Ekonomika

Dva štáty vyzvali na opatrnosť pri posilňovaní dohľadu nad bankami

Návrh Komisie, ktorý musia schváliť členské štáty aj Európsky parlament, prišiel po sérii škandálov s praním špinavých peňazí vo viacerých svetových bankách.

Fitch zvýšila odhad rastu poľskej ekonomiky v tomto a budúcom roku

Fitch očakáva, že sa hrubý domáci produkt (HDP) Poľska v tomto roku zvýši o 4,8 % namiesto pôvodne odhadovaného 4,4 % a v nasledujúcom roku 2019 sa jeho rast spomalí na 3,6 %, a nie na 3,4 %.

Ceny ropy v piatok vzrástli

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v novembri sa v piatok tesne po 18. hodine SELČ predával po 70,55 USD (59 eur).

Čínske firmy urýchľujú export do USA pred zavedením nových ciel

Obchodná vojna USA s Čínou vyvolala horúčkovitú aktivitu na mori aj vo vzduchu. Plne naložené lode spoločnosti Hyundai Merchant Marine opúšťajú čínske prístavy a mieria do Kalifornie.

NKÚ sa stretne s európskymi kolegami, riešiť budú envirokontroly

Slovenskí a európski kontrolóri sa už spoločne pozreli na kvalitu ovzdušia a energetickú účinnosť vo verejnom sektore.

OZ KOVO: Nemecké varovné štrajky inšpirujú aj slovenské odbory

Ide o 24-hodinové varovné štrajky, pri ktorých 24 hodín štrajkujú a vytvárajú určitý tlak na zamestnávateľa, ktorý zistil, že keď nedôjde k nejakej zhode, tak sú schopní a ochotní pristúpiť aj k ďalšiemu štrajku.,aktualizované 

Nálady dánskych spotrebiteľov klesli v septembri na 9-mesačné minimum

Index spotrebiteľskej dôvery dosiahol v septembri 6,9 bodu oproti augustovej hodnote 7,8 bodu. Septembrový údaj predstavuje najnižšiu úroveň spotrebiteľských nálad od decembra minulého roka.

Zvolenská mliekareň exportuje aj do Švédska, Španielska či Portugalska

Podľa ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej je Zvolenská mliekareň príkladom modernej mliekarne.

Ekonomika USA rastie a bude pokračovať v expanzii

Podľa prieskumu amerického inštitútu CB kľúčový index hlavných ekonomických ukazovateľov, ktorý predpovedá vývoj ekonomiky USA v nasledujúcich šiestich mesiacoch, sa v auguste zvýšil o 0,4 %.

Električky už po dunajskom nábreží premávajú, mali prestoj 100 minút

Dôvodom prestoja liniek 4, 5, 6 a 9 bolo poškodenie zberača električky o nezistený kábel na prevesoch trolejového vedenia.

Štyri tímy odborníkov budú základom systému kybernetickej bezpečnosti

Materiálne, priestorové a softvérové podmienky zabezpečí národný projekt, financovaný z operačného programu Integrovaná infraštruktúra – Prioritná os 7.

Rusko pracuje na znížení závislosti od USA a dolárového systému

Ruský minister zahraničia počas návštevy v bosnianskom Sarajeve tiež povedal, že nové americké sankcie podkopávajú globálnu dôveru v americký dolár.

Štátna prémia pri stavebnom sporení klesne z 5 % na 2,5 %

Poskytnutie štátnej podpory má byť vždy viazané na použitie nasporených prostriedkov na stavebné účely. Preto má dôjsť napríklad k zrušeniu inštitútu tzv. priateľských sporiteľov.

Krajiny EÚ v roku 2016 prišli na príjmoch z dane takmer o 150 mld. eur

Podľa eurokomisára pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierra Moscoviciho výrazné zlepšenie situácie nastane iba po prijatí reformy DPH, ktorú exekutíva EÚ navrhla pred rokom.

Diaľničiari budú opravovať viaceré úseky na diaľnici D2

Od soboty 22. septembra od 9.00 h do štvrtka 27. septembra do 19.00 h sa bude pracovať v úseku Malacky – Kúty (smer Brno) 14,500 - 13,858 km.

Zisk poisťovacieho trhu Lloyd's of London v 1. polroku prudko klesol

Poisťovací trh, ktorý pokrýva riziká od ropných plošín až po nohy svetových futbalových hviezd, zaznamenal za 1. polrok tohto roka zisk pred zdanením na úrovni 600 miliónov libier.

Agrorezort pretavil do praxe konkrétne kroky na podporu potravinárstva

Podľa ministerstva dvojročná snaha slovenského agrorezortu zameraná na zlepšenie postavenia farmára v potravinársko-dodávateľskom reťazci zaznamenala významný úspech.

Kažimír: Zo SR je stabilný partner, pomohli i medzinárodné organizácie

Najväčšou výzvou pre Slovensko je podľa neho dosiahnuť 80 percent ekonomickej výkonnosti priemeru EÚ v roku 2020.

Rozpočtový deficit Británie v auguste prudko vzrástol

Je to prvé zvýšenie rozpočtového schodku v mesiaci august za posledné tri roky, k čomu prispel fakt, že príjmy z daní sa zvýšili medziročne o 1,6 %, výdavky však vzrástli o 5,4 %.