< sekcia Fortunaliga

V šlágri Žilina vyhrala v Trnave, Podbrezová remizovala so Slovanom

Na snímke vpravo hráč Trnavy Vakho Čanturišvili a hráč Žiliny Juraj Chvátal v zápase 17. kola Fortuna ligy vo futbale FC Spartak Trnava - MŠK Žilina v Trnave v sobotu 25. novembra 2017. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Michalovce si odvážajú tri body po výhre nad Zlatými Moravcami.

Trnava 25. novembra (TASR) - Po vyrovnanom úvode prišla v 12. minúte hrúbka Hladíka, ktorý nedokázal odkopnúť loptu z vlastnej 16-ky a Jánošík ju poslal do trnavskej siete. Gól domácimi otriasol, napriek tomu sa v ďalšom priebehu hral obojstranne útočný futbal, ktorému ale chýbali strelecké pokusy, nakoľko obrany na oboch stranách boli na svojich miestach. Až v 37. minúte mohol zvýšiť Káčer, ale jeho prízemnú strelu vyrazil Vantruba na roh.

Do druhého polčasu nastúpili domáci so snahou nepriaznivý výsledok skorigovať. Blízko k tomu mali v 50. minúte, keď sa uvoľnil Egho, ale Vlasko na jeho prihrávku nedosiahol. Potom prišli chvíle úradujúceho majstra. Najkôr Hancko prestrelil trnavskú bránu a o chvíľu zneškodnil brankár Vantruba gólovú hlavičku Mráza po centri Jánošíka. Po hodine hry najskôr Čanturišvili neprestrelil žilinskú obranu a z protiútoku po chybe Lukiča a Hladíka prekonal Vantrubu pohotovou strelou od ľavej žrde žilinský kapitán Škvarka. V 74. minúte po centri Jirku slabo hlavičkoval Yilmaz a domáci si štvrťhodinu pred koncom vypili kalich horkosti, keď po centri z pravej strany Mráz uzavrel skóre na konečných 0:3. V poslednej minúte nedokázali skórovať zo skrumáže Hladík a ani Yilmaz a Žilinčania si po víťazstve rozdielom triedy zaslúžene odviezli cenné tri body.

FC Spartak Trnava - MŠK Žilina 0:3 (0:1)
12. Jánošík, 62. Škvarka, 75. Mráz. Rozhodovali: Marhefka – Benko, Pozor, ŽK: Sloboda, Lovás, Godál - Mazáň, Lačný, 4405 divákov

Trnava: Vantruba – Lukič, Hladík, Godál, Čonka – Greššák, Sloboda - Kadlec (60. Jirka), Vlasko, Čanturišvili (69. Yilmaz) – Egho (78. Lovás)

Žilina: Volešák – Chvátal, Kaša, Králik, Hancko – Káčer, Diaz, Mazáň – Škvarka (88. Cociuc) - Jánošík (59. Špalek), Mráz (78. Lačný)

Nestor El Maestro, tréner Trnavy: "Po prehre na Slovane sme chceli ukázať zlepšený výkon. Chceli sme, behali sme, no niečo nám chýbalo. Nevypracovali sme si gólové šance. Čaká nás veľa práce, v najbližšom zápase musíme dať gól a zasa vyhrať."

Adrián Guľa, tréner Žiliny: "Dnes sme previedli veľmi dobrý, taktický výkon. Chlapci zvládli zápas aj emočne a potešili našich divákov, ktorým ďakujem, že nám vytvorili domáce prostredie. Chlapci dali signál, že vedia hrať aj na prírodnej tráve. Dnešný náš výkon bol vonku na jeseň najlepší, povedal by som až excelentný."

XXX

Železiarne Podbrezová - Slovan Bratislava 1:1 (0:1)

Po piatich prehratých zápasoch Podbrezovej zákonite v Zelpo aréne odbudli diváci a mnohých odradil aj debakel v predchádzajúcom domácom zápase s Trenčínom. Slovan mal byť pre 'železiarov' priveľkým sústom, no mohol aj inšpirovať a prinútiť k nadštandardnému výkonu. Po prvom polčase sa však ozývalo viac kritiky ako chvály. Domáci ani raz netrafili medzi tri žrde a bránku minul v 14. min aj Mikuš, keď takmer z polovice sa snažil prehodiť vybehnutého brankára Greifa, no lopta skončila nad hornou žrďou. Slovan počas trvalej prevahy veľké problémy nemal, jedine ku koncu polčasu trochu poľavil a umožnil domácim o čosi dlhšie kombinovať pred jeho bránkou. Pomerne veľa zachránil domáci brankár Kuciak. Už v 9. min si poradil so strelou Hološka v pokutovom území, nestačil len na hlavičku úplne voľného Rundiča v 10. min po rohovom kope. Kuciak sa najviac zapotil pri pokusoch hrotového útočníka Mareša. V 16. min jeho tutovka skončila mimo, no v 38. a 39. min mu chytil strelu po zemi a šancu po ideálnom kolmom vysunutí od Holmana.

Na snímke zľava Aldo Omar Baez a Matúš Turňa (obaja Podbrezová) a Jakub Mareš (Slovan) v zápase 17. kola futbalovej Fortuna ligy FK Železiarne Podbrezová - ŠK Slovan Bratislava v Podbrezovej 25. novembra 2017.

V druhom polčase sa obraz hry príliš nezmenil. Aj keď sa domáci dostávali viac do hry, dlho stroskotávali vo finálnej fáze. Slovanu sa pri pomerne bezstarostnej hre nedarilo navýšiť náskok, a tak 'železiari' vycítili príležitosť. V 62. min hlavičku Kriváka vyrazil na roh Greif, no po ňom viackrát odrazenú loptu v šestnástke poslal do siete Bernardina. V 73. min vypukli na ihrisku vášne po tom, čo Sedláček tvrdo fauloval Čavriča a uvidel červenú kartu. V 81. min Mikuš vystrelil spoza šestnástky tesne vedľa, dôležitejšie však bolo, že domácim fungovala obrana a Slovan sa v prehustenom priestore nevedel presadiť. V nervóznom závere si žiadnu šancu nevypracoval a oslabení domáci si bod za nečakanú remízu už ustrážili.

Góly
: 63. Bernardina - 10. Rundič. Rozhodovali: Ochotnický - Bobko, Kováč, ŽK: Bernardina, Baez, Kuciak - Droppa, Mareš, Schet, ČK: 73. Sedláček po faule na Čavriča, 965 divákov.

Železiarne Podbrezová: Kuciak - Turňa, Krivák, Djordjevič, Viazanko - Baez, Sedláček - Jedinák (79. Kostelný), Leško (90.+6 Káčerík), Bernardina - Mikuš (90.+4 Kopičár)

Slovan Bratislava: Greif – Sekulič, Rundič, Božikov, Chouchoumis – Droppa (79. Schet) – Čavrič, Savičevič, Holman, Hološko (75. Vittek) - Mareš (65. Oršula)

Marek Fabuľa, tréner Podbrezovej: "Úvod patril Slovanu, my sme boli zakríknutí a so šťastím sme neinkasovali aj dvakrát. Ten gól v našej sieti padol po hrubej individuálnej chybe. S pribúdajúcimi minútami sa sily vyrovnávali, vstup do druhého polčasu sme už zvládli inak a hrali s nasadením, aj emocionálnym. Vyústilo to do nášho gólu, pri troche šťastia sme mohli pridať aj ďalší. Po červenej karte to už bol najmä taktický boj, s bodom sme spokojní, pre nás je veľmi dôležitý a dúfam, že zapôsobí ako impulz."

Martin Ševela, tréner Slovana: "Začali sme výborne, vypracovali si šance, boli sme dostatočne aktívni a keby sme strelili aj štyri góly, nikto by nič nepovedal. Po zmene strán sme boli pasívni, bez ponukovej činnosti a vyústilo to do štandardky súpera, najskôr nás Greif zachránil, potom sa objavila nezodpovednosť, ktorá nás stála víťazstvo. Sme sklamaní, bod nám nestačí, dva sme stratili."

Martin Kuciak, brankár Podbrezovej: "Prehrávali sme, prvý polčas hral Slovan dobre, no v druhom sme boli lepší my. Šance prichádzali postupne, až prišla veľká a aj vďaka veľkej vôli sme dotlačili loptu do siete. Síce je to len bodík, ale psychicky môže na nás zapôsobiť ako za desať bodov. Zažili sme aj vylúčenie, možno sporné, vtedy sme sa viac zomkli a bod sme si zaslúžili."

Jakub Mareš, útočník Slovana: "Strata bodov je aj na mne, v prvom polčase som nepremenil dve-tri tutovky. Aspoň jedna sa mala skončiť gólom, vyhrávali by sme o dva a mohlo to byť inakšie. V druhom polčase sme si už neytvárali šance, prestali sme hrať, súper nám chodil z brejkov do otvorenej obrany, a tým sme sa pripravili o víťazstvo."

XXX

AS Trenčín – MFK Ružomberok 1:2 (1:0)

Zápas dvoch tímov bojujúcich o prvú šestku sa začal zostra. Už v 1. min dostal žltú kartu Ján Maslo za nebezpečný faul na Paura. Oba tímy sa snažili od úvodných minút o aktívny futbal a diváci sa mali na čo pozerať. Ružomberčania hrozili najmä po rohových kopoch. Po jednom z nich v 10. min vznikol pred Šemrincom závar. Dve strely hosťujúcich hráčov sa však cez hradbu brániacich tiel nedostali. O šesť minút nacentroval na hranicu malého vápna Daniel, tiesnený Haskič nedokázal z dobrej pozície hlavičkovať presne a lopta preletela popri pravej žrdi. V 21. min Qoseho tečovaná strela z hranice šestnástky skončila po Šemrincovom zákroku na konštrukcii brány. Následná dorážka Jána Masla síce skončila v sieti, ale gól pre ofsajd neplatil. Trenčania sa iba ťažko dostávali cez dobre organizovanú obranu Ružomberka. A tak viac skúšali šťastie strelami z diaľky. Tie v podaní Paura a Ubbinka Macíka neprekvapili. Prvý gól stretnutia priniesla 38. min. Ubbinkovu tvrdú strelu Macík vyrazil iba pred seba a dobiehajúci Janga ju už nemal problém doraziť do siete. O dve minúty mohli domáci pridať druhý presný zásah. Na prudký prízemný center Gonga však nikto nedočiahol. Ešte do polčasu mal vyrovnanie na kopačke Daniel, no v poslednej chvíli mu do strely skočil Skovajsa. O malú chvíľu neskôr zostal nikým nepokrytý Gál-Andrezly, lenže lopta mu nešťastne skočila a v stopercentnej pozícii zaváhal.

Po prestávke sa tím spod Čebraťa snažil o čo najskoršie vyrovnanie. Po brejkovej situácii nebol od neho ďaleko Gál-Andrezly, ktorého technický pokus skončil tesne vedľa brány. V 57. min nemalo presnosť ani zakončenie Daniela z rohu šestnástky. Ružomberok v týchto chvíľach získaval prevahu najmä v strede poľa a bol čoraz nebezpečnejší. Domácim sa zasa núkali šance na brejkové situácie. V 73. min sa predčasne pod sprchy porúčal Ubbink, ktorý dostal dve žlté karty v priebehu dvoch minút. Trenčania napriek tomu mohli pridať druhý gól, keď El Mahdiouiho strelu stačila v poslednej chvíli obrana zraziť na rohový kop. Päť minút pred koncom sa podarilo Ružomberku vyrovnať. Prihrávku do voľného priestoru si prebral Haskič a sám pred Šemrincom nezaváhal. Dokonalý obrat sa Ružomberku podaril v poslednej minúte, keď Kružliak pretlačil loptu do siete cez troch domácich futbalistov.

38. Janga - 85. Haskič, 90. Kružliak. Rozhodovali: Glova – Bednár, Jenčura, ŽK: Ubbink, El Mahdioui - J. Maslo, Gál-Andrezly, ČK: 73. Ubbink po druhej ŽK, 1616 divákov.

Trenčín: Šemrinec – Čögley, Kleščík, Lawrence, Skovajsa – El Mahdioui – Gong (70. Beridze), Paur (61. Zubairu), Ubbink, Azango - Janga

Ružomberok: Macík – Jonec, J. Maslo, Kružliak, Pikk (81. Kostadinov) – Qose, Kochan, Takáč (70. Gerec) – Daniel, Haskič, Gál-Andrezly

Roman Marčok, tréner Trenčína: "Vypadli sme zo zápasového rytmu. Prvý polčas bol bojovný. Strelili sme gól vďaka Jangovi, ktorý je pre družstvo veľmi prospešný. V prvom polčase to bol jediný hráč, ktorý splnil kritériá. Po prestávke nebolo ani jedno mužstvo lepšie. Hralo sa nepresne na oboch stranách. Robili sme chyby my aj súper. Vylúčenie v našom prípade bolo nedisciplinované. Chýbalo nám srdce a bojovnosť. Dostali sme dva góly, ktoré boli zaslúžené."

Norbert Hrnčár, tréner Ružomberka: "Vyhralo lepšie mužstvo, ktoré si vypracovalo viac šancí a bolo lepšie takticky pripravené. Záver zápasu sme zvládli k spokojnosti a tešíme sa z troch bodov."

XXX

ViOn Zlaté Moravce - MFK Zemplín Michalovce 0:1 (0:1)

V nepríjemnom veternom počasí začali hostia sebavedome. S vetrom v chrbte sa tlačili pred pokutové územie domácich, ale tam sa ich snaha končila. Prvú gólovú príležitosť si vypracovali domáci. V 27. min Ewertonov center našiel na hranici päťky Clébera, ten sa šikovne uvoľnil, ale zoči-voči gólmanovi hostí nedokázal loptu pretlačiť do siete. Na opačnej strane sa po Sulleyovej prihrávke dostal k zakončeniu Žofčák, ale s koncovkou si nepotykal. Do vedenia išli hostia v 41. min, keď po Božokovom rohu Kováč loptu neudržal a Koscelník zblízka dostal loptu do siete. V 42. min sa po druhej žltej karte porúčal pod sprchy hosťujúci Kolesár.

Do druhého polčasu vstúpili domáci so snahou o vyrovnanie. Michalovce v oslabení vystužili defenzívu a čakali na brejkové príležitosti. V 73. min Mateus vysunul Chrena, ale ten v dobrej pozícii prestrelil. O minútu neskôr Karlíkova strela v priameho kopu len tesne minula ľavý horný roh bránky hostí. V 77. min sa v ideálnej príležitosti ocitol Sládek, jeho strelu zo šiestich metrov michalovský brankár vyrazil. V 82. min sa domáci dočkali, ale Urgelov gól pre tesný ofsajd neplatil. V 89. min sa po rohu Karlíka nepresadil ani striedajúci Szymonowicz. Záverečný nápor domácich ku gólu neviedol a tak si napokon tri body odviezli Michalovce.

Gól:
41. Koscelník. Rozhodovali: A. Somoláni - Chládek, Lieskovský, ŽK: Nikolič, Karlík, Mateus - Carillo, Kolesár, Bieszczad, Kavka, ČK: 42. Kolesár (Michalovce) po druhej ŽK, 622 divákov.

ViOn Zlaté Moravce: Kováč - Záhumenský, Nikolič (46. Sládek), Dobrotka, Chren - Karlík - Cléber (70. Szymonowicz), Mateus, Gešnábel (85. Švec), Ewerton - Urgela

MFK Zemplín Michalovce: Biesczcad - Kolesár, Kavka, Carillo, Šimčák - Grič - Koscelník, Žofčák, Turik (69. Regáli), Božok (81. Danko) - Sulley (90. Bragin)

Juraj Jarábek, tréner Zlatých Moraviec: "Futbal nám dnes ukázal krutú tvár, lebo sme veľmi chceli uspieť. Vstup do zápasu bol dobrý, škoda nepremenenej Cléberovej šance. Po zmene strán hostia vyhrávali viac osobných súbojov. My sme posilnili ofenzívu, ale dnes nám nebolo súdené vyhrať."

Anton Šoltis, tréner Michaloviec: "Prvý polčas sa hral medzišestnástkový futbal. V jeho závere sme dali gól, ale škoda vylúčenia Kolesára. Po zmene strán sme sa zamerali na defenzívu. Musím poďakovať chlapcom za dnešný výkon. Z víťazstva máme veľkú radosť."

XXX

FK Senica - 1. FC Tatran Prešov 1:0 (0:0)

Na Záhorí sa odohrával súboj mužstiev zo spodnej časti tabuľky. Loptu mali väčšinou v moci Záhoráci, Prešovčania sa snažili lopty nakopávať na vysokého Poliaka Wiezika a hrať na rýchle protiútoky. V 11. minúte sa Kováč pekne v 16-ke otočil, lopta však išla tesne vedľa. Na druhej strane skúšal strelecké šťastie Černák, lopta letela nad. Obrovskú možnosť na strelenie gólu mali Seničania v 28. minúte. Po krídelnej akcii a centri Šefčíka výborne vypálil Duga, no brankár jeho strelu vyrazil a aj následné strely ďalších Seničanov boli hráčmi Prešova stečované. Najlepší prešovský strelec Černák dal o sebe vedieť aj v 38. minúte, keď jeho únik v poslednej chvíli zastavil vkĺzačkou obranca Medvedev. Veľmi peknú kombinačnú akciu vymysleli Záhoráci v 42. minúte, na konci ktorej malo byť zakončenie Dugu, no ten z výhodnej pozície ešte zbytočne hľadal spoluhráča a zo šance nebolo nič.

V druhom polčase bola nervozita na oboch stranách. Mužstvá si uvedomovali dôležitosť stretnutia. Pred bránami bolo málo vzruchu, poväčšine sa hralo v strede poľa. V 58. minúte nebezpečne vystrelil Černák, Plach loptu vyrazil. Dôležitý moment stretnutia nastal v 76. minúte, do vyloženej šance sa dostal po tretíkrát hosťujúci Černák, ale aj tentoraz ho vychytal Plach. Známe nedáš-dostaneš sa opäť raz potvrdilo, keď na druhej strane sa po centri jedného zo senických hráčov dostal k odrazenej lopte Michal Ranko a výstavnou delovkou do ľavej šibenice strelil rozhodujúci gól zápasu. V samom závere Prešovčania vsadili všetko na jednu kartu, našťastie pre Senicu sa už k zakončeniu nedostali. V nastavenom čase Seničania ešte poistili svoje vedenie, keď Kováč dostal loptu za obranu, obišiel aj brankára a loptu poslal do siete. Hlavný rozhodca však gól neuznal pre postavenie mimo hry.

Gól:
77. Ranko. Rozhodovali: Kružliak – Tomčík, Roszbeck, ŽK: Otrísal, Medvedev - Černák, Bartek, 687 divákov

Senica: Plach – Medvedev, Podhorin, Otrísal, Lupták – Krč (59. Sarpei), Ranko – Šefčík, Kováč, Duga (66. Šimon) – Vaščák (72. Rigo)

Prešov: Slančík – Bartek, Luberda, Jacko, Miliutin - Issa (46. Streňo), Micherda, Keresteš, Katona (85. Udeh), Černák - Wiezik

Ladislav Hudec, tréner Senice: "Asi prvýkrát sme boli v pozícii favorita a bolo vidieť, že nám to robí problémy. Ešte nie sme v pozícii, aby sme dokázali protivníkovi vnútiť náš štýl hry. Prešov mal nepríjemných hráčov. Lámalo sa to na tom, kto dá prvý gól. Tesne pred našim prvým zásahom nás Fero Plach podržal po chybe Sarpeia. Ak by tam dal Tatran gól, mali by sme veľké problémy. Našťastie platilo nedáš-dostaneš. Chalani pristúpili do zápasu bojovne a podali zodpovedný výkon."

Sergij Kovalec, tréner Prešova: "Bol to ťažký zápas. Mali sme niekoľko dobrých príležitostí, tie najväčšie Černák, ale nedali sme. Naopak, inkasovali sme pekný gól po rýchlom protiútoku. Ideme ďalej. Musíme sa pokúsiť o body. Na jeseň máme ešte dva zápasy a budeme myslieť pozitívne."