< sekcia Ekonomika

Som realista, neočakávam, že Smer-SD podporí zníženie dane na 19 %

Ivan Štefanec Foto: TASR/Štefan Puškáš

Tvrdí to opozičný poslanec za SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

Bratislava 10. júna (TASR) – Šanca na to, že by vládna strana Smer-SD odsúhlasila zníženie dane z príjmu pre firmy zo súčasných 23 na 19 %, je vždy. Opozičný poslanec za SDKÚ-DS Ivan Štefanec však tvrdí, že je realista, a preto neočakáva, že by vládni poslanci takúto zmenu odobrili.

"Neočakávam, že to Smer v tomto štádiu podporí, na základe skúseností, ako sa stavia k opozičných návrhom," skonštatoval Štefanec na dnešnom brífingu v Národnej rade (NR) SR po rokovaní so zástupcami živnostníkov a malých podnikateľov. Hovoriť o takýchto návrhoch a predkladať ich však podľa neho význam má.

"Som presvedčený, že má význam upozorňovať aj na to, že iná cesta je možná," podotkol. Pripomenul tiež slová premiéra Roberta Fica a ministra financií Petra Kažimíra (obaja Smer-SD) o tom, že ak sa ukáže zvýšenie daní ako neprimerané, napravia túto chybu. "Myslím si, že je načase túto chybu opraviť," vyzval vládu Štefanec.

Spolu s kolegami zo strany Ľudovítom Kaníkom, Pavlom Frešom a Ivanom Miklošom navrhuje zníženie tejto dane pre firmy v novele zákona o dani z príjmu. Poslanci predkladajú právnu normu na najbližšiu schôdzu parlamentu, ktorá sa začína 18. júna. Vrátenie dane na pôvodnú úroveň má podľa opozície zlepšiť podnikateľské prostredie a vytvárať podmienky pre vznik nových pracovných miest.

K zvýšeniu dane z príjmu pre firmy na aktuálnych 23 % pristúpila súčasná vláda od januára tohto roka. Išlo o jedno z konsolidačných opatrení kabinetu, od ktorého si rezort financií sľubuje vyššie príjmy do rozpočtu.

Poslanci opozičnej SDKÚ-DS predkladajú na nadchádzajúcu schôdzu aj ďalší návrh zákona, ktorý má podľa nich pomáhať podnikateľskému prostrediu. Ide o novelu zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH). Má sa ňou odstrániť zo zákona koeficient, ktorý sa používa v rámci metodiky účtovania DPH. Je podľa SDKÚ-DS nespravodlivý a jeho odstránením by sa znížila administratívna záťaž najmä pre malých podnikateľov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.