Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác

LIGA MAJSTROV: Atletico, Porto a Schalke postúpili, Hamšík skóroval

Hráč Atletico Antoine Griezmann (vzadu) oslavuje so spoluhráčom Angelom Correom druhý gól do bránky Monaka vo futbalovom zápase A-skupiny Atletico Madrid - AS Monako 5. kola Ligy majstrov na štadióne v Madride 28. novembra 2018. Foto: TASR/AP

Atletico tak má na konte 12 bodov, druhý Dortmund o tri menej, no večerný zápas s Bruggami k dobru. V prípade, že Borussia neprehrá, aj ona bude mať už v predstihu istotu postupu do vyraďovacej fázy.

Bratislava 28. novembra (TASR) - V stredajších zápasoch 5. kola skupinovej časti Ligy majstrov si postup do osemfinále vybojovali futbalisti Atletica Madrid a Borussie Dortmund z A-skupiny a FC Porto so Schalke 04 v D-čku. Zamotaná je C-skupina, kde môžu stále postúpiť Neapol, PSG i Liverpool. Taliansky klub v stredu zdolal Crvenu Zvezdu Belehrad 3:1, keď jeho prvý gól strelil slovenský reprezentant Marek Hamšík. V B-čku mala už istý postup Barcelona, o druhé miesto sa v poslednom kole pobijú Tottenham a Inter Miláno s Milanom Škriniarom.

Hamšík sa presadil už v 11. minúte duelu medzi jeho SSC a Crvenou Zvezdou Belehrad, keď si nabehol na predĺžený rohový kop a z päťky poslal ľavačkou loptu za bezmocného brankára. Bol to jeho vôbec prvý gól v prebiehajúcej sezóne. Mertens zvýšili na 2:0 v 33. minúte po rýchlom prechode do útoku a prihrávke Fabiana Ruiza. Rovnaký hráč upravil krátko po zmene strán na 3:0, keď mu asistoval Hamšík. Hosťom sa podarilo už len znížiť v 57. minúte zásluhou El Fardou Bena.

V druhom zápase skupiny viedol domáci Paríž Saint-Geramin po úvodnej 45-minútovke nad FC Liverpool 2:1. Francúzsky majster sa ujal vedenia v 13. minúte, keď sa zvnútra šestnástky presadil Juan Bernat, v 37. minúte pridal druhý zásah po rýchlom brejku Neymar. Hostia znížili v druhej minúte nastaveného času, James Milner premenil penaltu. V druhom dejstve napriek mnohým šanciam už gól nepadol a tak sa z výhry tešili domáci. Tí majú na konte osem bodov, sú druhí a v záverečnom kole sa predstavia v Belehrade. Deväťbodový líder z Neapola cestuje k šesťbodovému Liverpoolu.

Inter Miláno v základnej zostave so slovenským reprezentantom Milanom Škriniarom prehral na pôde Tottenhamu Hotspur v B-skupine 0:1 a klesol na tretie miesto tabuľky. O triumfe domácich rozhodol v 80. minúte Christian Eriksen. V druhom zápase skupiny vyhrala už istá postupujúca Barcelona na ihrisku PSV Eindhoven 2:1. Góly hostí strelili Lionel Messi a Gerard Pique, za domácich skorigoval výsledok Luuk de Jong. "Barca" má na konte 13 bodov, druhý Tottenham a tretí Interom po sedem, no Angličania sú na tom lepšie vďaka strelenému gólu na pôde súpera. PSV má na konte jeden bod a skončí posledné. V závrečnom kole hostí Inter Holanďanov, Tottenham cestuje do Katalánska.

V stretnutí A-skupiny triumfovalo Atletico na domácej pôde nad posledným AS Monaco 2:0 a v tabuľke už nemôže skončiť horšie ako na druhom mieste. Úvodný gól v Madride padol už v druhej minúte, keď si Benoit Badiashile nešťastne zrazil strelu Kokeho do vlastnej siete. V 24. minúte zvýšil na 2:0 zblízka Antoine Griezmann. Monaco si vypracovalo gólové šance, no nedokázalo sa presadiť. Najväčšiu spálil v 83. minúte Falcao, ktorý nepremenil penaltu. Tesne predtým išiel po druhej žltej karte za ruku v šestnástke predčasne pod sprchy obranca domácich Stefan Savič. Ani "presilovka" hostí však už na výsledku nič nezmenila. Atletico tak má na konte 12 bodov, druhý Dortmund remizoval s Bruggami 0:0 a s 10 bodmi má taktiež osemfinále vo vrecku. Belgičania si na jar zahrajú v Európskej lige.

Postup Porta a Schalke z D-skupiny sa zrodil už podvečer vďaka výhre Lokomotivu Moskva doma nad Galatasarayom Istanbul 2:0. Turecký klub je so štyrmi bodmi tretí a už nemá šancu dobehnúť dvojicu na čele. Lokomotiv išiel do vedenia v 43. minúte, keď sa dostal do strely Grzegorza Krychowiaka domáci obranca Ryan Donk a tečoval ju za vlastného brankára. Na 2:0 zvýšil desať minút po zmene strán Vladislav Ignatjev. Porto si potom večer predčasne zaistilo aj prvé miesto tabuľky, keď zdolalo Schalke 3:1. Porto má na prvom mieste 13 bodov, nemecký klub 8, Galatasaray štyri a posledná Moskva tri.

Už v utorok si zabezpečili postup aj Bayern Mníchov a Ajax Amsterdam z E-skupiny, Manchester City z F-ka, Real Madrid a AS Rím z G-skupiny a Juventusu Turín s Manchestrom United zo skupiny H. Okrem Brúgg majú istú účasť v jarnej časti EL aj Befica Lisabon a Valencia.

5. kolo skupinovej fázy Ligy majstrov:

A-skupina:

Atletico Madrid - AS Monaco 2:0 (2:0)
2. Koke, 24. Griezmann, ČK: 82. Savič (Atl.). Rozhodca: Gestranius (Fín.)

B-skupina

Tottenham Hotspur - Inter Miláno 1:0 (0:0)
Gól:
80. Eriksen. Rozhodca: Çakir (Tur.)
/Škriniar odohral za hostí celý zápas/

PSV Eindhoven - FC Barcelona 1:2 (0:0)
83. de Jong - 61. Messi, 70. Pique. Rozhodca: Královec (ČR)

1. FC Barcelona 5 4 1 0 13:4 13*
2. Tottenham Hotspur 5 2 1 2 8:9 7
3. Inter Miláno 5 2 1 2 5:6 7
4. PSV Eindhoven 5 0 1 4 5:11 1

C-skupina

SSC Neapol - CZ Belehrad 3:1 (2:0)
11. HAMŠÍK, 33. a 52. Mertens - 57. Ben. Rozhodca: Gil Manzano (Šp.)
/Hamšík za domácich celý zápas a v 11. minúte skóroval/

Paríž SG - FC Liverpool 2:1 (2:1)
13. Bernat, 37. Neymar - 45.+2 Milner (z 11 m). Rozhodca: Marciniak (Poľ.)

1. SSC Neapol 5 2 3 0 7:3 9
2. Paríž St. Germain 5 2 2 1 13:8 8
3. FC Liverpool 5 2 0 3 8:7 6
4. CZ Belehrad 5 1 1 3 4:13 4

D-skupina

FC Porto - Schalke 04 Gelsenkirchen 3:1 (0:0)
52. Militao, 55. Corona, 90.+4 Marega - 89. Bentaleb (z 11m). Rozhodca: Haţegan (Rum.)

Lokomotiv Moskva - Galatasaray Istanbul 2:0 (1:0)
43. Donk (vl.), 54. Ignatjev. Rozhodca: Lahoz (Šp.)

1. FC Porto 5 4 1 0 12:4 13*
2. FC Schalke 04 5 2 2 1 5:4 8*
3. Galatasaray Istanbul 5 1 1 3 3:5 4
4. Lokomotiv Moskva 5 1 0 4 4:11 3