza.

Došlo tak k nezvyčajnej situácii, keď tri hlavné kategórie - album, nahrávka a pieseň roka - mali každá iného víťaza. Grammy za album roka Babel nečakane získala anglická folkrocková kapela Mumford & Sons, cenu za nahrávku roka (Somebody That I Used To Know) si odniesol belgicko-austrálsky multiinštrumentalista Gothy s novozélandskou speváčkou Kimbrou (obaja zvíťazili aj v kategóriách popové vystúpenie skupiny/dua a alternatívny album) a najlepšiu pieseň s názvom We Are Young má na konte nezávislá newyorská skupina fun. (píše sa s bodkou za názvom) Tá sa stala aj nováčikom roka, celkom mala šesť nominácií.

Štyri ceny získalo počas galavečera americké bluesrockové duo The Black Keys, ktoré tvoria Dan Auerbach a Patrick Carney. Zvíťazilo v kategóriách producent roka, rockový album, rockový výkon a rocková skladba.

Najlepší popový album má Kelly Clarksonová. Minuloročná šesťnásobná víťazka si odniesla pozlátený gramofónik za živý prednes skladby Set Fire to the Rain. Kapela Zac Brown Band má najlepší country album (Uncaged), Carrie Underwoodová získala cenu za sólový výkon v štýle country. Kolumbijský spevák Juanes zvíťazil v kategórii latinskoamerický popový album.
Raperi Jay-Z a Kanye West si odniesli tri ceny - dve za spoluprácu na skladbe Niggas in Paris z albumu Watch the Throne a jednu za skladbu Mercy, na ktorej ich sprevádza R&B spevák Frank Ocean.

Justin Timberlake
Foto: TASR/AP
S napätím sa očakávalo vystúpenie Justina Timberlaka, ktorý sa od filmu vrátil k hudbe a v januári vydal album The 20/20 Experience. Na pódiu spieval a tancoval s umelcami v oblekoch a kravatách a pridal sa k nemu aj raper Jay-Z.

Program 55. ročníka udeľovania Grammy, ktorý otvorilo vystúpenie Taylor Swiftovej, mal podľa niektorých zahraničných komentátorov kolísavú úroveň. Redaktorom českého portálu iDNES.cz sa napríklad páčila pocta Bobovi Marleymu, vystúpenia The Black Keys a Dr. Johna či výkon Justina Timberlaka a Jaya-Z, no nenadchla ich práve Taylor Swiftová, kapela fun. a ani Frank Ocean, na ktorom sa im nepáčil najmä jeho falošný spev.

Držitelia väčšiny cien v 78 kategóriách (do roku 2011 ich bolo vyše 100) boli vyhlásení už pred začiatkom hlavného programu a mimo záberov kamier - len prostredníctvom internetového prenosu. Cenu si opäť odniesol aj 70-ročný rockový veterán Paul McCartney, ktorý zvíťazil v kategórii tradičný popový album.

Zoznam laureátov vybraných kategórií 55. ročníka udeľovania cien americkej hudobnej akadémie Grammy:


- Album roka: Babel (Mumford & Sons)
- Nahrávka roka: Somebody That I Used To Know (Gotye feat. Kimbra)
- Pieseň roka: We Are Young (fun.)
- Objav roka: fun.
- Rocková pieseň: Lonely Boy (The Black Keys)
- Rockový album: El Camino (The Black Keys)
- Rockový výkon: Lonely Boy (The Black Keys)
- Popový vokálny album: Stronger (Kelly Clarksonová)
- Tradičný popový album: Kisses On The Bottom (Paul McCartney)
- Ženský vokálny výkon v pope (naživo): Set Fire to the Rain, Adele
- Spolupráca rap a spev: No Church in the Wild (Jay Z, Kanye West, Frank Ocean a The Dream)
- Country pieseň: Blown Away (Carrie Underwoodová)
- Country album: Uncaged (Zac Brown Band)
- Bluesový album: Dr John
- Tanečná nahrávka a album: Skrillex
- Rapový výkon: Niggas in Paris (Jay-Z, Kanye West)
— Rapová skladba: Niggas in Paris (Shawn Carter, Mike Dean, Chauncey Hollis, Kanye West).
— Rapový album: Take Care (Drake)
— R&B výkon: Climax (Usher)
- Tradičný R&B výkon: Love on Top (Beyoncé)
- Hiphopový album: Take Care (Drake)
- Muzikál: Once: A New Musical (Markéta Irglová a Glenn Hansard)
— R&B skladba: Adorn (Miguel Pimentel)
— R&B album: Black Radio (Robert Glasper Experiment)
— Alternatívny album: Making Mirrors (Gotye)
- Tanečná nahrávka: Bangarang (Skrillex featuring Sirah)
- Album tanečnej/elektronickej hudby: Bangarang (Skrillex)
- Latinopopový album: MTV Unplugged Deluxe Edition (Juanes)
- Bluesový album: Locked Down (Dr. John)
- Folkový album: The Goat Rodeo Sessions (Yo-Yo Ma, Stuart Duncan, Edgar Meyer, Chris Thile)
- Bluegrassový album: Nobody Knows You (Steep Canyon Rangers)
- Reggae album: Rebirth (Jimmy Cliff)
— Album world music: The Living Room Sessions Part 1 (Ravi Shankar)