< sekcia Kultúra

Majsterka improvizácie G. Montero vystúpi na Viva Musica! festivale

Gabriela Montero Foto: Viva Musica! festival

Kritici jej majstrovskú techniku, zmysel pre sviežu interpretáciu klasických diel a výnimočný improvizačný talent vychvaľujú do nebies.

Bratislava 19. marca (TASR) – Bratislavský Viva Musica! Festival prináša meno ďalšej interpretky, prvýkrát sa na Slovensku predstaví so sólovým recitálom Gabriela Montero.

Pôvodom venezuelská klaviristka patrí nepochybne k najzaujímavejším zjavom na medzinárodnej klasickej hudobnej scéne a kritici jej majstrovskú techniku, zmysel pre sviežu interpretáciu klasických diel a výnimočný improvizačný talent vychvaľujú do nebies.

"Vždy sa spájam s publikom jedinečným spôsobom a oni sa spájajú so mnou. Pretože improvizácia je veľkou súčasťou mojej osobnosti, je to aj najprirodzenejší a najspontánnejší spôsob, akým sa viem vyjadriť," uviedla umelkyňa pre médiá. Či už hrá recitál alebo koncertuje, Gabriela pravidelne vyzýva ľudí, aby jej predspievali tému, na ktorú potom improvizuje.

Už ako päťročná vystúpila na svojom prvom koncerte a ako osemročná hrala s orchestrom. Spolupracovala s najväčšími svetovými orchestrami (New York Philharmonic, Los Angeles Philharmonic, Chicago Symphony, Pittsburgh Symphony, Cleveland Symphony Orchestra aj iné) a pod taktovkou takých dirigentských osobností, akými sú Claudio Abbado, Gustavo Dudamel, Lorin Maazel alebo Leonard Slatkin. V roku 2008 účinkovala na pozvanie Bieleho domu na inaugurácii amerického prezidenta Baracka Obamu a okrem mnohých prestížnych ocenení je aj čerstvou držiteľkou Rockefeller Award za výnimočný prínos v umení za rok 2012.

Na Slovensku sa predstaví po prvý raz so sólovým recitálom v rámci Viva Musica! festivalu 23. júna v Starej Tržnici. Ďalšími už potvrdenými účinkujúcimi Viva Musica! festivalu sú zoskupenie Mozart Group (22. júna, Hlavné námestie) a Hiromi Uehara (24. júna, Stará tržnica).

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.