Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel

Jaroslav Halák. Foto: TASR/AP

Jaroslav Halák chytá vo výbornej forme a je blízko rekordu v počte triumfov.

New York 13. februára (TASR) - Slovenský hokejista Richard Pánik zaznamenal v noci na piatok v súboji zámorskej NHL proti New Yorku Islanders gól a asistenciu, jeho Toronto však u súpera prehralo 2:3. V bránke víťazov sa prezentoval výborným výkonom jeho krajan Jaroslav Halák, ktorý kryl 32 z 34 striel. V 22. minúte však slovenský gólman nezabránil Pánikovi k dosiahnutiu 9. presného zásahu v prebiehajúcej sezóne.

Halák vychytal už 30. víťazstvo v sezóne a sa stal tretím brankárom, ktorý dosiahol na túto métu. Pred ním sa to podarilo Pekkovi Rinnemu z Nashvillu a montrealskému Careymu Priceovi. Už len dve víťazstvá delia slovenského brankára od vyrovnania klubového rekordu Islanders, ktorý držia Billy Smith, Chris Osgood a Rick DiPietro. "Ja sa vždy snažím vyhrať zápasy pre tím. To je najdôležitejšie. Teším sa, že som dosiahol 30. víťazstvo, ale je to najmä zásluha tímu. Máme pred sebou ešte veľa zápasov a verím, že pridám ďalšie víťazstvá," povedal Halák pre nhl.com.

Dvadsaťdeväťročný brankár má na konte 30 víťazstiev, 11 prehier, priemer inkasovaného gólu na zápas 2,39 a úspešnosť zásahov 91,2 percenta. Islanders viedli po prvej tretine 2:0, keď oba góly strelili hráči zo štvrtej formácie Anders Lee a Casey Cizikas. Hostia však hneď v úvode druhej časti dvakrát udreli a v oboch prípadoch úradoval Pánik. V 22. minúte sa strela Korbiniana Holzera odrazila od zadného mantinelu pred bránku, kde sa slovenský útočník výborne zorientoval a poslal puk za chrbát Haláka, ktorý bol ešte pri druhej žrdi. O necelé tri minúty neskôr naskočil Trevor Smith z trestnej lavice a okamžite sa dostal s Pánikom do brejku dvoch proti jednému. Pánik si položil obrancu, poslal Smithovi prihrávku vzduchom a ten ju usmernil golfovým úderom za Halákov chrbát. Slovenský útočník zaznamenal svoju druhú asistenciu v sezóne. O víťazstve "ostrovanov" však rozhodol svojim druhým gólom v zápase a 18. v sezóne Lee a strelil už svoj šiesty víťazný gól, čo sa nepodarilo žiadnemu inému nováčikovi. "Mal som šťastie, dnes sa mi puky dobre odrážali. Ťažil som najmä z práce našej formácie," povedal Lee. Slovenský obranca domácich Ľubomír Višňovský bol na ľade 16:37 minúty, ale zaznamenal len mínusový bod, keď nestihol ubrániť práve Pánika pri jeho góle. Islanders sa udržali na čele Metropolitnej divízie a pred Pittsburghom majú jednobodový náskok.

Anaheim vyhral v Caroline 2:1 a zastavil sériu troch prehier. V bránke Ducks sa prvýkrát od 30. októbra predstavil John Gibson, ktorého vedenie klubu povolalo z farmy v AHL. Dvadsaťjedenročný Američan nastúpil od začiatku len štvrtýkrát v kariére a podal vynikajúci výkon, keď zastavil 35 z 36 striel Hurricanes. Anaheim odohral piaty duel na náročnom osemzápasovom tripe. Carolina bola lepšia, v polovici zápasu dokonca viedla na strely 24:7 a celkovo vyhrala 36:17. Gibsona však prekonal len Jeff Skinner a ukončil desaťzápasové čakanie na gól. Anaheim otočil duel v druhej tretine, víťazný gól strelil Matt Beleskey, keď potrestal veľkú chybu Victora Raska. Beleskey strelil už svoj 21. gól v sezóne a ôsmy víťazný a v tejto štatistike je na čele NHL. V drese Caroliny odohral 24 minút a 44 sekúnd slovenský obranca Andrej Sekera, ktorého meno sa spája aj s výmenou do Anaheimu.

Králi z Los Angeles zdolali v súboji divíznych súperov Calgary 5:3, k čomu výrazne prispel svojim prvým hetrikom v kariére Tyler Toffoli. Obhajcovia Stanley Cupu sa tak dotiahli na "plamene", ktoré sú na 4. mieste v Pacifickej divízii, na rozdiel troch bodov. "Vedeli sme, že tento zápas je dôležitý. Pred zápasom sme si povedali, že musíme získať dva body a oni žiaden," povedal Toffoli, ktorý zavŕšil hetrik v 49. minúte gólom na 5:2. Kings mali duel jasne v réžii a svojho súpera prestrieľali v pomere 45:18. Hráči Los Angeles pokazili 33. narodeniny brankárovi Jonasovi Hillerovi, ktorý dostal 5 gólov zo 40 striel. Záver duelu dochytal Kari Ramo. Slovenský útočník Marián Gáborík bol aktívny, keď zaznamenal až 5 streleckých pokusov, ale prvýkrát po troch zápasoch nebodoval.

Edmonton vyhral v Montreale 4:3, keď v predĺžení rozhodol švédsky center Anton Lander. Canadiens vyhrávali 2:0 a 3:2, ale neudržali vedenie. Hostia vyrovnali 24,9 sekundy pred koncom tretej tretiny zásluhou Ryana Nugenta-Hopkinsa, ktorý dal svoj druhý gól v zápase. Kľúčovou postavou záveru duelu bol obranca Oscar Klefbom, ktorý v závere pri hre bez brankára chytil strelu Tomáša Plekanca a udržal svoj tím v hre. Potom zaznamenal asistencie na vyrovnávajúci, aj víťazný gól. Edmonton prestrieľal domácich v pomere 38:26. "Dnes sme nehrali dobre, nezaslúžili sme si ani ten bod," povedal tréner Michel Therrien. V drese hostí odohral takmer 18 minút slovenský obranca Martin Marinčin, zaznamenal dve strely a dve trestné minúty.

Pittsburgh v zaujímavom zápase vyhral v Ottawe 5:4, keď v nájazdoch rozhodol David Perron. Penguins viedli 3:0 a 4:2, ale o náskok prišli po dvoch bleskových góloch v priebehu 13 sekúnd. Najskôr Mark Stone v čase 55:51 znížil na 3:4 a v čase 56:04 bolo po zásahu Kyla Turrisa vyrovnané. Dva góly Pittsburghu strelil kapitán Sidney Crosby.

Hokejisti St. Louis vyhrali na ľade Tampy Bay 6:3, k čomu prispel gólom a dvomi asistenciami Alexander Steen. Tréner Ken Hitchcock sa tešil zo 693. víťazstva v kariére a v historických tabuľkách sa dostal na 4. miesto, keď predbehol Dicka Irvina. Nashville vyhral doma 23. zápase, čo nedokázal žiadny iný tím v tejto sezóne. Predators v nedobytnej Bridgestone Arene zdolali Winnipeg 3:1. Brankár Pekka Rinne zaznamenal 32 zásahov a tešil sa z 32. víťazstva v sezóne. V drese Jets debutovali po výmene z Buffala obranca Tyler Myers a útočník Drew Stafford.

Minnesota vyhrala siedmy z posledných ôsmich zápasov a prvýkrát od sezóne 2005/2006 bodovala v deviatich zápasoch v rade. Wild si poradili doma s Floridou 2:1, keď ďalšie víťazstvo vychytal brankár Devan Dubnyk. Ten má po výmene z Arizony na konte 9 víťazstiev v 11 štartoch. V drese Floridy opäť nedostal šancu slovenský útočník Tomáš Kopecký a bol v druhom zápase za sebou len zdravý náhradník. NY Rangers rozhodli tromi gólmi v záverečnej desaťminútovke o víťazstve 6:3 v Colorade. Domáci útočník Jarome Iginla strelil svoj 17. gól v sezóne, 577. v kariére a v historických rebríčkoch sa vyrovnal na 19. mieste Markovi Recchimu. Prvý gól vo svojom 55. zápase strelil český obranca Jan Hejda. Poisťovací gól na 5:3 dal kanonier "jazdcov" Rick Nash a s 34 presnými zásahmi je najlepším strelcom celej NHL.

Sumáre NHL:
NY ISLANDERS - TORONTO 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)

Góly: 2. Lee, 5. Cizikas (McDonald, Martin), 33. Lee (Bailey, Hamonic) – 22. PÁNIK (Holzer, Komarov), 25. Smith (PÁNIK, Bozak). Brankári: HALÁK - Bernier, strely na bránku: 41:34, 15.388 divákov.

CAROLINA - ANAHEIM 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Góly: 30. Skinner (Liles, Sjomin) – 35. Beauchemin (Beleskey, Perry), 38. Beleskey. Brankári: Ward - Gibson, strely na bránku: 36:17, 11.991 divákov.

MONTREAL - EDMONTON 3:4 pp (1:0, 1:2, 1:1 - 0:1)
Góly: 17. Thomas (Del La Rose), 22. Galchenyuk (Subban, Plekanec), 50. Pacioretty (Subban, Markov) – 25. Hendricks (Petry, Ference), 35. Nugent-Hopkins (Eberle), 60. Nugent-Hopkins (Klefbom, Purcell), 62. Lander (Klefbom, Jakupov). Brankári: Tokarski - Fasth, strely na bránku: 26:38, 21.286 divákov.

OTTAWA - PITTSBURGH 4:5 pp a sn (0:2, 0:1, 4:1 - 0:0)
Góly: 46. Zibanejad (Ryan, Ceci), 50. Hoffman (Ryan, Karlsson), 56. Stone (Turris, Karlsson), 57. Turris (Gryba, Borowiecki) – 2. Letang (Bennett, Sutter), 10. Crosby (Scuderi), 34. Malkin (Comeau, Letang), 55. Crosby (Kunitz), rozh. náj. Perron. Brankári: Lehner - Greiss, strely na bránku: 33:29, 18.826 divákov.

TAMPA BAY - ST. LOUIS 3:6 (0:2, 2:3, 1:1)
Góly: 29. Johnson (Kučerov, Stralman), 38. Connolly (Filppula), 47. Stammkos (Killorn, Stralman) – 2. Oshie (Steen), 5. Jaškin (Steen), 33. Steen (Backes), 35. Backes (Oshie, Pietrangelo), 36. Šťastný (Berglund, Cole), 59. Tarasenko. Brankári: Vasilevskij (40. Bishop) - Elliott, strely na bránku: 29:44, 18.926 divákov.

NASHVILLE - WINNIPEG 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Góly: 5. Weber (Josi, Forsberg), 24. Forsberg (Josi, Weber), 57. Neal (Fisher, Weber) – 12. Frolík (Byfuglien, Scheifele). Brankári: Rinne - Pavelec, strely na bránku: 26:33, 16.135 divákov.

MINNESOTA - FLORIDA 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 5. Pominville (Koivu, Suter), 27. Parise (Vanek, Koivu) – 30. Bjugstad (Jokinen, Hayes). Brankári: Dubnyk - Luongo, strely na bránku: 23:27, 19.055 divákov.

COLORADO - NY RANGERS 3:6 (0:1, 1:2, 2:3)
Góly: 33. Landeskog (Mitchell, MacKinnon), 47. Iginla (Talbot), 51. Hejda (Iginla, Duchene) – 17. Boyle (Hayes, McDonagh), 22. Hayes, 37. Zuccarello (Nash, Brassard), 53. Hagelin (Hayes, Klein), 56. Nash (Miller), 59. McDonagh. Brankári: Varlamov - Talbot, strely na bránku: 29:31, 17.378 divákov.

LOS ANGELES - CALGARY 5:3 (1:0, 1:2, 3:1)
Góly: 4. Toffoli (Carter), 40. Toffoli (Muzzin, Carter), 41. King (Carter, Toffoli), 47. Nolan (Doughty), 49. Toffoli (King, McNabb) – 24. Jones (Brodie, Wideman), 24. Raymond (Stajan, Wideman), 53. Raymond (Gaudreau). Brankári: Quick - Hiller (49. Ramo), strely na bránku: 45:18, 18.230 divákov.

Richard Pánik (Toronto) 13:00 1 1 2 0 3 2
Ľubomír Višňovský (Islanders) 16:37 0 0 0 -1 0 0
Marián Gáborík (Los Angeles) 17:15 0 0 0 0 5 0
Andrej Sekera (Carolina) 24:44 0 0 0 0 0 0
Martin Marinčin (Edmonton) 17:55 0 0 0 0 2 2
Jaroslav Halák (Islanders) 59:58 2/34 94,1

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/