Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. máj 2024Meniny má Ferdinand
< sekcia Ekonomika

Nájom poľnohospodárskych pozemkov sa nanovo neupraví, KDH neuspelo

Ilustračné foto Foto: TASR

Poslanci pri dnešnom hlasovaní neposlali do druhého čítania ani návrh novely zákona o lesoch, ktorý plénu predložili poslanci OĽaNO.

Bratislava 30. októbra (TASR) - Opozičné KDH neuspelo v parlamente so svojím návrhom novely zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov.

Právnou normou chcela trojica kresťanských demokratov Ján Hudacký, Ján Figeľ a Pavol Zajac posilniť ochranu vlastníckych práv majiteľov poľnohospodárskych pozemkov vo vzťahu k právam nájomcov.

Plénum Národnej rady (NR) SR však novelu pri dnešnom hlasovaní neposlalo do druhého čítania. Podľa predkladateľov návrhu súčasné znenie zákona predstavuje výrazný zásah do slobodného výkonu vlastníckych práv. Nájomný vzťah dohodnutý na určitú dobu sa totiž môže ukončiť po uplynutí tejto lehoty len vtedy, ak prenajímateľ, ktorý je spravidla vlastníkom pozemku, vykoná zákonom predpísaný úkon. Ak zostane nečinný, nájomná zmluva sa automaticky obnovuje na čas maximálneho obdobia určeného pre nájom poľnohospodárskeho pozemku. Ten zákon predĺžil na 25 rokov.

"V praxi to znamená, že ak vlastníci poľnohospodárskych pozemkov opomenú vykonať príslušný právny úkon, napríklad preto, lebo o tejto absurdnej podmienke nevedia, tak sa takmer na obdobie jednej generácie nedostanú k plnému výkonu svojich vlastníckych práv," opísali poslanci v návrhu.

Predkladatelia sa tak chceli v novele vrátiť k pôvodnej dĺžke maximálneho obdobia nájmu pozemku na poľnohospodárske účely, uzavretého na určitý čas, ktorá bola stanovená na 15 rokov. Zároveň chceli zrušiť automatické obnovenie nájomnej zmluvy s maximálnou lehotou v prípade nečinnosti vlastníka.

Poslanci pri dnešnom hlasovaní neposlali do druhého čítania ani návrh novely zákona o lesoch, ktorý plénu predložili poslanci OĽaNO Ján Mičovský, Mikuláš Huba, Martin Fecko, Miroslav Kadúc a Helena Mezenská. Právnou normou chceli zmeniť súčasný zákon v troch oblastiach, kde je podľa nich potrebná úprava. Napríklad chceli meniť priority v lesohospodárskych postupoch, tiež reagovať na akútny stav v lesníckej praxi, kde dochádza k deformáciám a uzákoniť komplexné vnímanie lesnej produkcie.