Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Ekonomika

V Stupave nainštalovali trojrozmernú kovovú tlačiareň

Na snímke najväčšia sériovo vyrábaná 3D tlačiareň pre tlač dielov z kovu na svete v nástrojárni Volkswagen Slovakia. Stupava, 25. mája 2017. Foto: FOTO TASR - Michal Svítok

Váži desať ton a z kovového prášku dokáže vytlačiť kovový predmet. Volkswagen Slovakia ako vôbec prvý automobilový výrobca ju nainštaloval vo svojej nástrojárni v Stupave.

Stupava 25. mája (TASR) – Váži desať ton a z kovového prášku dokáže vytlačiť kovový predmet o rozmeroch 80 x 50 x 40 cm. To sú základné charakteristiky najväčšej sériovo vyrábanej metalovej 3D tlačiarne na svete, ktorú Volkswagen Slovakia (VW SK) ako vôbec prvý automobilový výrobca nainštaloval vo svojej nástrojárni v Stupave.

Ako pri dnešnom predstavení zdôraznil člen predstavenstva VW SK pre finančnú oblasť Jens Kellerbach, automobilka je nielen jedným z najväčších automobilových výrobcov, investorom a zamestnávateľom na Slovensku, ale aj lídrom v oblasti zavádzania inovácií a moderných technológií. "Trojrozmerná tlačiareň nás opäť posunie ďalej," zdôraznil Kellerbach. "Takto sa môžeme pripraviť na budúcu evolúciu v rámci mobility a pomáhame trvalej udržateľnosti nášho podniku, vrátane výchovy špičkových odborníkov na svetovej úrovni," dodal.

Trojrozmerná tlačiareň vytvárajúca trojdimenzionálny objekt na základe digitalizovaných 3D dát tlačí predmety z hliníkového prášku, ktorý využívajú v stupavskej nástrojárni. Vyrábajú sa z neho komponenty, prototypy a prípravky pre koncernové závody na celom svete, ako aj pre externých zákazníkov. "Vďaka supermodernej technológii tlačiarne ich vieme vyrábať veľmi rýchlo s veľkou presnosťou," dodal vedúci nástrojárne Dirk Paukstat.

Filip Jančarik z 3D tlačového centra, ktoré sa venuje tlači od prípravy až po finálnu kontrolu, objasnil, že technologická novinka sa skladá z dvoch hlavných modulov. "Prvým je manuálna stanica na prípravu tlače, ktorá sa plní hliníkovým práškom a tiež dusíkom, keďže sa celá tlač, pri ktorej sa diely natavujú na platňu, realizuje v inertnej atmosfére. Druhým modelom je samotná tlačiareň, kde sa nastavuje a realizuje tlač prostredníctvom laseru," ozrejmil Jančarik.

Nevypálený prášok sa môže opätovne použiť na ďalšiu tlač. Technológia tlačiarne umožňuje jej nonstop prevádzku.