Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav

17 mája

Svetový deň telekomunikácií

Svetový deň telekomunikácií a informačnej spoločnosti - ustanovila ho Medzinárodná telekomunikačná únia (ITU) a pripomína sa od roku 1965. Dátum sa viaže k roku 1865, keď v Paríži podpísali Medzinárodný telegrafný dohovor, ktorým založili Medzinárodnú telegrafnú úniu, pričom 1.1.1934 sa premenovala na Medzinárodnú telekomunikačnú úniu. Účastníci medzinárodného summitu o informačných technológiách, ktorý sa konal v roku 2005 v Tunise, schválili Tuniskú agendu pre informačnú spoločnosť. V agende navrhli, aby sa položili základy Svetového dňa informačnej spoločnosti. Členovia Valného zhromaždenia OSN 26.3.2006 návrh schválili v rezolúcii A/RES/60/252, čím sa zaviedol Svetový deň informačnej spoločnosti na 17. mája. V novembri 2006 na konferencii ITU v Turecku jej účastníci rozhodli, že sa odvtedy bude 17. mája sláviť Svetový deň telekomunikácií a informačnej spoločnosti.



Svetový deň hypertenzie - vyhlásila ho Svetová liga pre hypertenziu (WHL) a pripomína sa od 2005.



Štátny sviatok Nórskeho kráľovstva - Deň ústavy (1814).


Meniny má Gizela

Viac

Ženské meno Gizela má nemecký pôvod a znamená "malá rastlina, ušľachtilé dieťa". Nositeľky tohto mena oslovujeme Gizka, Gizelka, Gizuška. Meniny oslavujú 17. mája.

Gizely sú precitlivené a veľmi emotívne. Všetko sa ich dotýka, sú vnímavé na čaro života a majú vrodený zmysel pre poéziu, krásu a eleganciu. Majú však aj sklon byť trochu lenivé, reagovať ledabolo a všetko odkladať na zajtra. Podobne ako ich totemová rastlina orchidea sú to skleníkové kvety, aj ony potrebujú teplo a slnko.

Tieto ženy sú veľmi introvertné, cítia sa dobre iba vo svojom vlastnom svete. V ňom snívajú o klenotoch, lebo sú veľmi koketné, o palácoch, lebo obľubujú prepych a o očarujúcich princoch, keďže sú väčšmi sentimentálne ako zmyselné. Gizely sú aj vlastnícke a na život hľadia cez malé okienko a žijú si vo svojom imaginárnom svete. To ich vedie k takmer ustavičným a často mimovoľným klamstvám.

Takže Gizelám treba veľmi skoro vštepiť zmysel pre zodpovednosť. Inak by svoj úžasný šarm mohli využívať na to, aby sa vyhýbali styku s realitou.

Sú pomerne krehké. K množstvu psychických porúch sa pridáva určitá ochabnutosť. Tieto ženy si musia dávať pozor na črevá, ktoré sa im ľahko podráždia.

Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú modrá, sivá a červená. Ochranné rastliny petržlen a rasca, ochranné kamene achát, sardonyx a citrín.

Mali by sa venovať plávaniu, jesť veľa mliečnych výrobkov, stravou by si mali dopĺňať najmä vitamín C.

Uhorská kráľovná, blahoslavená GIZELA, pochádzajúca z Bavorska, manželka prvého uhorského kráľa Štefana. S ním spolupracovala na pokresťančení Maďarov, zakladala kostoly a kláštory. Populárna slovenská speváčka GIZELA OŇOVÁ, dramaturgička, filmová historička, teatrologička a prekladateľka GIZELA MIHÁLIKOVÁ, popredná speváčka a herečka, ktorá účinkovala v okolo 120 divadelných postavách, ale aj v vo filme, televízii a v rozhlase GIZELA VECLOVÁ - tieto i ďalšie ženy s týmto menom majú sviatok 17. mája.


Pranostika na dnes

Čo Boh v máji daje, človek nech nekľaje.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 17. mája
1860

Narodil sa v Jasenovej spisovateľ a lekár MARTIN KUKUČÍN, vl. menom Matej Bencúr, ktorý pôsobil ako lekár aj na chorvátskom ostrove Brač v Jadranskom mori. Medzi jeho najznámejšie diela patria novely Rysavá jalovica a Mladé letá, román Dom v stráni. Zomrel 21.5.1928.

1881

Narodil sa v Gočove akademik SAV, autor prvých slovenských vysokoškolských učebníc matematiky, pedagóg, predseda Matice slovenskej a matematik JUR HRONEC, prvý rektor Vysokej školy technickej Dr. M.R. Štefánika so sídlom v Košiciach, ktorá sa neskôr premenovala na Slovenskú vysokú školu technickú (SVŠT) a dnes je to Slovenská technická univerzita (STU). Zomrel 1.12.1959.

1911

Narodil sa v Bratislave múzejník, publicista, kultúrny historik umenia JÚLIUS KÁLMAN. Zomrel 17.8.1991.

1974

Narodila sa v Bratislave divadelná a filmová herečka a moderátorka ZUZANA FIALOVÁ.

1997

Zomrel v Bratislave právnik, univerzitný pedagóg, odborník na občianske právo, autor monografií a učebníc z oblasti rodinného a občianskeho práva KAROL PLANK, ktorý bol predsedom senátu, bývalým predsedom Najvyššieho súdu SR a predsedom Komisie Slovenskej národnej rady (SNR) a vlády SR pre prípravu Ústavy SR. Narodil sa 6.11.1927.

2007

Zomrel v Bratislave prokurátor-žalobca v procese s bývalým prezidentom vojnového Slovenského štátu Jozefom Tisom ANTON RAŠLA. Narodil sa 15.9.1911.

Slovenské udalosti 17. mája
1935

Začal sa vtedy najväčší štrajk stavebných robotníkov v medzivojnovom období. Štrajkovalo 6700 robotníkov pracujúcich na železničnej trati Červená Skala - Margecany. Štrajk trval do 24.6.

1943

Bratislavský rozhlas vysielal prvú slovenskú rozhlasovú hru z oblasti sci-fi s názvom Pokus doktora Haralda od Petra Karvaša.

1996

V Gabčíkove uviedli do trvalej prevádzky vodnú elektráreň.

2006

Vláda schválila dokument Národný strategický referenčný rámec (NSRR) SR na roky 2007 až 2013. Obsahuje operačné programy, ich finančné alokácie a riadiace orgány.

2008

Slovenská posádka K4 na 500 m v zložení Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr získala zlato na ME v rýchlostnej kanoistike v Miláne. Ivana Kmeťová a Martina Kohlová triumfovali v K2 na 200 m a v K2 na 500 m skončili na 4. mieste.

2010

Slovenskí kulturisti získali na ME v Maastrichte deväť medailí. Najcennejšie kovy vybojovali Tomáš Tabačiar, Peter Kokoška, Marián Čambal, Štefan Havlík a Rastislav Solár. Strieborné medaily si priviezli Andrej Varga, Juraj Vrábel a Ladislav Kuzder. Bronz získal Rudolf Kopčok.

Svetové osobnosti 17. mája
1510

Zomrel taliansky maliar a sochár SANDRO BOTTICELLI, vlastným Alessandro di Mariano Filipepi. Významný predstaviteľ tzv. florentskej školy a autor svetoznámeho obrazu Zrodenie Venuše. Narodil sa 1.3.1445.

1749

Narodil sa anglický lekár EDWARD JENNER, ktorý sa preslávil zavedením prvej vakcíny proti kiahňam. Zomrel 26.1.1823.

1776

Narodil sa americký botanik, geológ a právnik AMOS EATON. Zomrel 10.5.1842.

1838

Zomrel francúzsky politik a verejný činiteľ CHARLES MAURICE TALLEYRAND-PÉRIGORD. Narodil sa 2.2.1754.

1897

Narodil sa nórsky profesor, fyzikálny chemik a zakladateľ dynamickej stereochémie ODD HASSEL, laureát Nobelovej ceny za chémiu (1969) za aplikáciu teórie chemickej stavby. Zomrel 11.5.1981.

1904

Narodil sa francúzsky herec JEAN GABIN, ktorý sa do dejín svetovej kinematografie nezmazateľne zapísal úlohami vo filmoch ako napríklad Veľká ilúzia, Nábrežie hmiel, Deň sa začína, Tulák Archimedes, Burziáni, Noc je mojím kráľovstvom, Bedári, Mačka, Sicílsky klan, Dvaja muži v meste, Verdikt či Svätý rok. Zomrel 15.11.1976.

1936

Narodil sa americký filmový herec, režisér a scenárista s povesťou divokého človeka DENNIS HOPPER. Medzi jeho najslávnejšie filmy patrí kultová snímka Bezstarostná jazda. Tento film režíroval a zahral si aj jednu z hlavných úloh. Známy je aj z legendárneho filmu Davida Lyncha Modrý zamat. Zomrel 29.10.2010.

1949

Narodil sa český spevák, hudobník, tanečník a tiež herec JIŘÍ KORN.

1959

Zomrel český maliar a grafik JAN HÁLA, ktorý veľkú časť svojho života prežil v slovenskej podtatranskej obci Važec, tá sa stala zdrojom jeho inšpirácie pre mnohé jeho obrazy. Narodil sa 19.1.1890.

1961

Narodila sa írska speváčka a hudobníčka ENYA (vlastným menom Eithne Patricia Ní Bhraonáinová).

1996

Zomrel americký bluesový hudobník JOHNNY "GUITAR" WATSON, ktorého považovali za legendu štýlu rhythm & blues. Narodil 3.2.1935.

Svetové udalosti 17. mája
1536

Arcibiskup Thomas Cranmer vyhlásil manželstvo anglického kráľa Henricha VIII. s Annou Boleynovou za neplatné, pretože s ňou panovník nemal mužského potomka. O dva dni neskôr ju popravili.

1792

Na newyorskej Wall Street (USA) sa stretlo 24 miestnych obchodníkov, ktorí sa dohodli na zriadení Newyorskej burzy akcií.

1877

V americkej bostonskej firme Holmes Burglar Alarm Co. otvorili prvú telefónnu operátorskú centrálu na svete.

1900

Po 217 dňoch zvíťazila jazdecká kavaléria britského plukovníka Roberta Baden-Powella nad vzbúrenými Búrmi v Južnej Afrike.

1946

Odsúdili bývalého rumunského fašistického diktátora maršala Iona Antonesca na trest smrti. Popravili ho 1.6.1946.

1954

Americký Najvyšší súd predbežne zakázal uplatňovanie rasovej segregácie v školskom systéme platnej v USA od roku 1896.

1997

Silou zbraní svojich prívržencov sa Laurent-Désiré Kabila (vodca povstalcov) zmocnil hlavného mesta Zairu, následne sa vyhlásil za prezidenta krajiny a krajine vrátil predchádzajúci názov Konžská demokratická republika (KDR).

2001

V severnom Iráne sa zrútilo ruské dopravné lietadlo Jak-40 s 30 pasažiermi na palube. Medzi obeťami bol aj minister dopravy Rahman Dadman so svojimi spolupracovníkmi.

2005

Približne 200 ľudí sa utopilo počas stroskotania lode na rieke Jamuna v Bangladéši. Zachránených bolo iba 50 cestujúcich.

2006

Nová talianska stredoľavá vláda premiéra Romana Prodiho zložila v Ríme slávnostnú prísahu do rúk prezidenta Giorgia Napolitana. Stalo sa tak len niekoľko hodín po tom, ako Prodi oznámil zloženie 61. povojnového talianskeho kabinetu.

2011

V čínskej rezervácii v provincii Kuang-tung zomrela vo veku 34 rokov najstaršia panda sveta Ming Ming.

Hudobný kalendár

Narodenia 17. mája
1948

Bill Bruford (rodený William Scott Brufford), Sevenoaks, Kent, UK, exbubeník skupiny Yes. Túto rockovú formáciu založili v Londýne v júni 1968 spevák Ion Anderson a basový gitarista Chris Squire. V priebehu ďalších rokov hrali v skupine známi muzikanti ako Alan White či Rick Wakeman. V júli 1969 vydali prvú LP platňu Yes. V novembri 1983 vydali album s číselným názvom 90125. Skladba Owner Of A Lonely Heart vyšla aj na singli a dostala sa na 1. miesto americkej hitparády, ďalšia skladba z albumu Cinema dostala cenu Grammy. Na svojom konte majú viac ako tri desiatky vydaných albumov a kompilácií. Najnovším je Fly Fom Here z júna 2011, najúspešnejšími boli šiesty štúdiový Tales From Topographic Oceans z decembra 1973 a ôsmy Going For The One z júla 1977, oba sa dostali v rebríčku na prvé miesto. Yes, už bez Jona Andersona koncertovali 31. októbra 2009 na bratislavských Pasienkoch.

1958

Paul Di'Anno (vlastným menom Paul Andrews), Chingford, Londýn, exspevák skupiny Iron Maiden. Táto heavy metalová formácia vznikla v londýnskej štvrti Leyton v roku 1975. Založil ju basový gitarista a spevák Steve Harris a k názvu Iron Maiden, teda železná panna ho inšpiroval film Muž so železnou maskou (A Man In The Iron Mask). V roku 1980 vydali debutový album Iron Maiden. Ich dráhu dnes dokumentuje pätnásť štúdiových albumov, ten najnovší The Final Frontier vydali v auguste 2010, predchádzajúci s názvom A Matter of Life and Death vydali v septembri 2006. Tri z nich, The Number Of The Beast (vydaný v marci 1982), Seventh Son of a Seventh Son (apríl 1988) a Fear of the Dark (máj 1992) sa dostali v rebríčku až na prvé miesto. Do diskografie patrí ešte deväť live a päť kompilačných albumov, v máji 2008 vydali kompiláciu Somewhere Back In Time a v máji 2009 koncertný album s názvom Flight 666. Di'Anno spieval v skupine v jej prvom období, do roku 1981. Potom účinkoval na sólovej dráhe, aj v skupinách Gogmagos, Di'Anno's Battlezone, Praying Mantis a Killers.

1961

Enya, vystupujúca pod menom Enya Brennan (vlastným menom Eithne Patricia Ní Bhraonáin), Gweedore, County Donegal, Írsko. Táto írska speváčka pochádza z muzikantskej rodiny, otec bol šéfom miestnej skupiny a matka speváčkou. Aj Enya začínala v rodinnej skupine Clannad, najprv ako hráčka na klávesových nástrojoch, potom ako speváčka. V roku 1980 vydali album Crann Úll. V roku 1982 sa rozhodla pre sólovú dráhu. Zložila hudbu k dokumentárnemu seriálu televízie BBC The Celts a v roku 1984 hudbu k filmu The Frog Prince. V roku 1987 vydala prvý štúdiový album Enya a v septembri 1988 druhý Watermark, z ktorého je hit Orinoco Flow. V singlovej hitparáde mala deväť skladieb, úspešné boli Caribbean Blue (1991) a Anywhere Is (1995). Vydala sedem štúdiových albumov, ten siedmy s názvom And Winter Came vyšiel v novembri 2008. Predchádzajúci album Amarantine, za ktorý získala cenu Grammy, vydala v novembri 2005. V novembri 2009 vyšla kompilácia The Very Best Of Enya. Celosvetový predaj jej albumov prekročil sumu 75 miliónov výliskov. Je držiteľkou štyroch cien Grammy.

1968

Richard Hynd, Glasgow, Škótsko, hráč na bicích nástrojoch skupiny Texas. Táto rocková formácia vznikla v Glasgowe v roku 1986, jej zakladateľom bol gitarista John McElhone. Presadili sa skladbou I Don't Want A Lover, vydanou vo februári 1989. Ešte v roku 1989 vydali aj prvý album Southside. Úspešná bola pre nich druhá polovica 90. rokov. Albumy White On Blondie, vydaný v októbri 1996 a The Hush, vydaný v máji 1999 sa dostali na prvé miesto v rebríčku. Na svojom konte majú sedem štúdiových, jeden koncertný a dva kompilačné albumy. V singlovej TOP 40 mali 22 skladieb, najúspešnejšou bola Say What You Want v roku 1997.

1970

Jordan Knight (rodený Jordan Nathaniel Marcel Knight), Dorchester, Massachusetts, USA, člen chlapčenskej skupiny New Kids On The Block. Tá bola orientovaná na tínedžerské publikum, založil ju v Bostone v roku 1984 skladateľ a producent Maurice Starr. V apríli 1986 vydali debutový album New Kids On The Block. V hitparáde mali jedenásť skladieb, tri z nich, I'll Be Loving You, Hangin' Tough a Step By Step sa dostali až na prvé miesto. Vydali päť štúdiových albumov. Rozišli sa v roku 1994, opäť sa zišli v roku 2008. V septembri 2008 vydali piaty štúdiový album The Block. K diskografii patrí aj šesť kompilačných albumov. V máji 2011 vyšiel kompilačný album NKOTBSB, spoločný album skupín New Kids On The Block a Backstreet Boys.

1974

Andrea Corr (rodená Andrea Jane Corr), Dundalk, Írsko, speváčka, hráčka na píšťale a klavíri v írskej folkrockovej skupine Corrs. Táto rodinná formácia vznikla v roku 1990. Tvoria ju tri sestry Sharon, Caroline, Andrea a ich brat Jim Corr. V septembri 1995 vydali debutový album Forgiven, Not Forgotten. Na svojom konte majú päť štúdiových albumov, ten zatiaľ posledný Home vyšiel v septembri 2005. Všetkých päť bolo na čele írskeho rebríčka, dva z boli prvé aj v britskej hitparáde. Vydali tri hitové kompilácie, tá posledná zo septembra 2007 má názov The Works aj tri live albumy. V singlovom TOP 40 rebríčku mali 12 skladieb, najúspešnejšou z nich je Breathless, ktorá sa v júli 2000 dostala až na čelo anglickej hitparády. Úspešné boli aj piesne Radio (1999), Give Me A Reason (2001), Summer Sunshine a Angel (obe 2004).

1948

Ivan Král, Praha, český gitarista. Začínal s pražskou skupinou Saze, v závere 60. rokov odišiel s rodičmi do Spojených štátov. V New Yorku spolupracoval so speváčkou Patti Smith, autorsky prispel na jej album Horses v roku 1975. Spolupracoval aj s ďalšími známymi interpretmi, boli medzi nimi Iggy Pop, skupina Blondie, John Cale či David Byrne. V roku 1992 sa vrátil do Čiech, bol vyhľadávaným producentom. V roku 1995 vydal album Nostalgia. Striedavo žije v Prahe a v New Yorku. Bol producentom a nahral aj gitary na prvom albume Anety Langerovej s názvom Spousta andělů. Je držiteľom ceny Grammy.

1949

Jiří Korn, Praha, spevák, tanečník, herec a basový gitarista. Začínal v Detskom zbore československého rozhlasu v Prahe. Po maturite začal muzikantskú dráhu v skupine Mickey. V roku 1967 prešiel do skupiny Rebels, s ktorou vydali album Šípková Růženka. Na jar 1970 sa stal členom Shut Up Františka Ringo Čecha, tri roky hral v Jandovom Olympiku, nahrával LP platňu Olympic 4. Sólovú dráhu začal skladbou Yvetta, s tou získal 1. cenu na festivale Intertalent v Gottwaldove (dnešný Zlín). Úspech mal v bývalej Nemeckej demokratickej republike, tam vyhral festival v Drážďanoch. Bol prvý v Paríži, vo fínskom Tamperre. V 80. rokoch účinkoval často v západonemeckom Baden-Badene a domácom televíznom programe Možná přijde i kouzelník. Od 90. rokov je aj úspešným muzikálovým hercom, hral v muzikáloch Bedári, Dracula, Monte Christo, Limonádový Joe, Miss Saigon či Golem. Hral vo viacerých filmoch, medzi inými Honza málem králem (1976), Anděl s ďáblem v těle (1983), z tých novších Kvaska (2007). V októbri 2002 založil vokálne kvarteto 4TET, ktoré okrem neho tvoria Jiří Škorpík, Dušan Kollár a David Uličník. V závere roka 2008 vyšla 2CD +DVD kompilácia najväčších hitov z jeho sólovej dráhy od roku 1971 pod názvom Zlatá kolekce. V roku 2009 vydal kompilačný album Muzikál a Film.

1968

Pavel Horňák, Sokolov, spevák. Keď mal rok, rodičia sa presťahovali do Prahy. Vyrástol ako jedináčik, so spevom začínal na základnej škole v detskom zbore. Od roku 1981 spieval s amatérskou skupinou Faktor. S ňou vystúpili na koncerte Planeta míru v pražskom Paláci kultúry, na tomto koncerte oslovil Pavla na spoluprácu František Janeček. Od roku 1985 sa stal Pavel Horňák členom skupiny Kroky Františka Janečka, prvý koncert s nimi absolvoval v máji 1985. Na prvom singli mal skladby Škola v přírodě a Kdo ví. V roku 1986 vydal prvý album Dva roky prázdnin, o rok neskôr druhý album Dívčí království. V roku 1989 vydal tretí S tebou i bez tebe. So skupinou Kroky spieval až do marca 1991. V roku 1991 ukončil štúdium na Právnickej fakulte UK v Prahe a venuje sa právnickej profesii.