Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

Ovečkin pokoril Bondrov rekord, zo Slovákov bodoval len Sekera

Alexander Ovečkin Foto: TASR/AP

Alexander Ovečkin sa po zisku dvoch asistencií stal najproduktívnejším hokejistom v dejinách Capitals. Ovečkin pokoril rekord Slováka Petra Bondru, ktorý v klube z hlavného mesta nazbieral 825 bodov.

New York 5. novembra (TASR) - Hokejisti Caroliny zvíťazili v zápase zámorskej NHL v noci na stredu v Columbuse 4:2. V súboji tímov dvoch slovenských reprezentantov, obrancu Andreja Sekeru a útočníka Marka Daňa, bol úspešnejší zadák Hurricanes, ktorý raz asistoval a má tak v tejto sezóne na konte už 5 gólových prihrávok.

Daňo skončil súboj s jedným mínusovým bodom. Sekera bol jediným z deviatich Slovákov, ktorý sa bodovo presadil v 12-zápasovom programe. V ňom sa ruský útočník Alexander Ovečkin dostal pred Petra Bondru v rekordných tabuľkách najproduktívnejších hráčov histórie Washingtonu.

Carolina sa vezie na víťaznej vlne. Po katastrofálnom vstupe do sezóny a ôsmich prehrách za sebou zaznamenali Hurricanes tretí triumf v sérii, keď na ľade Columbusu vyhrali 4:2. Sekera k tomu prispel gólovým pasom od modrej na Rileyho Nasha pri druhom presnom zásahu hostí a bol s minutážou 24:22 druhým najvyťaženejším hráčom tímu. Pripísal si aj tri strely a plusový bod. Jeho krajan v drese "modrokabátikov" Daňo sa dostal do hry iba na niečo viac ako osem minút s jednou mínuskou. Zraneniami sužovaný Columbus prehral už šiesty duel v rade v riadnom čase, čomu nezabránil ani dvojgólový Nick Foligno. "Musíme sa naučiť dávať aj 'škaredé' góly," povzdychol si po zápase. Takúto negatívnu sériu ťahal klub naposledy v novembri 2006.

Washington prehral doma s Calgary 3:4 po predĺžení, no jeho elitný útočník Alexander Ovečkin sa po zisku dvoch asistencií stal najproduktívnejším hokejistom v dejinách Capitals. Ovečkin pokoril rekord Slováka Petra Bondru, ktorý v klube z hlavného mesta nazbieral 825 bodov v 961 dueloch. Ovečkin ich má na konte po 691 vystúpeniach už 827 (428+399) a osamostatnil sa na čele historickej tabuľky. "Som šťastný aj za Alexa. Je to zaslúžené, v skutočnosti to bola iba otázka času," povedal po druhej tretine pre zámorské médiá Bondra, ktorý hlavnému aktérovi tlieskal priamo z lóže majiteľa klubu. Ovečkinov rekordný zápis ale zatienila už piata prehra Washingtonu za sebou. V poslednej minúte predĺženia rozhodol o triumfe hostí Sean Monahan, keď predtým stratil puk v útočnom pásme práve Ovečkin. "Nemožno spochybniť našu snahu. Všetci sme hrali na hranici možností, ale niekedy sa šťastie na vás neusmeje. Aj v predĺžení sme mali zopár dobrých šancí, no oni využili tú svoju," konštatoval ruský útočník.

Peter Bondra

Hokejisti Chicaga triumfovali suverénne 5:0 v Bell Centre v Montreale, keď si jedenáste čisté konto v NHL a premiérové v sezóne pripísal za 28 úspešných zákrokov brankár Corey Crawford. Dva góly dosiahol Kris Versteeg a Blackhawks uťali dvojzápasovú šnúru prehier. V drese hostí sa tentoraz bodovo nepresadil Marián Hossa, hoci bol so štyrmi strelami spoločne s Jonathanom Toewsom (ten dal svoj 200. gól v NHL) najaktívnejším hráčom Chicaga. Hossa tak stále nenačal druhú tisícku bodov v zámorskej profilige. Jeho tím ale bral všetky body z Montrealu prvýkrát od decembra 2001. Gólman Crawford zažiaril "shutoutom" vo svojom rodnom meste. "Dnes sme prakticky nemali slabiny. Hrali sme parádny hokej, vytvárali si šance a aj ich premieňali," povedal po zápase.

Ovečkin pokoril rekord Slováka Petra Bondru, ktorý v klube z hlavného mesta nazbieral 825 bodov.

Detroit aj s dvojicou slovenských legionárov vyšiel naprázdno v Ottawe po prehre 1:3. Bodovo sa nepresadila dvojica Slovákov v tíme Red Wings Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo. Prvou hviezdou stretnutia bol švédsky obranca Erik Karlsson s bilanciou jeden gól a jedna asistencia, jeho veľkú chybu na útočnej modrej čiare ale za nerozhodného stavu 1:1 nepotrestal Jurčo v nájazde dvoch na jedného. Tatar si do štatistík zapísal jednu strelu, Jurčo tri. "Nekorčuľovali sme dostatočne a to sa potom nedajú vyhrávať zápasy. V prvej tretine sme dokonca akoby ani neboli na ľade," sťažoval sa švédsky zadák Detroitu Niklas Kronwall najmä na výkon v úvodnej dvadsaťminútovke. V nej Calgary prestrieľalo súpera 16:2.

Darilo sa obhajcovi Stanleyho pohára Los Angeles Kings, ktorý vyhral v Dallase 3:1. Slovenský útočník kráľov Marián Gáborík nebodoval, štyrikrát vystrelil pričom na ľade strávil vyše 17 minút. "Králi" sa tak dočkali plného bodového zápisu až na konci svojho päťzápasového tripu u súperov. Brankár Jonathan Quick sa pod víťazstvo podpísal až 33 úspešnými zákrokmi. Florida útočníka Tomáša Kopeckého prehrala 1:2 po predĺžení v Bostone, ktorý je naďalej bez zraneného kapitána Zdena Cháru. O deviatom triumfe Bruins nad "pantermi" za sebou rozhodol presnou strelou v nadstavení Brad Marchand. Ten asistoval aj pri prvom góle svojho tímu a v posledných troch zápasoch má bilanciu 4+2. Kopecký hral takmer 17 minút a prezentoval sa jednou strelou.

Edmonton obrancu Martina Marinčina podľahol na ľade Philadelphie 1:4, Slovák skončil s jednou mínuskou. Prvou hviezdou bol český forvard Jakub Voráček, ktorý zaznamenal úvodné dva góly "letcov" ešte v prvej tretine. Brankár Steve Mason sa vďaka 35 zákrokom tešil z prvého triumfu v sezóne. Oilers sa museli zaobísť bez kapitána Andrewa Ferenceho a najproduktívnejšieho hráča Taylora Halla. "Je ťažké ich nahradiť," tvrdí kouč Dallas Eakins. Prehru zaznamenalo aj Toronto s Richardom Pánikom, ktoré ťahalo za kratší koniec 2:3 na ľade Arizony. Slovenský útočník odohral iba sedem a pol minúty, mal jednu strelu a raz zohrieval trestnú lavicu.

NHL - sumáre:

WASHINGTON – CALGARY 3:4 pp (1:1, 2:1, 0:1 - 0:1)
Góly: 11. Backström (Ovečkin, Wilson), 32. Johansson (Brouwer, Carlson), 35. Ward (Backström, Ovečkin) – 10. Bouma (Russell, Wideman), 31. Giordano (Brodie, Jones), 55. Granlund, 65. Monahan (Jooris). Brankári: Holtby - Hiller, strely na bránku: 34:23, 18.506 divákov.

PHILADELPHIA – EDMONTON 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)
Góly: 4. Voráček (Streit, Grossman), 17. Voráček (Del Zotto, Giroux), 25. Bellemare (Vande Velde, Rinaldo), 33. L. Schenn (B. Schenn) – 30. Nugent-Hopkins (Eberle, Schultz). Brankári: Mason - Fasth, strely na bránku: 25:36, 19.566 divákov.

COLUMBUS – CAROLINA 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)
Góly: 19. Foligno (Johansen, Savard), 55. Foligno (Prout) – 16. Boychuk (Gleason, Hainsey), 18. Nash (SEKERA, Lindholm), 27. Faulk, 60. Staal (Bellemore). Brankári: McElhinney - Ward, strely na bránku: 19:37, 15.638 divákov.

BOSTON - FLORIDA 2:1 pp (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 28. Bergeron (Marchand, Smith), 64. Marchand (Hamilton) – 25. Jokinen (Boyes, Ekblad). Brankári: Rask - Luongo, strely na bránku: 25:19, 17.565 divákov.

MONTREAL - CHICAGO 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)
Góly: 12. Toews (Keith, Shaw), 30. Versteeg (Rundblad, Bickell), 43. Richards (Sharp, Saad), 53. Kane (Toews, Hjalmarsson), 55. Versteeg (Bickell, Rundblad). Brankári: Price - Crawford, strely na bránku: 28:32, 21.287 divákov.

NEW JERSEY - ST. LOUIS 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Gól: 45. Tarasenko (Lehterä, Schwartz). Brankári: Schneider - Allen, strely na bránku: 26:23, 15.102 divákov.

OTTAWA - DETROIT 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Góly: 35. Karlsson (Turris, Legwand), 55. Wiercioch (Stone, Lazar), 60. MacArthur (Ceci) – 43. Zetterberg (Franzen, DeKeyser). Brankári: Anderson - Howard, strely na bránku: 32:32, 16.436 divákov.

WINNIPEG - NASHVILLE 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
Góly: 3. Ladd (Byfuglien, Little), 6. Scheifele (Wheeler, Kane), 59. Wheeler (Trouba) – 37. Forsberg (Weber, Ribeiro). Brankári: Pavelec - Hutton, strely na bránku: 26:24, 15.016 divákov.

MINNESOTA - PITTSBURGH 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Góly: 51. Niederreiter (Suter, Brodin) – 20. Spaling (Downie, Scuderi), 23. Sutter (Scuderi, Martin), 36. Kunitz (Malkin, Letang), 59. Hornqvist (Crosby). Brankári: Kuemper - Greiss, strely na bránku: 34:22, 18.788 divákov.

DALLAS - LOS ANGELES 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Góly: 3. Horcoff (Fidler, Jor. Benn) – 23. Lewis (Stoll), 45. Brown (Richards, King), 52. Clifford (Lewis). Brankári: Lehtonen - Quick, strely na bránku: 34:30, 16.567 divákov.

COLORADO - VANCOUVER 2:5 (2:0, 0:1, 0:5)
Góly: 2. Mitchell (Tanguay, Everberg), 17. McGinn (Iginla, Johnson) – 40. H. Sedin (D. Sedin, Edler), 43. Dorsett (Hamhuis, Kassian), 45. Bonino (Higgins, Vey), 50. Bonino (Higgins, Hansen), 54. Matthias. Brankári: Varlamov - Miller, strely na bránku: 22:37, 13.221 divákov.

ARIZONA - TORONTO 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)
Góly: 11. Gagner (Korpikoski), 16. Erat (Hanzal, Michálek), 27. Vermette – 30. Phaneuf (Bozak, Kessel), 54. Franson (Van Riemsdyk, Kessel). Brankári: Smith - Reimer, strely na bránku: 30:33, 14.202 divákov.

Richard Panik (Toronto) 7:33 0 0 0 0 1 2

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/