Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Ekonomika

Nezamestnaní budú môcť pracovať na dohodu najviac 40 dní

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Zmení sa aj výška maximálnej sumy, ktorú budú môcť uchádzači o zamestnanie zarobiť na dohodu.

Bratislava 22. marca (TASR) - Evidovaný nezamestnaný bude môcť pracovať na dohodu najviac 40 kalendárnych dní v roku. Takúto novinku prinesie novela zákona o službách zamestnanosti z dielne ministerstva práce, ktorú dnes definitívne schválil parlament.

Zmení sa aj výška maximálnej sumy, ktorú budú môcť uchádzači o zamestnanie zarobiť na dohodu. Poslanci schválili pozmeňujúci návrh poslancov Mosta-Híd, podľa ktorého tento zárobok bude môcť byť najviac 198,09 eura, teda dosiahne výšku životného minima. Doteraz bol vo výške 148,57 eura.

Obmedzenie doby práce na dohodu navrhlo ministerstvo práce, pretože prax mala ukázať, že uchádzači presahujú rozsah práce, ktorá sa pri dohodách predpokladá. Ministerstvo vyčíslilo, že desaťtisíce ľudí majú dohody celoročne a ďalších niekoľko tisíc ľudí pracuje na dohodu niekoľko rokov po sebe. Dokonca veľmi často u toho istého zamestnávateľa. Novela by mala tomuto zabrániť a prispieť k tomu, aby sa evidovaní nezamestnaní dokázali zamestnať. Obdobie 40 dní považuje rezort práce za dostatočne dlhé na to, aby človek neprišiel o pracovné návyky. Okrem toho novela prinesie aj vylúčenie možnosti zárobkovej činnosti u zamestnávateľa, u ktorého uchádzač o zamestnanie pracoval pred zaradením do evidencie.

Uchádzači o zamestnanie taktiež budú musieť nahlasovať úradu práce vykonávanie zárobkovej činnosti predložením dohody najneskôr deň pred nástupom do práce a následne preukázať príjem. Za porušenie tohto ustanovenia bude môcť byť uchádzač vyradený z evidencie. Právna norma má podľa ministerstva zabezpečiť vyššiu motiváciu uchádzačov prijať a udržať si zamestnanie sprostredkované úradom tým, že sa neumožní jeho bezprostredný opätovný vstup do evidencie úradu práce, a to na obdobie šiestich mesiacov od skončenia zamestnania, ak sa sprostredkované zamestnanie predčasne skončí do jedného mesiaca od jeho začatia, a to opakovane. Toto sa nebude týkať prípadov, ak sa skončí pracovný pomer zo zdravotných dôvodov.

Dôvodom pre vyradenie z evidencie úradu práce má byť aj to, ak človek odmietne ponuku zúčastniť sa na akomkoľvek nástroji, ktorý mu má pomôcť uplatniť sa na trhu práce. Ide o aktivity, akými sú poradenstvo, rekvalifikácia alebo aktivačná práca, ktoré ponúkajú úrady práce. Schválením pozmeňujúcich návrhov z výborov sa určia aj ďalšie podmienky, kedy bude môcť byť nezamestnaný vyradený. Ide napríklad o nedodržiavanie individuálneho akčného plánu, ktorý má uchádzačovi pomôcť zamestnať sa.

Schválením pozmeňujúcich návrhov sa zadefinujú podmienky aj pre sociálne podniky. Žiadateľ o priznanie postavenia takéhoto podniku bude povinný preukázať zamestnávanie znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie v počte, ktorý predstavuje najmenej 30 % z celkového počtu zamestnancov.

Novelou sa zruší aj súbeh zárobkovej činnosti a vykonávania absolventskej praxe alebo aktivačnej činnosti formou dobrovoľníckej služby. Absolventská prax a dobrovoľnícka služba sa podľa novely zákona budú môcť vykonávať najviac 20 hodín týždenne. Zároveň sa má umožniť absolventom vykonávať absolventskú prax v oblastiach, ktoré nemusia zodpovedať dosiahnutému stupňu a odboru vzdelania.

Právna norma upraví aj poskytovanie príspevku na dochádzku za prácou, ktorý bude možné vyčerpať v schválenom období aj v prípade zmeny zamestnávateľa. Nový trvalý alebo prechodný pobyt však bude musieť byť vzdialený od pôvodného trvalého pobytu najmenej 70 kilometrov.