< sekcia Ekonomika

ŠRAMKO: Dobré časy sa nevyužívajú na konsolidáciu verejných financií

Na snímke predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko. Foto: TABLET.TV

Vláda si v návrhu rozpočtu na budúci rok stanovila cieľ deficitu verejných financií na 0,83 % hrubého domáceho produktu (HDP), dlh má klesnúť pod 50 %.

Bratislava 11. októbra (TASR) - Pokles dlhu aj deficitu je pozitívom z hľadiska návrhu rozpočtu na budúci rok. Vláda však dostatočne nevyužíva dobré ekonomické časy na konsolidáciu verejných financií. Upozornil na to predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ivan Šramko v rozhovore pre TABLET.TV.

Vláda si v návrhu rozpočtu na budúci rok stanovila cieľ deficitu verejných financií na 0,83 % hrubého domáceho produktu (HDP), dlh má klesnúť pod 50 %. Vyrovnané hospodárenie by malo Slovensko dosiahnuť v roku 2020, kedy aj dlh má klesnúť k 45 % HDP. "Je dôležité, že pokles dlhu aj deficitu ďalej pokračuje. Je načrtnutá trajektória, kedy by sme sa mali dostať k vyrovnanému rozpočtu," skonštatoval Šramko.

Za negatívne však považuje to, že sa posúva rok, kedy vláda plánovala dosiahnuť vyrovnané hospodárenie. "Považujem to za negatívum, a to najmä v tom kontexte, že žijeme dobré časy, ekonomika má dobrú výkonnosť, veľmi dobrý ekonomický rast, máme zvyšujúce sa príjmy. Avšak z hľadiska prístupu sa nevyužívajú predovšetkým na konsolidáciu verejných financií, ale využívajú sa na iné ciele. To je ten fakt, ktorý odďaľuje dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu, čo by mal byť cieľ tejto vlády," podotkol Šramko.

Dodal, že dobré ekonomické časy by sa dali využiť na rýchlejšiu konsolidáciu. "Vychádzam zo zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý stanovil maximálne limity pre vývoj dlhu. Ten sa stále nachádza v prvom sankčnom pásme. Pre nás pri hodnoteniach je preto kľúčový tento zákon. Prioritou vlády by malo byť, aby sme sa dostali z funkčných pásiem," uviedol Šramko.Za pozitívne však považuje plán vlády o rok skôr dosiahnuť zníženie dlhu mimo sankčných pásiem. "Podľa návrhu z minulého roku by to malo byť v roku 2020, ale ak sa splnia ciele tohto rozpočtu, tak by to už mohlo byť v roku 2019, čo je pozitívum. O rok neskôr síce bude vyrovnaný rozpočet, ale o rok skôr by sme sa mohli dostať zo sankčných pásiem podľa zákona o rozpočtovej zodpovednosti," priblížil Šramko.

Podľa neho je dôležité znižovanie dlhu najmä preto, aby bola vláda pripravená aj na horšie časy, ktoré môžu prísť. "Tie určite prídu, pretože ekonomický cyklus je neúprosný a nedá sa očakávať, že stále bude takýto vysoký ekonomický rast, nielen kvôli našim, ale hlavne kvôli externým problémom," očakáva Šramko.

Dlh by mal podľa neho klesnúť až k 40 % HDP. "To je nielen podľa našich analýz, ale aj podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj tá udržateľná a bezpečná hranica, ktorá dokáže aj v časoch ekonomickej krízy vytvoriť pre vládu priestor, aby dokázala pomôcť ekonomike a aby dosah nebol taký dramatický," dodal Šramko.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.