Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Španieli s výhrou. Angličania stopercentní, Rakúsko má skalp Ruska

Španielski futbalisti sa tešia z gólu Davida Silvu v zápase C-skupiny kvalifikácie o postup na EURO 2016 medzi Bieloruskom a Španielskom 14. júna 2015 v Borisove. Foto: TASR/AP

Okrem Angličanov si držia neporaziteľnosť aj Slováci po domácej výhre nad Macedónskom.

Ľvov 14. júna (TASR) - Futbalisti Španielska zvíťazili v nedeľňajšom zápase "slovenskej" C-skupiny kvalifikácie EURO 2016 nad domácim Bieloruskom 1:0 po góle Davida Silvu zo 45. minúty. Na konte majú 15 bodov a udržali si druhú priečku v tabuľke za vedúcim Slovenskom, na ktoré strácajú tri body.

Ukrajinská reprezentácia pár hodín predtým potvrdila úlohu favorita a v Ľvove zdolala tím Luxemburska presvedčivo 3:0. Všetky tri góly padli po zmene strán. Skóre otvoril v 49. minúte Arťom Kravec, zakrátko pridal druhý presný zásah striedajúci Denys Garmaš (57. minúta) a v 87. minúte spečatil výsledok Jevhen Konopľanka.

Po šiestich kolách majú Ukrajinci na konte 12 bodov a upevnili si tretiu priečku v tabuľke, ktorá minimálne garantuje účasť v baráži. Luxembursko v doterajšom priebehu kvalifikačných bojov získalo jediný bod za remízu 1:1 s Bieloruskom hneď v úvodnom súboji a zostáva na poslednom 6. mieste tabuľky.

Lídrom C-skupiny je s plným počtom 18 bodov Slovensko, ktoré si poradilo v Žiline s Macedónskom 2:1.

Španielsky valec

Španielsky útočný valec od úvodných minút pritlačil súpera. V 9. minúte si po dobrej lopte Fabregasa nabehol za obranu Morata a z prvej len tesne minul bránku Bieloruska. O desať minút sa ocitol v ďalšej dobrej príležitosti Ramos, proti jeho hlavičke vytiahol reflexívny zákrok na čiare Gorbunov. Španieli boli pánmi na ihrisku, Bielorusov v prvom polčase nepustili k strele, sami sa však trápili v zakončení. Až v 45. minúte centrovaná lopta na zadnú žrď prepadla cez Gorbunova aj Ramosa a našla voľnú nohu Silvu, ktorý tvrdou strelou otvoril skóre - 0:1.

Po prestávke sa Bielorusi osmelili. Hleb dostal loptu na šestnástku súpera a z prvej okamžite krásnou kolmicou za stopérov poslal do obrovskej šance Kornilenka, lenže španielsky brankár bol úspešnejší. V 56. minúte mohol vyrovnať Bordačev, keď povyzvŕtal španielskych obrancov, ale vo vyloženej príležitosti netrafil dobre loptu. V 73. minúte mal rozhodnutie na kopačke Cazorla, ale nepridal druhý gól favorita. Bielorusi potrápili úradujúcich majstrov Európy a pri troche šťastia im mohli vziať bod. Sympatický bol ich herný prejav v druhom polčase, v ktorom hrali so súperom vyrovnanú partiu.

Ukrajinci s troma bodmi

Ukrajinci pohrozili ako prví strelou Rotaňa, ale Joubert si s ňou poradil. Z úvodného tlaku vyťažil favorit iba sériu rohov, ozajstnú príležitosť ísť do vedenia mali v 10. minúte prekvapujúco hostia. Da Mota sa po rýchlej akcii dostal až k hranici šestnástky a jeho strela opečiatkovala ľavú žrď Pjatovovej brány. Potom sa však hralo výlučne podľa ukrajinských nôt. V 19. minúte Jarmolenko našiel v dobrej pozícii Konopľanku, ale ten poslal loptu vysoko nad. Aktivita ukrajinského tímu i jeho jasná prevaha v držaní lopty rástli, hostia prakticky neprešli vlastnú polovicu, ale gól v ich sieti neprišiel ani po ďalekonosnej strele Stepanenka v 40. minúte. Krátko po zmene strán po prihrávke Morozjuka otvoril skóre Kravec a striasol z favorita ťaživé bremeno trojbodového imperatívu. Domácemu trénerovi Michailovi Fomenkovi vyšlo polčasové striedanie, keď nový muž Garmaš v 57. minúte zvýšil hlavou na 2:0. Na opačnej strane mohol vrátiť Luxemburčanov do hry aktívny Da Mota, ktorý poriadne natiahol Pjatova a ten zahasil na roh. Ukrajinci následne mohli pridať ďalšie góly, Jarmolenko však zoči-voči Joubertovi zaváhal a Kravec tesne minul žrď. Až v 87. minúte sa presadil Konopľanka a stanovil na konečných 3:0. V záverečných sekundách ešte spálil tutovku Selezňov.

Angličania stopercentní

Futbalisti Anglicka sú v kvalifikácie EURO 2016 naďalej stopercentní. V nedeľňajšom zápase E-skupiny zvíťazili v Ľubľane nad domácim Slovinskom 3:2, keď o ich triumfe rozhodol v 86. minúte kapitán Wayne Rooney. Na čele tabuľky má Albion plný počet 18 bodov, druhí sú Švajčiari so šesťbodovým mankom. Helvéti večer otočili stretnutie s Litvou a vyhrali 2:1.

Angličania boli už v úvodnom dejstve aktívnejším tímom, vedenia sa však nevedeli ujať. V sľubnej príležitosti sa ocitol v 22. minúte Rooney, ale jeho pokus brankár Handanovič vytlačil. O štvrť hodinu neskôr dostal na opačnej strane ideálnu prihrávku za obranu Novakovič a sám rútiaci sa na Harta nemal problém prízemnou strelou zakončiť - 1:0. O vyrovnanie sa postaral po zmene strán Wilshere, ku ktorému sa v pokutovom území odrazila lopta od domáceho obrancu a vymietol pravý horný roh. Hostia následne stupňovali tlak a ten vyústil do ďalšieho gólu, keď sa opäť presadil Wilshere. Záverečných päť minút na štadióne Stožice prinieslo dramatické chvíle. Domáci najprv vyrovnali na 2:2, to ale netrvalo dlho a Rooney vrátil výsledok na stranu Anglicka. Hostia udržali tesný náskok do záverečného hvizdu a v doterajších šiestich kvalifikačných dueloch tak ani raz nezaváhali.

Anglický futbalový reprezentant Wayne Rooney sa raduje z gólu v zápase E-skupiny kvalifikácie o postup na EURO 2016 medzi Slovinskom a Anglickom v Ľubľane

Rakúšania zdolali Rusov

Suverénnu pozíciu v G-skupine si drží Rakúsko, ktoré v šlágri uspelo proti Rusku (1:0). Po pol hodine hry rozhodol o plnom bodovom zisku hostí ukážkovými nožničkami Marc Janko. Rakúšania sú na dobrej ceste na šampionát, na konte majú 16 bodov, druhé Švédsko zaostáva o štyri body. "Tre kronor" najmä vďaka dvom gólom Zlatana Ibrahimoviča zdolali vo večernom zápase v Štokholme Čiernu Horu 3:0. Domáci rozhodli o všetkom podstatnom v rozmedzí 38. až 44. minúty, keď sa presadili Berg a následne dvakrát kanonier Paríža St. Germain. Balkánci dokázali odpovedať len raz, v druhom polčase po Damjanovičovej premenej penalte. V tej istej skupine si posledné tímy Lichtenštajnsko a Moldavsko podelili body po remíze 1:1.

Rakúšan Marc Janko (vľavo) strieľa úvodný gól v zápase G-skupiny kvalifikácie o postup na EURO 2016 medzi Ruskom a Rakúskom 14. júna 2015 v Moskve.