Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Poľský futbalista Robert Lewandowski (vľavo) sa blysol hetrikom v priebehu piatich minút v zápase proti Gruzínsku Foto: TASR/AP

Okrem Ronalda a Lewandowského si obul hetrikové strelecké kopačky aj Nemec Schürrle.

Bratislava 13. júna (TASR) - Futbalisti Portugalska zvíťazili v sobotňajšom zápase kvalifikácie o postup na EURO 2016 v Jerevane nad domácim Arménskom 3:2 a potvrdili tak suverénne postavenie na čele tabuľky I-skupiny. Hrdinom duelu sa stal Cristiano Ronaldo, krídelník Realu Madrid sa postaral o všetky tri góly hostí.

Zverenci trénera Fernanda Santosa síce od 14. minúty prehrávali po ďalekonosnej delovke Marcosa Pizzelliho, potom však prišli veľké chvíle Ronalda. Najprv v 29. minúte premenil pokutový kop, po prestávke pridal druhý gól, keď po trestuhodnom zaváhaní domácej obrany lobom prehodil brankára Berezovského, a o tri minúty neskôr zavŕšil hetrik nádhernou strelou z diaľky, ktorá zapadla do ľavého horného rohu domácej brány. Hostí potom z tempa dostalo vylúčenie Tiaga, po ktorom dohrávali zápas s desiatimi hráčmi. Arménci však stihli už iba znížiť skóre zásluhou Mkojana. Portugalčania si zásluhou trojbodového zisku poistili prvé miesto v I-skupine, na čele tabuľky majú dvojbodový náskok pred druhým Dánskom, ktoré vo večernom súboji pokorilo Srbsko 2:0.

Hetrikový hrdina Ronaldo
Portugalský futbalista Bruno Alves (vpravo) gratuluje Cristianovi Ronaldovi (7) po strelení prvého z jeho troch gólovi v kvalifikačnom zápase proti Arménsku

Na čele D-skupiny sa stále držia Poliaci, ktorí vo Varšave zdolali Gruzínsko vďaka štyrom gólom z druhého polčasu 4:0. Po hodine hry sa strelecky presadil Arkadiusz Milik, ktorý po netradičnom rozohratí rohového kopu krásne zakrútil loptu k vzdialenejšej žrdi. Víťazstvo domácich zvýraznil v samom závere útočník Bayernu Mníchov Robert Lewandowski, ktorý sa blysol hetrikom v priebehu piatich minút. Obávaný kanonier dal dva góly v nadstavenom čase. Postaral sa tak o druhý najrýchlejší trojgólový zápis v kvalifikácii ME, rekord patrí Arifovi Erdemovi z Turecka. Ten sa trafil trikrát do čierneho počas troch minút v roku 2000 proti Severnému Írsku.

Lewandowského hetrik v priebehu piatich minút

Nemci deklasovali Gibraltár

Druhé miesto patrí s jednobodovou stratou Nemcom, proti Gibraltáru zaznamenali hladký triumf 7:0. Duel mal od úvodných minút prekvapujúco vyrovnaný priebeh, do vedenia mohli ísť úradujúci majstri sveta po desiatich minútach, Bastian Schweinsteiger ale penaltu nepremenil. Domácich neraz podržal brankár Jordan Perez, na Andreho Schürrleho v 28. minúte bol však prikrátky - 0:1. Hostí po zmene strán dostal do väčšej pohody druhým gólom Max Kruse a krátko na to zvýšil na 3:0 Ilkay Gundogan. Režisérsku taktovku potom držali už len Nemci, ktorí ďalšími štyrmi presnými zásahmi rozhodli o svojom plnom bodovom zisku. Najvýraznejší podiel na vysokom víťazstve mal Schürrle, ktorý sa pod neho podpísal hetrikom.

Z hetriku sa tešil aj nemecký futbalista Andre Schürrle

Tretí v skupine sú Škóti, ktorí uhrali v Dubline s domácim Írskom cennú remízu 1:1. Domáci sa ujali vedenia v 38. minúte po tom, čo sa z dorážky presadil zblízka Walters. Ostrovný rival ale kontroloval krátko po prestávke zásluhou Maloneyho, ktorého gólová strela sa ešte obtrela o domáceho obrancu Johna O'Sheu. Íri si tak ešte viac skomplikovali situáciu v skupine, kde im patrí štvrtá priečka, keď na vedúcich Poliakov strácajú už šesť bodov.

Gréci prehrali s Faerskými ostrovmi

Naďalej sa nedarí Grékom, v sobotu boli nad ich sily aj Faerské ostrovy (1:2). Zverenci Sergia Markariána figurujú v F-skupine na poslednom šiestom mieste so ziskom dvoch bodov zo šiestich duelov. Lídrom je Rumunsko aj po bezgólovej remíze so Severným Írskom.

kvalifikácia EURO 2016

D-skupina

/Dublin/
Írsko - Škótsko 1:1 (1:0)
Góly: 38. Walters - 47. O'Shea (vlastný)

Arménsko - Portugalsko 2:3 (1:1)
Góly: 14. Pizzelli, 72. Mkojan - 29., 55. a 58. Ronaldo (prvý z 11 m), ČK: 62. Tiago (Portug.) po druhej ŽK