Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

24 júna

Narodenie Jána Krstiteľa

- jediný svätec (okrem Panny Márie), ktorého telesné narodenie slávi liturgia.


Meniny má Ján

Viac

Krstné meno Ján má hebrejský aj nemecký pôvod a v preklade znamená "Boh je milostivý". Nositeľov tohto klasického mena, ktoré sa traduje a je na Slovensku roky zaužívané, oslovujeme Janko, Janík, Janíčko.
Jánovia sú vo svojej podstate veľmi aktívni ľudia, stále sa zapodievajú niečím novým. Vždy pritom dokončia to, čo začali. Dokážu byť nežní, milí a radi sa obetujú pre priateľov. Najviac ich charakterizuje pohyb. Títo muži disponujú nevídanou inteligenciou, schopnosťou logicky uvažovať a hľadať skryté súvislosti.
Sú životaschopní, no prejavujú obavy o svoje zdravie. Ich obľúbená farba je červená, ochranné rastliny púpava a chmeľ, ochranné kamene diamant a ametyst.


Pranostika na dnes

- Na svätého Jána (Krstiteľa) otvára sa k letu brána.

- Na svätého Jána dosť dlhý deň a predsa mu je koniec.

- Na svatého Jána neni noc žiadna.

- Do Jána sa deň dĺži a po Jáne kráti.

- Na Jána dážď, mokrá žatva.

- Do Jána Krstiteľa nechváľ jačmeňa.

- Do Jána ovsík, po Jáne ovos.

- Ak prší na Jána, malo by ešte za štyri nasledujúce dni pršať.

- Pred svätým Jánom modli sa za dážď, po svätom Jáne prší bez modlenia.

- Jestli dážď na Jána Krstiteľa padá, málo má orechov pole a záhrada.

- O Jáne čerešne i muchy zralé.

- Jánske zelie k zdravu ženie.

- Na svätého Jána jahody do džbána.

- Po Jáne sa i dni krátia i kravy mlieko tratia.

- Mrkva zasadená na Jána je zdravá.

- Po Jáne je i múka zrelá.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 24. júna
1804

Narodil sa v Bratislave lekár, botanik, vysokoškolský pedagóg a riaditeľ viedenskej botanickej záhrady, spoluautor prvej ilustrovanej učebnice botaniky, spoluzakladateľ a člen Viedenskej akadémie vied, historik a jazykovedec ŠTEFAN LADISLAV ENDLICHER. Zomrel 28.3.1849.

1851

Narodila sa v Bukovci poetka a spisovateľka MÁRIA HOLUBYOVÁ, propagátorka a podporovateľka slovenskej tlače v pomatičnom období. Zomrela 21.12.1919.

1983

Zomrel v Bratislave pedagóg, prvý autor slovenských vysokoškolských učebníc pedagogiky a publicista JURAJ ČEČETKA. Narodil sa 23.4.1907.

1984

Zomrel v Bratislave literárny vedec a vysokoškolský učiteľ ANTON POPOVIČ, spoluzakladateľ a vedúci študijného odboru prekladateľstvo a tlmočníctvo na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Narodil sa 27.7.1933.

1432

Husiti dobyli Trnavu. Využili lesť, keď sa do mesta, v ktorom sa práve konal trh, dostali prezlečení za kupcov.

1992

Prezident SR vymenoval novú slovenskú vládu na čele s Vladimírom Mečiarom, ktorá vzišla z predčasných parlamentných volieb.

2010

Slovenskí futbalisti zdolali vo svojom poslednom zápase F-skupiny MS 2010 úradujúcich majstrov sveta z Talianska 3:2 a na ich úkor postúpili do osemfinále.

Svetové osobnosti 24. júna
1883

Narodil sa rakúsko-americký fyzik a spoluobjaviteľ pozitrónu VIKTOR FRANZ HESS, laureát Nobelovej ceny (1936) za objav kozmického žiarenia. Zomrel 17.12.1964.

1980

Zomrel český astronóm, riaditeľ Štátneho observatória na Skalnatom Plese vo Vysokých Tatrách VLADIMÍR GUTH. Narodil sa 3.2.1905.

2008

Zomrel poľský výtvarník a scénograf JÓZEF SZAJNA, ktorý prežil hrôzy koncentračného tábora Osvienčim, čo sa v nemalej miere odrazilo aj v jeho tvorbe. Okrem maliarstva sa venoval aj scenáristike, divadelnej réžii a sochárstvu. Narodil sa 13.3.1922.

Svetové udalosti 24. júna
1497

Na ostrove Cape Breton pristál benátsky moreplavec v anglických službách Giovanni Caboto, ktorý hľadal námornú cestu do Číny a objavený ostrov pokladal za Áziu. Zápis o udalosti je prvým presne doloženým dátumom o objave Severnej Ameriky.

1859

V bitke pri Solferine (Taliansko) porazili francúzsko-sardínske vojská rakúsku armádu. Preto cisár František Jozef I. požiadal Napoleona III. o prímerie. Rakúsko sa muselo zriecť Lombardie a Parmy v prospech Sardínskeho kráľovstva. Zostalo mu ale Benátsko a niektoré ďalšie talianske dŕžavy. Bitka a utrpenie zranených vojakov podnietili švajčiarskeho filantropa a spisovateľa Henriho Dunanta založiť Červený kríž (1863).

1901

V parížskej Vollardovej galérii otvorili prvú výstavu obrazov vtedy 19-ročného španielskeho maliara Pabla Picassa.

1948

Sovietsky zväz prerušil pozemné spojenie medzi západnými zónami Nemecka a východným Berlínom, začala sa blokáda nemeckého Berlína.

1983

Sýrska vláda vypovedala z krajiny vodcu Organizácie za oslobodenie Palestíny (OOP) Jásira Arafata, pretože obvinil Sýriu z podpory opozičnej skupiny v hnutí Al-Fatah.

1999

Z floridského Cape Canaveralu bola vypustená raketa Delta 2, ktorá do vesmíru smerovala na svoju trojročnú misiu, aby hľadala pozostatky tzv. Big Bangu, teda absolútneho počiatku vesmíru.

2007

Za naplánovanie genocídy desiatok tisícov etnických Kurdov v 80. rokoch minulého storočia odsúdil iracký súd v Bagdade na trest smrti Alího Hasana al-Madžída, bratanca Saddáma Husajna a svojho času jedného z najobávanejších mužov v Iraku.