Ekonomika

Taliansko navrhuje na budúci rok nižší rozpočtový deficit 2,04 % HDP

Conte povedal novinárom v Bruseli po stretnutí s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom, že technická analýza dovolila vláde nájsť zdroje a znížiť plán deficitu na rok 2019.

Dlh USA pod D. Trumpom prudko rastie

Odkedy nastúpil do prezidentskej funkcie Donald Trump sa dlh zvýšil o 1,9 bilióna USD, ako vyplýva z aktuálnych údajov amerického ministerstva financií.

Európske burzy v stredu výrazne posilnili, Dax vzrástol o 1,38 %

Kľúčový nemecký index Dax si v stredu pripísal 1,38 % a uzavrel na úrovni 10.929,43 bodu. Hlavný francúzsky index Cac 40 vzrástol o 2,15 % na 4909,45 bodu.

Taliansko a EK dosiahli pokrok v rokovaniach o talianskom rozpočte

V Bruseli sa v stredu stretol taliansky premiér Giuseppe Conte s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom a hovorili o návrhu talianskeho rozpočtu na budúci rok.

Taliansko dúfa, že sa dohodne s EK na rozpočte

Premiér Giuseppe Conte odletel do Bruselu, kde má rokovať o revidovanom návrhu rozpočtu na budúci rok. Rím pôvodne plánoval deficit vo výške 2,4 % HDP, čo EK odmietla.

Matečná: Osobitný odvod pre obchodné reťazce nie je diskriminačný

Podľa ministerky je však otázkou niečo iné a to, kde berú niektoré veľké obchodné reťazce financie na platy či odmeny pre manažérov a spomenula sumu pol milióna eur.

Europoslanci odobrili obchodnú dohodu EÚ s Japonskom

Dohoda o voľnom obchode medzi Japonskom a EÚ (JEFTA), ktorá vstúpi do platnosti 1. februára 2019, bude pokrývať záujmy približne 600 miliónov spotrebiteľov a obsiahne takmer tretinu svetového HDP.

Klub 500 vníma materiál o hornej Nitre pozitívne, Greenpeace nie

Z pohľadu Klubu 500 je dobré, ak návrh nehovorí o pevnom termíne ukončenia všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ) na rok 2023, ale umožňuje aj skoršie ukončenie.

Kratší všeobecný záujem pri ťažbe uhlia ovplyvní podnikanie baní

Všeobecný hospodársky záujem pri ťažbe domáceho uhlia by sa mal skončiť v roku 2023 a nie v roku 2030, ako sa predpokladalo doteraz.

SaS: Érsek by mal vysvetliť zámer predĺžiť zmluvu so ZSSK o 10 rokov

Podľa Ivana je možné túto zmluvu predĺžiť iba o 5 rokov. V súčasnosti si podľa poslanca štát objednáva od ZSSK výkony v podobe prevádzkovania vlakov v objeme viac ako 31 milióna vlakokilometrov.

IATA zhoršila odhad zisku aerolínií, v roku 2019 však opäť vzrastie

Zisk svetových aerolínií by mal podľa najnovších odhadov IATA dosiahnuť na budúci rok 35,5 miliardy USD (31,20 miliardy eur).

SaS: Oceňujeme, že vláda prevzala pri uhlí naše návrhy

Liberáli zdôrazňujú, že z premeny hornej Nitry musia v prvom rade mať úžitok jej obyvatelia a aj baníci, a nie majitelia baní.

Dopyt po stavebnej oceli v Európe je stále nižší ako pred krízou

Európske oceliarne využili vlani 65 % svojej kapacity na výrobu stavebnej ocele. V roku 2007 to bolo 80 % ich kapacity, čo je úroveň, ktorú investori považujú za známku zdravého priemyslu.

Kiska podpísal zákon, ktorý rieši problémy s dvojitým zdanením firiem

Novou právnou normou sa do slovenskej legislatívy prenesie európska smernica, ktorá dáva návod a postupy, ako riešiť vzniknuté spory v medzinárodnom zdaňovaní.

Bratislavské letisko vybavilo o 18 % viac cestujúcich než vlani

V porovnaní s minuloročným novembrom, keď letisko vybavilo vyše 118.000 cestujúcich, vzrástol podľa jej slov v tomto roku počet cestujúcich o 18 %.

R. Raši: Bane na hornej Nitre nemožno uzatvoriť ihneď

Z hľadiska energetickej bezpečnosti, z hľadiska priemyselných podnikov, ale aj obyvateľov, ktorí tam žijú, môže dôjsť k ukončeniu všeobecného hospodárskeho záujmu až k roku 2023.,aktualizované 

Termín posudzovania znakov závislej práce sa posunie o tri roky

Po 31. decembri 2018 mali podľa predkladateľov športové kluby hradiť plné odvodové zaťaženie za športovcov, ktorí vykonávajú šport spôsobom spĺňajúcim znaky závislej práce.

Prezident podpísal reformu finančnej správy

Zmeny nastanú aj v odmeňovaní príslušníkov finančnej správy, ktorí by mali byť lepšie ohodnotení než v súčasnosti.

Prezident podpísal zákon o štátnom rozpočte na rok 2019

Konkrétne sa výdavky kapitoly Všeobecná pokladničná správa znížili o 96,89 milióna eur. Celkové príjmy aj výdavky verejnej správy tak majú v budúcom roku dosiahnuť rovnakú sumu 37,161 miliardy eur.